- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Μίλα μου βρώμικα 592
Όποιος μου ξαναπεί «με μεγάλο σεβασμό» θα του πω μαλακία γνώμη επίτηδες
![331501-686911.jpg 331501-686911.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/11/23/331501-686911.jpg)
Μυρτώ μου, με απογοητεύουν οι άντρες με τον καιρό και δυστυχώς έχω και γιο! Δεν διανοούμαι ότι θα πρέπει να κάνω υπομονή, να παίζω ρόλους, να νταντεύω, να αυθυποβάλλομαι, να χειρίζομαι με τρόπο που δεν θα «χαμπαριάζει» ο... λεγάμενος και θα νομίζει ότι εκείνος κάνει κουμάντο και εντέλει να κοροϊδεύω έναν άντρα (ή και περισσότερους, αναλόγως το περιβάλλον, π.χ. οικογενειακό, εργασιακό κ.λπ.) για να μπορώ να συνυπάρξω μαζί τους! Τι στο διάτανο; Ένι γουέιζ, επίτρεψέ μου μέσα από τη στήλη σου να μοιραστώ σοφίες ζωής: 1) Μην πιστεύετε κανέναν άντρα! Να τον εξετάζετε, να μην τον πιστεύετε. 2) Ουδείς ανήρ εκτιμά και καταλαβαίνει (ίσως είναι νοητικό το θέμα) την ειλικρίνεια και την ευθύτητα γυναικών, ιδίως όταν αυτά έχουν να κάνουν με τα αισθήματά τους για εκείνον. Ευχαριστώ a priori.
Διαφωνώ στο «ουδείς». Μια φορά, πριν από καιρό, είπα σε κάποιον «στο λέω ευθέως: να ξέρεις πως το περιτύλιγμα είναι παραπλανητικό. Αν νομίζεις ότι αυτό που νομίζεις πως είμαι θα σε γλιτώσει απ’ αυτό που νομίζεις ότι σε πιέζει σε άλλες γυναίκες, να ξέρεις ότι δεν έχω την παραμικρή διαφορά από τις άλλες γυναίκες γι’ αυτό κάνε τα κουμάντα σου από τώρα». Δεν έφυγε ποτέ.
Αγαπημένη μας, σοφή Μυρτώ, έχω μεγάλο θέμα: είμαι 27 χρονών και εδώ και 2 χρόνια έχω χωρίσει από μια πενταετή σχέση. Στην Ελλάδα έχω δουλειά στο αντικείμενό μου (που μ’ αρέσει), αληθινές σχέσεις με 5, 6 καλούς φίλους και διάφορους γνωστούς και όσο γίνεται ισορροπημένους γονείς (όχι υποστηρικτικούς, έχει σημασία). Αυτά τα 2 χρόνια που είμαι μόνη γνωρίζω μόνο μαλάκες, εγωκεντρικούς, φοβισμένους συναισθηματικά άντρες. Κι εκεί που το ’χω πάρει απόφαση ότι περνάω καλά και μόνη μου με τους ανθρώπους μου, έρχεται ο έρωτας! Ο οποίος δυστυχώς μένει στην άλλη άκρη της γης και δεν υπάρχει προοπτική να έρθει εδώ. Δεν θα κωλώσουμε, είπαμε, πάω εγώ και τον επισκέπτομαι ανά 2 μήνες κι ανά άλλους 2 έρχεται εκείνος, αλλά ο πραγματικός χρόνος που έχουμε μαζί είναι 10 μέρες ανά 2μηνο. Μυρτώ, να τα παρατήσω όλα τα σίγουρα (και γνώριμα) και να πάω Αμέρικα; Εγώ χέστηκα για τα υλικά αλλά μπαίνει στη μέση μια πράσινη κάρτα, μια αναζήτηση δουλειάς και μια μάνα κλαμένη για κάτι που μπορεί να το ζω και μόνη μου μέσα στο στρογγυλό κεφάλι μου. Όσο το συζητάω λύση δεν βρίσκω, να ρισκάρω τα σίγουρα για κάτι δυνατό και αμοιβαίο γιατί μικρή είμαι και όλος ο πλούτος είναι το μυαλό μου και στη τελική όλα βρίσκουν το δρόμο τους ή να κάτσω εδώ και να κάνω μόκο μέσα στα γνωστά και ασφαλή (αλλά θα το πω, πλέον βαρετά και μάταια) λημέρια; Πώς ξέρει κανείς αν ο καραμελάκης απέναντι είναι ο ένας και μοναδικός; Με τις καλύτερες ευχές και μεγάλο σεβασμό, ελπίζω να το διαβάσεις πριν το εξάμηνο γιατί μας πιέζει και ο χρόνος μετανάστευσης στον «παράδεισο» του Τραμπ (φτου, κακά).
Πολλές φορές έχω πει τη γνώμη μου για το λόγο που ήρθαμε σε αυτή τη ζωή και ο λόγος αυτός είναι ότι ήρθαμε σ’ αυτή τη ζωή για να φάμε και τα μούτρα μας και μετά να γίνουμε καλά και μετά να τα ξαναφάμε. Όμως δεν ξέρω, αλήθεια. Νομίζω πως θα έδινα λίγο χρόνο αν ήμουν στη θέση σας – να περάσει και το καλοκαίρι, να περάσουμε κι άλλο χρόνο μαζί και βλέπουμε από την άλλη σεζόν. Γιατί πιέζει ο χρόνος δηλαδή;
Υ.Γ. 1 Άμα μου λέτε «για κάτι που μπορεί να το ζω και μόνη μου μέσα στο κεφάλι μου», σόρι, σκαλώνω.
Υ.Γ. 2 Άμα μου λέτε «ο καραμελάκης απέναντι» πάλι σκαλώνω.
Υ.Γ. 3 Όποιος μου ξαναπεί «με μεγάλο σεβασμό» θα του πω μαλακία γνώμη επίτηδες.
Μυρτώ, τα έχω με μια μεγαλοκοπέλα ή θείτσα 50 ετών κι εγώ είμαι 45. Τελευταία κάνουμε σεξ μόνο μια φορά στις 15 ημέρες, κάτι το οποίο με προβληματίζει και θέλω να αρχίσω να πηγαίνω σε οίκους ανοχής για να καλύψω το κενό. Ποια είναι η άποψή σου και πόσες φορές πρέπει να πηγαίνω στους οίκους ; - Ευχαριστώ, Γρηγόρης Κ
Όσες γουστάρετε, δεν θα μπω εμπόδιο στην κάλυψη του κενού που σας προκαλεί η γκόμενά σας, αγαπητέ θείτσε. Καταλαβαίνετε, μπορεί να πέσω έξω στους υπολογισμούς ή να σας στείλω σε λάθος οίκο άθελά μου. Αυτό το λέω διότι και οι οίκοι του Θεού πολλές φορές χρησιμεύουν για λόγους εκτόνωσης, με πιο πνευματικό τρόπο βεβαίως βεβαίως, αλλά γιατί να σας πάρω στο λαιμό μου άδικα των αδίκων;
Στείλε το γράμμα σου ταχυδρομικά ή στο fax της A.V. ή στο info@athensvoice.gr για τη στήλη Μίλα μου βρώμικα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Τα μπέργκερ του Τεντόγλου, τα μηνύματα στο κινητό, οι προπονήσεις και το πρωινό της ομάδας
H αντιπρόεδρος των ΗΠΑ και νέο φαβορί των Δημοκρατικών για το χρίσμα δείχνει αστραπιαία αντανακλαστικά στα πιο καυτά TikTok trends. Αρκεί όμως για να ξεκλειδώσει την καρδιά των GenZ ψηφοφόρων;
Οι συγκινητικές αναρτήσεις στο Instagram από το ταξίδι ως τη Σάντα Μπάρμπαρα
Η viral δήλωση στις τηλεοπτικές κάμερες
Δείτε το βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Αγαπητή Χέιλι, έτσι είναι το κοινό, άκαρδο και όταν φτύνει – φτύνει
Η ανάρτηση του δημιουργού της διάσημης σειράς
Δείτε το viral βίντεο με τη γιαγιά Αγγέλα στο Παρίσι
Όταν πρωταγωνίστριες και πρωταγωνιστές πήγαιναν στη θάλασσα
Δείτε το βίντεο - Υποδέχθηκαν τον τραγουδιστή με πυροτεχνήματα και καπνογόνα
Χιλιάδες αεροπλάνα στον αέρα και ξαφνικά ο ουρανός άδειασε
Η Sanrio έδωσε στην δημοσιότητα στοιχεία για τον αγαπημένο χαρακτήρα
Εκτός από τους ανθρώπους και τα ζώα υποφέρουν από τον καύσωνα
Η «Στάκα με τα αυγά!» γίνεται το πιο ελκυστικό και νόστιμο πιάτο - Δείτε το βίντεο
Σχολιάζει την ηλικία της και ο οφθαλμίατρος τη... μαλώνει
Ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές του viral tiktok rizz party βίντεο
Λόγια που ακούστηκαν δημοσίως στην Αθήνα
Δείτε το βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Η Νεφέλη Μεγκ σχολιάζει την επικαιρότητα σε πρώτο και τελευταίο βαθμό
Η διάσημη πρωταγωνίστρια αναρρώνει ντυμένη στα πράσινα - Το μήνυμα προς τους θαυμαστές της
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.