Ο Μέσι «χαντάκωσε» την Αργεντινή (video)

Ισοπαλία 1-1 με τη σπουδαία Ισλανδία

©EPA/PETER POWELL

Το βάρος, η πίεση, το άγχος λύγισαν τον Λιονέλ Μέσι. Η Αργεντινή παραχώρησε 1-1 στην Ισλανδία και ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο το Μουντιάλ της Ρωσίας.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο σταρ της Μπαρτσελόνα, που τα έκανε όλα λάθος. Δεν είναι μόνο το πέναλτι που χάνει στο 64ο λεπτό. Είναι οι απανωτές κάκιστες επιλογές καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς. Υπερβολικό κουβάλημα της μπάλας, λάθος πάσες, άσχημες εκτελέσεις φάουλ. Όλα λάθος!

Και από κοντά και ο προπονητής της Χόρχε Σαμπάολι. Βλέποντας την ομάδα του μπλοκαρισμένη, άφησε τον Ντιμπάλα στον πάγκο και έβαλε τον συμπαίκτη του στη Γιουβέντους, τον Ιγκουαϊν, στο 84ο λεπτό. Κάπως έτσι πήγε στράφι το γκολ του Αγουέρο στο 19’. Άλλωστε, μόλις τέσσερα λεπτά μετά ο Φινμπόγκασον, ένας φορ που πέρασε από τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από πολύ νωρίς.

Οι Βορειοευρωπαίοι, που έκαναν πρεμιέρα σε Μουντιάλ, αμύνθηκαν υποδειγματικά, ενώ δεν δίστασαν να απειλήσουν σε αρκετές περιπτώσεις.