- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Η παλιά οικία των Στεφανόπολι στο Κολωνάκι
Εγκαταλελειμμένη αλλά επιβλητική, η οικία της πρώτης ελληνίδας φοιτήτριας στη Φιλοσοφική Σχολή και δημοσιογράφου, Ιωάννας Στεφανόπολι.
![manos_athens_voice_1.jpg manos_athens_voice_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/manos_athens_voice_1.jpg)
![Σπίτι Στεφανόπολι Σπίτι Στεφανόπολι](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/05/18/stefanopoli-house-1280-1.jpg)
Η εγκαταλελειμμένη οικία της πρώτης ελληνίδας φοιτήτριας στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και δημοσιογράφου, Ιωάννας Στεφανόπολι.
Μου αρέσει να περπατάω στην Αθήνα χωρίς κάποιο πλάνο και προορισμό. Απλά κατεβαίνω σε κάποια στάση του Μετρό ή λεωφορείου και όπου με βγάλει, έχοντας πάντα μαζί μου ένα σημειωματάριο και μία φωτογραφική μηχανή. Κάπως έτσι, έχω ανακαλύψει διάφορα σημεία της πόλης που πολλές φορές περνάνε απαρατήρητα από τα περίεργα βλέμματα και μάτια. Ίσως καλύτερα έτσι, να τα αφήνουμε στην ησυχία τους.
![Σπίτι Στεφανόπολι Σπίτι Στεφανόπολι](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/stefanopoli-house-880-1.jpg)
Διασχίζοντας το Πάρκο Ευαγγελισμού –το βλέπω κάπως πιο περιποιημένο από άλλες φορές- και ανεβαίνοντας την οδό Αναπήρων Πολέμου, ανάμεσα στη Μονή Πετράκη, τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη, την Αμερικανική και Βρετανική Σχολή, κοντοστέκομαι μπροστά από μία οικία που λες και ήρθε από μία «άλλη εποχή» και προσγειώθηκε ξαφνικά στο λάθος σημείο. Ίσως εμείς τελικά είμαστε αυτοί που βρέθηκαν στο λάθος σημείο;
Στριμωγμένη ανάμεσα σε δύο πιο σύγχρονες πολυκατοικίες, η διώροφη εντυπωσιακή οικία με το υπέροχο κεντρικό μπαλκόνι-θεωρείο, παραδόξως, δεν φαίνεται να ασφυκτιά, ενώ μία μαύρη γάτα δεν σταμάτησε να με καλεί όση ώρα βρισκόμουν εκεί. Αν και δεν μπορούσα να μπω μέσα στην οικία ή στην αυλή, το κτίριο ανήκει στη Χριστιανική Αδελφότητα Νέων (Χ.Α.Ν.), στέκοντας και παρατηρώντας από έξω, ένιωσα μία διαφορετική αύρα να με διαπερνά, λες και βρέθηκα μέσα σε ποίημα του Έντγκαρ Άλλαν Πόε. Βοήθησε και ο μουντός καιρός του συγκεκριμένου πρωινού του Σαββάτου, με τις ψιχάλες της βροχής να έρχονται τα επόμενα λεπτά. Η μαύρη γάτα μάλλον ζήταγε λίγη τροφή και τίποτα άλλο.
![Σπίτι Στεφανόπολι Σπίτι Στεφανόπολι](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/stefanopoli-house-1280-7.jpg)
![Σπίτι Στεφανόπολι Σπίτι Στεφανόπολι](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/stefanopoli-house-1280-10.jpg)
Στην οικία της οδού Αναπήρων Πολέμου, που παρά την σχετική της εγκατάλειψη βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα από άλλα αντίστοιχα κτίρια -τουλάχιστον κάποιοι φροντίζουν οι πόρτες και τα παράθυρα να παραμένουν κλειστά, ενώ δεν υπάρχει δείγμα από γκραφίτι- ζούσε η οικογένεια του Αντώνιου Στεφανόπολι και η κόρη του, Ιωάννα. Δύο πρόσωπα που έπαιξαν το δικό τους ρόλο στην Ελλάδα του 1900, βάζοντας το δικό τους λιθαράκι στα ελληνικά γράμματα, τη δημοσιογραφία και την πολιτική της εποχής.
Η Ιωάννα Στεφανόπολι (1875, Αθήνα - 1961, Αθήνα) υπήρξε μία πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση στα αθηναϊκά χρονικά και στον χώρο των γραμμάτων, της δημοσιογραφίας και της πολιτικής. Ήταν η πρώτη γυναίκα φοιτήτρια στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο το 1890, σε ηλικία μόλις 15 χρονών, κάτι το αξιοσημείωτο σε μία εποχή που «θεωρείτο ανοσιούργημα το να διαβεί μία γυναίκα το κατώφλι του πανεπιστημίου», σύμφωνα με τις δικές της αφηγήσεις. Το 1890, δύο άλλες γυναίκες, η Ελένη Ρούσσου και η Φλωρεντία Φουντουκλή, δεν έγιναν δεκτές στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο. Αυτές δεν στάθηκαν τόσο τυχερές, κάτι που κατάφεραν τα επόμενα χρόνια.
![Ιωάννα Στεφανόπολι Ιωάννα Στεφανόπολι](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/ioanna-stefanopoli-880.jpg)
Κόρη του δημοσιογράφου Αντώνιου Στεφανόπολι, γεννημένου στην Κορσική και με καταγωγή από τη Μάνη, εκδότη της γαλλόφωνης εφημερίδας Messager d' Athènes (O Αγγελιοφόρος της Αθήνας) και οπαδού του αλυτρωτικού -και για πολλούς καταστροφικού- κινήματος της Μεγάλης Ιδέας, η νεαρή Ιωάννα δεν άργησε να γαλουχηθεί με τις ιδέες και ιδανικά του πατέρα της, πολλές φορές μέσα από ένα εθνικιστικό πρίσμα. Μην ξεχνάμε, η εποχή ήταν πολύ διαφορετική από σήμερα, κάποιες ιδέες και σύνορα ήταν ακόμα ρευστά και η Ελλάδα προσπαθούσε να σταθεί σαν ένα νέο σύγχρονο δυτικό κράτος.
Με πατέρα Γάλλο, που ποτέ δεν απαρνήθηκε την υπηκοότητά του για την ελληνική, η Ιωάννα Στεφανόπολι δεν άργησε να συνεχίσει τις σπουδές της στο Παρίσι. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα, δούλεψε σαν δημοσιογράφος στην Messager d' Athènes του πατέρα της και με τον θάνατό του το 1913, αναλαμβάνει τη διεύθυνση –με εντολή Ελευθέριου Βενιζέλου και τον Λάμπρου Κορομηλά- του Αθηναϊκού Πρακτορείου Αθηνών. Με την κυβέρνηση Βενιζέλου δούλεψε πολύ στενά, αρθρογραφώντας και μεταφέροντας τις ελληνικές απόψεις σε ένα διεθνές ακροατήριο, ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια του Εθνικού Διχασμού αλλά και κατά τη διάρκεια τη σύνταξης της Συνθήκης των Σεβρών (1920).
Η Ιωάννα Στεφανόπολι πέθανε το 1961, αφήνοντας όλη της την περιουσία στη Χριστιανική Αδελφότητα Νέων (Χ.Α.Ν.).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.