Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, νταμπλ μετά από 25 χρόνια

Niκησε για έβδομη συνεχόμενη φορά τον Παναθηναϊκό (93-74)

Oλυμπιακός - ΣΕΦ © EPA Pool

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 93-74: Πρωταθλητές οι Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός ήταν σε καλύτερη κατάσταση σε όλη τη διάρκεια της περιόδου 2021/22 και το απέδειξε και το βράδυ της Παρασκευής (17/6), καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 93-74 στο ηφαίστειο του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας για να κατακτήσει το πρώτο του πρωτάθλημα μετά από έξι και το πρώτο του νταμπλ μετά από 25 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ με 25 πόντους. Ο Νέντοβιτς με 23 πόντους ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού. Ο Γιώργος Παπαγιάννης σημείωσε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με τον Νέντοβιτς να τον οδηγεί επιθετικά, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 6-10 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (13-13) με λέι απ του Σλούκα και προσπέρασε με 18-15 με τρίποντο του Παπανικολάου. Με κάρφωμα του Έλληνα φόργουορντ στον αιφνιδιασμό οι Πειραιώτες έφτασαν στο +5 (23-18) δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 28-22 με 2/2 βολές του Μάρτιν. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μείωσε σε 28-26 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου με κάρφωμα του Παπαγιάννη.

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου φτάνοντας στο 28-30 με λέι απ του Νέντοβιτς. Με κάρφωμα του Σέρβου γκαρντ οι πράσινοι προσπέρασαν με 29-32 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τρίποντο του Βεζένκοφ.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και πάλι με τρεις πόντους του Έβανς αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με τον ΜακΚίσικ και τον Βεζένκοφ. Το τριφύλλι φάνηκε να χάνει τον ρυθμό στην επίθεση όση ώρα ο Νέντοβιτς έμεινε στον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός βρήκε μεγάλα σουτ, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της ομάδας του Γιώργου Βόβορα και έφτασε στο 55-38 με τον Βεζένκοφ. Ο Παπαγιάννης διαμόρφωσε το 55-40 του ημιχρόνου.

Με δίποντο του Γουόκαπ ο Ολυμπιακός έφτασε στο +17 (57-40) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπέρασε με 19 πόντους (63-44) πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τριφύλλι μείωσε σε 63-53 με σερί πόντους από Νέντοβιτς και Μποχωρίδη. Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τη διαφορά να μένει στους δέκα πόντους.

Ο Σλούκας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδωσε τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού. Με κάρφωμα του ΜακΚίσικ μετά από κλέψιμο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο +15 (71-56) με το τριφύλλι να προσπαθεί να αντιδράσει με τον Νέντοβιτς και τον Παπαγιάννη.

Με καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 84-62 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το επόμενο δίλεπτο εξελίχθηκε σε ρεσιτάλ τριπόντων για τις δύο ομάδες με τον τελικό να είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις