- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Έκτορας Παπαδάκης
Με έργα του Έλληνα γλύπτη ανοίγει τη νέα εκθεσιακή περίοδο η γκαλερί «Καπλανών 5»
![7124-16263.jpg 7124-16263.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/06/17/7124-16263.jpg)
Η γλυπτική του Έκτορα Παπαδάκη εγκαταλείπει για λίγο τους εξωτερικούς χώρους και ρίχνει άγκυρα μέχρι τις 13 Οκτωβρίου στην αίθουσα τέχνης «Καπλανών 5», στον ομώνυμο δρόμο στο κέντρο της Αθήνας. «Με αρματούρα τη φύση» είναι ο τίτλος της έκθεσης, ο οποίος επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά ότι ο συγκεκριμένος γλύπτης αναζητά και βρίσκει την έμπνευσή του στο φυσικό περιβάλλον.
Ο Έκτωρ Παπαδάκης ξεχώρισε αρκετά πρώιμα για το ταλέντο και τη δημιουργική του φαντασία, ως προς τη διαλεκτική μορφοποίηση διαφορετικών υλικών. Επεξεργάζεται ευρηματικά τόσο το μάρμαρο, όσο και τα μέταλλα (συνήθως ορείχαλκο). «Γίνεται όλο και σπανιότερο σήμερα να συναντά κανείς γλύπτες, που, παρά τις δυνατότητες τις οποίες τους προσφέρουν σύγχρονα υλικά και τρόποι επεξεργασίας, εκείνοι να επιμένουν στη χρήση παραδοσιακών υλικών και εκφραστικών μεθόδων, διαμορφώνοντας έργα με μνημειακή αντίληψη και σύγχρονες αισθητικές απαιτήσεις» επισημαίνει η κριτικός και ιστορικός Τέχνης Αθηνά Σχινά.
Η ατομική του έκθεση στην γκαλερί «Καπλανών 5» έχει ιδιαίτερο εικαστικό ενδιαφέρον, καθώς ο Έκτορας Παπαδάκης τα τελευταία χρόνια δραστηριοποιείται κυρίως στην κατασκευή μεγάλων έργων εξωτερικής γλυπτικής. Όπως υπογραμμίζει η Αθηνά Σχινά, ο εν λόγω καλλιτέχνης εξακολουθεί να αντιμετωπίζει τη γλυπτική ως έναν τρόπο άσκησης και όξυνσης της σκέψης, της παρατηρητικότητας, της αισθαντικότητας και της φαντασίας του.
Στα έργα του Παπαδάκη ο χώρος και η φόρμα αποτελούν ένα ενιαίο και αρμονικά εύρυθμο σύμπλεγμα, που χαρακτηρίζεται από δυναμική στερεότητα, κονστρουκτιβιστική αντίληψη και μνημειακότητα, ανεξαρτήτως μεγέθους. «Με τα έργα του, πάνω απ’ όλα, ο καλλιτέχνης απευθύνεται στην ενεργοποίηση των αισθήσεων και των στοχασμών του θεατή, ο οποίος επικοινωνώντας μαζί τους γίνεται συμμέτοχος και συνδιαμορφωτής της “γλώσσας” που μορφοποιούν» καταλήγει η Αθηνά Σχινά.
Αίθουσα τέχνης «Καπλανών 5», Καπλανών 5 & Μασσαλίας, Κολωνάκι, 210 3390.946
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.