- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Ο Μιχάλης Σαράντης μαθαίνει να «χαϊδεύει» τα προβλήματά του
«Αλήθεια, δηλαδή πρέπει να την παλεύουμε συνέχεια;»
![32014-72458.jpg 32014-72458.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/32014-72458_0.jpg)
![Ο Μιχάλης Σαράντης γράφει στην στήλη της ATHENS VOICE «Μένουμε Σπίτι» Ο Μιχάλης Σαράντης στο κρεβάτι του](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/04/06/img_2680_1.jpg)
#menoume spiti με την ATHENS VOICE: Ο ηθοποιός Μιχάλης Σαράντης γράφει για την ανάγκη να έχουμε το ελεύθερο να μην είμαστε καλά ειδικά όταν οι συνθήκες δεν είναι καθόλου με το μέρος μας.
Περνάνε οι μέρες. Ζορίζει το πράγμα. Το «μένουμε σπίτι» έχει αρχίσει να μην έχει πλάκα. Δεν θέλω να παίξω επιτραπέζια, να δω άλλες ταινίες, να δω άλλο διαδικτυακό θέατρο. Έγκωσα. Γράφω κάπως πεσμένος ψυχολογικά, έχει ένα ενδιαφέρον και αυτό. Αλήθεια, δηλαδή πρέπει να την παλεύουμε συνέχεια;
Υπάρχουν στιγμές που νιώθω σαν φυλακισμένος. Μετά από δευτερόλεπτα λέω στον εαυτό μου μην είσαι μαλάκας δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει φυλακή. Διάβασα πρόσφατα παρεπιπτόντως το βιβλίο του Παλαιοκώστα, εκεί να δεις πάθος για ελευθερία.
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να υποτιμώ τα προσωπικά μου προβλήματα επειδή κάποιος άλλος σίγουρα δυσκολεύεται περισσότερο. Ναι υπάρχουν στιγμές που πρέπει, για να συνέρχομαι, να συντονίζομαι με την πραγματικότητα. Αλλά υπάρχουν και στιγμές που πρέπει να χαϊδέψω τα προβλήματά μου για να σταθώ στα πόδια μου. Γιατί αυτό που ζούμε δεν είναι αστείο, τα όρια του καθένα ειναι συγκεκριμένα όπως και το άγχος του και η ψυχραιμία του «Ο καθείς και ο Σταυρός του».
Αν κάτι μου δίνει χαρά για ζωή πέρα από τους ανθρώπους που αγαπώ είναι η δουλειά μου.
Ο τρόπος να επικοινωνώ ουσιαστικά, να έρχομαι σε επαφή με το παρόν, να μετασχηματίζω την ασυγκράτητη μου ενέργεια, την ορμή και την θλίψη μου δεν έχει τόπο, ειναι κλειστός μέχρι νεοτέρας. Άντε να εξηγήσω τώρα με λέξεις πως αισθάνομαι. Αν έβγαζα άναρθρες κραυγές μπορεί να με καταλάβαινες καλύτερα.
Όταν έχει ήλιο σκέφτομαι πολύ πιο θετικά. Όπως και όταν είδα το «Juste la fin du monde» του Dolan. Σινεμά, όχι αστεία.Το μυαλό μου αρκετά συχνά στους ηλικιωμένους, σε αυτούς που είναι μόνοι, σε εκείνους που ζουν σε λίγα τετραγωνικά και τα νεύρα τους είναι τσατάλια.
Όταν είναι και τα δικά μου νεύρα κάπως έτσι ακούω το Solo Piano του Chilly Gonzales και τις εμφανίσεις του Μάλαμα το σπίτι του.
![Ο Μιχάλης Σαράντης γράφει στην στήλη της ATHENS VOICE «Μένουμε Σπίτι» Ο Μιχάλης Σαράντης στο κρεβάτι του](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_2680_2.jpg)
Ακόμα πιο συχνά ο νους μου είναι σε αυτούς που παλεύουν στα νοσοκομεία. Πέρασα μια βαριά πνευμονία πρόσφατα (από άλλο μικρόβιο). Η ανημποριά του αρρώστου είναι ένα από τα πιο θλιβερά πράγματα. Ούτε στον εχθρό μου. Η αλληλεγγύη πιο αναγκαία από ποτέ. Σιωπή και προσευχή.
Στους άτυχους η Ιστορία μίλησε αλλιώς, τους πήρε στην άλλη όχθη και άφησε κάποιους πίσω να θρηνούν και κάποιους άλλους να αγωνιούν.
Ας μείνουμε σπίτι λοιπόν και ας κάνουμε υπομονή. Καλη δύναμη σε όλους εύχομαι.
Υγ. Δεν υπάρχει πιο υγιές συναίσθημα από το να μην αισθάνεσαι καλά με όλο αυτό που συμβαίνει. Θα περάσει όμως Και θα ξαναβρεθούμε. Και τότε θα γίνει χαμός.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.