Ντροπιαστικός αποκλεισμός Παναθηναϊκού από τη Λαμία

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από το Κύπελλο Ελλάδος στο ποδόσφαιρο

24-1-2019 (2) ΜΑΤ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΟΥ ΜΠΕΤΤΥΣ ΣΚΟΥΦΑ

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση. Πέρυσι ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από τη Λαμία στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, δεχόμενος μάλιστα τέσσερα γκολ εκτός έδρας, αλλά υπήρχε το ελαφρυντικό μιας διαλυμένης και απλήρωτης –από τον Αλαφούζο- ομάδας.

Φέτος ο πήχης έχει μπει χαμηλά, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Δώνη και ο ίδιος ο προπονητής δεν έχουν καμιά δικαιολογία.

Μετά την ήττα με 1-0 στη Λαμία, χθες στο ΟΑΚΑ χρειάστηκαν 83 λεπτά και ένα γκολ του Εμμανουηλίδη για να πάει το ματς στη παράταση. Εκεί δεν σημειώθηκε άλλο τέρμα και στα πέναλτι οι Λαμιώτες ήταν απόλυτα εύστοχοι και επικράτησαν με 4-2. Μοιραίοι για τον ΠΑΟ οι Κάτσε και Κουρμπέλης.

Το «τριφύλλι» έχασε έναν βασικότατο στόχο όπως το Κύπελλο, καθώς θα μπορούσε να τα φέρει στην Ευρώπη, σβήνοντας την ποινή της ΟΥΕΦΑ. Μοναδική διέξοδος μία από τις πρώτες πέντε θέσεις  στη Σούπερ Λίγκα, αν και με τέτοιες εμφανίσεις όπως του τελευταίου μήνα, η προοπτική δεν μοιάζει ευοίωνη.