- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
«Εγώ και η ανάγκη μου για τροφή»
Το νέο βιβλίο της Αλίκης Πανοπούλου έχει διατροφική φιλοσοφία
![81609-182548.jpg 81609-182548.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/11/19/81609-182548.jpg)
Στο βιβλίο αναλύεται ένα διατροφικό κι όχι διατροφολογικό... σύστημα, επιμένοντας στη διάκριση αυτή επειδή, όπως παρατηρείται συνήθως τα σχετικά πονήματα να έχουν ως αντικείμενο όχι τόσο τον θεραπευόμενο και τις διατροφικές ανάγκες του, όπως θα άρμοζε βέβαια, όσο την ίδια την επιστήμη της διατροφής και τους στόχους του διατροφολόγου, με την άτυπη συναίνεση του παχύσαρκου... Έχει διαπιστωθεί λοιπόν πως, μετά από μια πρώτη προσπάθεια να δουν τον άνθρωπο με πρόβλημα βάρους ουσιαστικά, επικεντρώνονται επαναλαμβανόμενα σε μια ενασχόληση με γραμμάρια, θερμίδες, συνδυασμούς τροφών, μετρήσεις, απαγορεύσεις, στερήσεις, οι οποίες στην πράξη απαντώνται με ατασθαλίες και παραβάσεις των κανόνων εκ μέρους του θεραπευόμενου...
Σε αντίθεση με τις στερητικές δίαιτες, οι οποίες μακροπρόθεσμα αποδεικνύονται αναποτελεσματικές ίσως και λόγω της αρχικής αγχωτικής εμμονής τους στο γρήγορο αποτέλεσμα της «εξαφάνισης» των παραπανίσιων κιλών, η Πανοπούλου αντιπροτείνει ένα σύστημα ανθρωποκεντρικό, το οποίο κοιτάζει τον παχύσαρκο «στα μάτια και όχι στο λίπος». Εκκινώντας από μια στάση σεβασμού, συμμαχίας και ενσυναίσθησης προς αυτόν, αποδεχόμενη τις βουλιμικές του κρίσεις και εντέλει απαξιώνοντας τις απαγορεύσεις, επιχειρεί μια βαθύτερη κατανόηση αυτής της ψυχοσωματικής ασθένειας που λέγεται παχυσαρκία.
Παραθέτει περιπτώσεις θεραπευομένων μέσα από τη σχεδόν τριαντάχρονη καριέρα της οι οποίες τη βοήθησαν να διαμορφώσει το σύστημά της, αλλά κυρίως μέσα στις σελίδες του βιβλίου αναδεικνύεται η βασική παραδοχή της ότι ψυχή και σώμα αποτελούν άρρηκτη ενότητα. Παράλληλα μας οδηγεί, με αριστοτεχνικό τρόπο να αναγνωρίσουμε πως στην άκρη των πιάτων και των ποτηριών μας υπάρχουν κρυμμένα συναισθήματα, σαν στόματα κλειστά τα οποία, παραδόξως, μιλούν για σχέσεις ενός παρελθόντος που δεν έχει παρέλθει πραγματικά, δεν έχει «μεταβολιστεί» ολοκληρωμένα, οπότε έτσι επιβεβαιώνεται ότι το λίπος παραπέμπει, πλαγίως πλην σαφώς, σε αυτά που μας λείπουν...
Επιπλέον, η συγγραφέας θεωρεί ότι, εκτός από την απόλαυση, η αυτοσυνείδηση και η αγάπη αποτελούν τα «πόδια» που μπορούν να μας οδηγήσουν στο στόχο, που είναι το να δημιουργήσουμε μια άλλη εικόνα σώματος βασισμένη στη γνώση, γι’ αυτό και στη διαδικασία αυτήν εισάγει, με πρωτοτυπία, τέσσερις χαρακτηρότυπους παχυσαρκίας και περιγράφει τα τέσσερα στάδια αδυνατίσματος.
Προτείνει όρια, κανόνες, δεδομένα, σε ένα πλαίσιο μεταμόρφωσης της ζωής του παχύσαρκου, και συνδυάζει τη μεσογειακή με τη μακροβιοτική διατροφή σε μια προσπάθεια επανεύρεσης της πρωτογενούς λιτότητας και ισορροπίας μεταξύ ανθρώπου-φύσης. Ο τίτλος του βιβλίου «Εγώ και η ανάγκη μου για τροφή» ήδη προδίδει την τοποθέτηση της συγγραφέως: μιλά με βαθύ τρόπο από την οπτική του θεραπευόμενου. Τελικά είναι ένα βιβλίο με διατροφική φιλοσοφία, το οποίο ευθέως ακυρώνει τη μόδα των στερητικών διαιτών που χαρακτηρίζουν την εποχή της ευμάρειας, της ταχύτητας και της έλλειψης αρμονίας.
*Η παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει τη Δευτέρα 24/11 (18.00) στο café του βιβλιοπωλείου IANOS. Τη συγγραφέα θα προλογίσουν οι δημοσιογράφοι Ιορδάνης Χασαπόπουλος, Γιάννης Πιτταράς και ο επιμελητής της έκδοσης Δημοσθένης Κερασίδης.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ένα μυθιστόρημα φτιαγμένο από εικόνες, φως, νερό, ειλικρίνεια, αγάπη — και καλοκαίρι
Μιλήσαμε με τον συγγραφέα για την πρώτη του συλλογή διηγημάτων
60 χρόνια από την κυκλοφορία ενός ιστορικού βιβλίου για τα ΜΜΕ
Μιλήσαμε μαζί της για το νέο της βιβλίο «In God we trust»
Για το βιβλιοφιλικό μυθιστόρημα του Χουάν Βιγιόρο που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Carnívora (μετάφραση Χριστίνα Φιλήμονος)
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.