- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Αξίζει να κράζουμε τους θεομπαίχτες της πολιτικής;
Είδαμε πλήθος ειρωνικών σχολίων για τις επισκέψεις στον Αρχιεπίσκοπο και για γλιτσερά άρθρα ιδεολογίας και αισθητικής «χουντόβλακα»
![317185_10150285824484786_563167100_n.jpg 317185_10150285824484786_563167100_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/317185_10150285824484786_563167100_n.jpg)
![383070.jpg 383070.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/06/21/383070.jpg)
Αν και στο σημείωμα αυτό θέλουμε να σχολιάσουμε κάτι άλλο, σπεύδουμε να σας λύσουμε την απορία: Όχι, αυτά τα καμώματα δεν φέρνουν ψήφους.
Δεν το είχαμε παρατηρήσει σε προηγούμενες προεκλογικές εκστρατείες σε αυτή την έκταση. Γινόταν βέβαια κι αυτό είμαστε σε θέση να το γνωρίζουμε από την επαγγελματική μας εμπειρία. Αναφερόμαστε στις επισκέψεις των υποψηφίων στον Αρχιεπίσκοπο εν όψει εκλογών συνοδεία φωτογραφικών συνεργείων και τη δημοσίευση άρθρων σε θρησκόληπτα, εθνικιστικά σάιτ όπου δηλώνεται η προσήλωση στο τρίπτυχο «Πατρίδα - Θρησκεία - Οικογένεια», το οποίο κανένα μεγάλο κόμμα δεν το έχει είτε στην ατζέντα του είτε στη σημειολογία του, ούτε καν στους τόνους της επικοινωνίας του ως υπονοούμενο.
Αν και στο σημείωμα αυτό θέλουμε να σχολιάσουμε κάτι άλλο, σπεύδουμε να σας λύσουμε την απορία: Όχι, αυτά τα καμώματα σίγουρα δεν φέρνουν ψήφους. Ένα πλήθος κοινωνικών ερευνών και ερευνών κοινής γνώμης αποδεικνύουν ότι τόσο τα ζητήματα της λεγόμενης δικαιωματικής ατζέντας όσο και τα ταυτοτικά ζητήματα, που στην Ελλάδα έχουν να κάνουν βασικώς με το φύλο και τη στάση απέναντι στην Εκκλησία της Ελλάδος, τέμνουν οριζόντια την κοινωνία. Δηλαδή θρησκόληπτοι, εθνικιστές, ομοφοβικοί, ρατσιστές υπάρχουν σε όλα τα κόμματα (ναι, και στον πρώην ΣΥΡΙΖΑ νυν ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ) και όχι με μεγάλες αποκλίσεις στα ποσοστά.
Το γιατί οι υποψήφιοι παίζουν αυτό το θέατρο είναι θέμα άλλου σημειώματος, εν συντομία μόνο το απαντάμε κι αυτό: 1. Γιατί οι υποψήφιοι δεν γνωρίζουν ότι με αυτά δεν θα κερδίσουν ψήφους (στο επιτελείο του κάθε Γκόρτσου δεν διαβάζουν κοινωνικές έρευνες, όπως θα φαντάζεστε) 2. Για να αποκτήσουν οι ίδιοι μια ταυτότητα που δεν έχουν λόγω αδυναμία εκφοράς ενός λόγου που δίνει πολιτικό στίγμα.
Γράψαμε όμως ήδη κοντά 250 λέξεις κι ακόμα να σχολιάσουμε αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ. Αξίζει τον κόπο να κράζουμε τους θεομπαίχτες (γιατί έτσι μόνο χαρακτηρίζονται όλοι αυτοί) της πολιτικής; Είδαμε πλήθος ειρωνικών σχολίων για τις επισκέψεις στον Αρχιεπίσκοπο και για γλιτσερά άρθρα ιδεολογίας και αισθητικής «χουντόβλακα».
Υπό κάποια έννοια, δεδομένου ότι τα μεγάλα κόμματα και ειδικά η Νέα Δημοκρατία είναι πολυτασικά, έχει μια αξία να είναι γνωστή σε όλους η «ανθρωπογεωγραφία» τους. Πολλώ μάλλον δε όταν τη Νέα Δημοκρατία, όπως όλα δείχνουν, δεν θα την ψηφίσουν απλώς πολλοί αλλά θα την ψηφίσουν πολλοί και διαφορετικοί.
Όσοι κεντροαριστεροί ή προοδευτικοί με δεδομένη στάση απέναντι στην Εκκλησία ψηφίσουν για πρώτη φορά ΝΔ, δεν πρέπει να ξέρουν ποιοι προσκυνάνε το ράσο ώστε να αποφύγουν να τους σταυρώσουν;
Από την άλλη όσοι πήγαν με τις κάμερες στον Αρχιεπίσκοπο είχαν παράξει μέχρι σήμερα μια συγκεκριμένη σημειολογία που μάλλον απωθεί όλους τους προοδευτικούς και κεντρώους πολίτες. Δηλαδή και στον Αρχιεπίσκοπο να μην είχαν πάει, υπήρχε περίπτωση ένας προοδευτικός άνθρωπος να ψηφίσει κάποιον από αυτούς; Μας φαίνεται δύσκολο.
Οπότε;
Κατά τη γνώμη μας οι θεομπαίχτες περισσότερο από το εκλογικό σώμα αφορούν τις ηγεσίες που τους επιλέγουν. Και δεν εννοούμε ως υποψήφιους βουλευτές για τα ψηφοδέλτια του κόμματος. Ποιος μπορεί να εμπιστευθεί μια θέση ευθύνης σε άτομα που παίζουν θέατρο για κάτι τόσο σημαντικό και ιερό όπως η θρησκευτική πίστη; Να το σκεφτούμε.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.