Νίκη ΑΕΚ στον επεισοδιακό ημιτελικό με 2-1

Ο Δικέφαλος επικράτησε σε ματς με διακοπές και πλούσιο παρασκήνιο

Νίκη της ΑΕΚ
Νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη Θεσσαλονίκης © ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Επεισοδιακή νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη με 2 - 1 στο ΟΑΚΑ στον πρώτο ημιτελικό για το κύπελλο Ελλάδας.

Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η ΑΕΚ μετά τη νίκη με 2-1 επί του Άρη στον πρώτο ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδος.

Στο 8ο λεπτό ο Μάνταλος άνοιξε το σκορ, αλλά στο 11’ ο Μπρούνο Γκάμα ισοφάρισε με πέναλτι. Από την ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα και κάπως έτσι ανέβηκαν οι τόνοι στο ημίχρονο. Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει για περίπου μισή ώρα, καθώς ο Πορτογάλος διαιτητής Ντίας δεν ήθελε να βγει στον αγωνιστικό χώρο. Το ρεπορτάζ αναφέρει ένταση μεταξύ ανθρώπων των δύο ομάδων στα αποδυτήρια των διαιτητών, ενώ από τον Άρη καταγγέλλουν επίθεση προς τον μεγαλομέτοχο του συλλόγου.

Με τα πολλά ο αγώνας άρχισε ξανά, ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Ματίγια στ 49’. Οκτώ λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ σκόραρε με τον Βράνιες, αλλά λίγο παραδίπλα βρέθηκε στο έδαφος ο γυμναστής των Θεσσαλονικιών, κ. Βαρδάκης. Από τον Άρη ξεκίνησαν να αποχωρούν από το γήπεδο, όμως καμία κάμερα δεν έδειξε ποιος και πώς χτύπησε τον άνθρωπο από το τεχνικό τιμ. Έπειτα από διαβουλεύσεις ο αγώνας συνεχίστηκε και τελείωσε ομαλά, με τον Βαρδάκη να πηγαίνει στο ιατρείο του ΟΑΚΑ για εξετάσεις.