- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Τέχνη: 6 ραντεβού για τις 4-10 Απριλίου
O Ally Rosenberg στα Δύο Χωριά, η Κατερίνα Κομιανού στο Radio Athènes, η Γεωργία Καρύδη στο Ίδρυμα Θεοχαράκη κ.ά.
![Ally Rosenberg, "Just a phase" Ally Rosenberg, "Just a phase"](/images/1074x600/jpg/files/2024-04-03/ally-rosenberg-just-a-phase.jpg)
Εκθέσεις στα Δύο Χωριά, το Radio Athènes, το Ίδρυμα Β.&Μ. Θεοχαράκη, το Λόφος art project και την Αίθουσα Τέχνης Αθηνών
Εγκαίνια για την εβδομάδα 3-10/4
O Ally Rosenberg και η… Μυϊκή μνήμη
Στα γλυπτά και τις εγκαταστάσεις του υιοθετεί μια προσωπική προσέγγιση στην εξερεύνηση της ανθρώπινης μορφής και συνδυάζει ποικίλα υλικά, με διάθεση να αποκαλύψει τη δυναμική σχέση μεταξύ εικόνας και αντικειμένου. Δυο χρόνια μετά την τελευταία του ατομική στην Αθήνα, ο Βρετανός καλλιτέχνης παρουσιάζει τη νέα του δουλειά. Υπό τον τίτλο «Muscle memory» ασχολείται με τις πολύπλευρες συνδέσεις –υλικές, εικονικές, συναισθηματικές και δομικές– μεταξύ σώματος, μνήμης και μύθου, κλείνοντας το μάτι περιπαικτικά στα παραδοσιακά ανδρικά πρότυπα.
Δύο Χωριά, 6 Απριλίου έως 11 Μαΐου
![Ally Rosenberg, "Death creaps in through the gums" Ally Rosenberg, "Death creaps in through the gums"](/images/w734/jpg/files/2024-04-02/ally-rosenberg-death-creeps-in-through-the-gums.jpg)
Τα «Κειμήλια» της Κατερίνας Κομιανού
Βγαίνει στους δρόμους με το σούρουπο, μοναχικά, χωρίς κινηματογραφική ομάδα. Με μια αναλογική φωτογραφική μηχανή ή μια κάμερα με φιλμ σούπερ 8 ανά χείρας εξερευνά την αστική τοπογραφία επιδιώκοντας να αφουγκραστεί την πολιτική πραγματικότητα μέσα από την δημόσια γλυπτά και αντικείμενα στο αστικό κέντρο. «Κοιτάζω τους χώρους που συνδέονται με την ανάμνηση –λίγο πριν να μην είναι. Στο σημείο λίγο πριν την απώλεια. Το φιλμ μου παρέχει την υφή και τον απροσδιόριστο χρόνο μιας ποιητικής αφήγηση» δηλώνει η ίδια. Αυτές τις διαδρομές εκθέτει στη νέα της έκθεση, από τα Προπύλαια και την Ομόνοια έως το Πολυτεχνείο και Αρχαιολογικό Μουσείο αλλά και ακόμα παραπέρα, στην πλατεία Αμερικής.
Radio Athènes, 10 Απριλίου-22 Μαϊου (εγκαίνια από τη δύση του ηλίου)
![Κατερίνα Κομιανού, "Ομόνοια" Κατερίνα Κομιανού, "Ομόνοια"](/images/w734/jpg/files/2024-04-03/katerina-komianou-omonoia.jpg)
«Ωδή στη φιλία» από τη Γεωργία Καρύδη
«Μια παρτιτούρα συνύπαρξης» χτίζει η καλλιτέχνιδα, μουσικός και περφόρμερ σε διάλογο με την επιμελήτρια Αγγελική Τζωρτζακάκη στο πλαίσιο των εκθέσεων THF RAW. Με αφετηρία τη φωνή, τη μουσική και τη φεμινιστική λογοτεχνία γύρω από τη φιλία, δημιουργεί γραφικές και λεκτικές παρτιτούρες, μια κινούμενη ηχητική εγκατάσταση, μια γλυπτική παρέμβαση και ένα πρόγραμμα παραστατικών δράσεων, καλώντας μας να συμμετέχουμε σε μια προσωπική, αλλά και από κοινού συνθήκη, όπου η σκηνή και ο δημόσιος χώρος συναντώνται.
Ίδρυμα Β. & Μ. Θεοχαράκη, 4 Απριλίου έως 31 Μαΐου (εγκαίνια στις 18:00-21:00)
![Γεωργία Καρύδη, "I love that song" Γεωργία Καρύδη, "I love that song"](/images/w734/jpg/files/2024-04-03/georgia-karydi-i-love-that-song-photo-alexandra-masmanidi.jpg)
Ένα ζευγάρι στη ζωή και την τέχνη
Περίπου 70 έργα του Πάνου Σαραφιανού (1919-1968) και της Μαίρης Χατζηνικολή (1928-2020) παρουσιάζονται στην έκθεση «Η τέχνη ως κοινό δώρο» στον νέο χώρο στην Κυψέλη που είχαν οραματιστεί και είναι αφιερωμένος στη δουλειά τους. Μια διαδρομή στην εικαστική εξέλιξη των δύο δημιουργών (οι οποίοι δίδαξαν γενιές νέων καλλιτεχνών), από τον φωτογραφικό ρεαλισμό, στην αφαίρεση και την αναζήτηση του φωτός. Το αφιέρωμα θα πλαισιωθεί με συζητήσεις, παρουσιάσεις και δράσεις γύρω από το έργο και τις ιδέες τους.
Λόφος art project, 5 Απριλίου-30 Ιουνίου (εγκαίνια στις 18:00)
![Μαίρη Χατζηνικολή Η Μαίρη Χατζηνικολή με έργο της](/images/w734/jpg/files/2024-04-03/mary-hatzinikoli.jpg)
Πορτρέτα σε λαβυρίνθους
Μορφές γυναικών αινιγματικές αλλά και γάτες που σε κοιτούν κατάματα ενώ διαπερνούνται από κύματα, βυθίζονται σε σπείρες ή στέκονται ακίνητες σε στατικούς κύκλους και τρίγωνα. Είναι οι πρωταγωνίστριες στους έντεκα καμβάδες μεγάλων διαστάσεων που παρουσιάζει ο Αλέξης Κόρμπης στην τρίτη του ατομική έκθεση. Ισορροπώντας ανάμεσα στη ρεαλιστική απεικόνιση της φιγούρας και τα ψυχεδελικά μοτίβα που την περιβάλλουν, την πραγματικότητα και τον συμβολισμό του ονείρου, ο ζωγράφος επιδιώκει να δημιουργήσει μια αίσθηση ανοίκειου.
Αίθουσα Τέχνης Αθηνών, 4 Απριλίου-11 Μαϊου (εγκαίνια στις 19:00)
![Αλέξης Κόρμπης Αλέξης Κόρμπης](/images/w734/jpg/files/2024-04-03/alexis-kormpis.jpg)
Μια γνωριμία με την Λόλα Γκονζάλες
Χρησιμοποιώντας το βίντεο, τον ήχο και την περφόρμανς, το έργο της διερευνά τις έννοιες της συλλογικότητας, της αφοσίωσης, της φιλίας, της γενιάς και της γλώσσας και αμφισβητεί τους κοινούς μας φόβους και τις ελπίδες μας για το μέλλον. Η 36χρονη Γαλλίδα καλλιτέχνιδα, η οποία ζει αυτό το διάστημα στην Αθήνα, μας συστήνει τη δουλειά της μέσα από μια διάλεξη στο πλαίσιο του κύκλου Soft Walls. H Gonzàlez έχει παρουσιάσει την πρακτική της στο MAC της Λυών, στο Κέντρο Ζωρζ Μπομπιντού και στο Palais de Tokyo στο Παρίσι, στο MAAT της Λισαβόνας και στο Basis της Φρανκφούρτης, ενώ από το 2021, σε συνεργασία με τον Malak Maatoug, διευθύνει το La Maison dans laquelle, έναν κοινωνικό, καλλιτεχνικό και εκπαιδευτικό χώρο στο Ντορντόν της Γαλλίας.
Enterprise Projects, 10 Απριλίου στις 19:00
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.