Εικαστικα

Το Weekend των Γκαλερί

4741-35213.jpg
Δημήτρης Μαστρογιαννίτης
ΤΕΥΧΟΣ 595
2’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
333756-692149.jpg

«Ο Εικαστικός Περίπατος ξεκίνησε το 2013 ως μια πρωτοβουλία του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αιθουσών Τέχνης και πρόκειται για ένα θεσμό που υπάρχει επίσης και σε άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις. Στους σκοπούς του Συνδέσμου είναι η προώθηση και η ανάδειξη του έργου των καλλιτεχνών που εκπροσωπούν οι αίθουσες τέχνης, όπως και η ενίσχυση της προβολής της σύγχρονης τέχνης. Το Gallery Weekend εντάσσεται μέσα σ’ αυτό το πνεύμα με τις γκαλερί να μένουν ανοιχτές το Σάββατο 17/12 (11.00-17.00) και την Κυριακή 18/12 (11.00-15.00), ενώ το κοινό θα έχει τη χαρά να συνομιλήσει και με τους καλλιτέχνες των οποίων έργα φιλοξενούνται εκείνες τις ημέρες. 34 γκαλερί της Αθήνας, 3 του Πειραιά, 6 της Θεσσαλονίκης συμπληρώνουν το χάρτη, αλλά και μία γκαλερί από τη Βέροια, μία από τα Τρίκαλα και μία από την Πάτρα» μας λέει η Γιάννα Γραμματοπούλου, πρόεδρος ΔΣ ΠΣΑΤ. 

Ηλίας Παπαηλιάκης, Εlika Gallery

Αλέξανδρος Ψυχούλης, a.antonopoulou.art

Έλλη Κουτσουκέλλη, Μέδουσα Αίθουσα Τέχνης

Μανόλης Ρωμαντζής, Τεχνοχώρος

Η βόλτα στις γκαλερί κρύβει πολλές εκπλήξεις. Από μια μικρού μήκους ταινία του Kahlil Joseph που βραβεύτηκε με το Grand Jury Prize στο Φεστιβάλ Sundance (2013) μέχρι κρυμμένους «θησαυρούς» που θα βγουν εκείνες τις ημέρες έξω. Από ζωγραφική εμπνευσμένη από τα φιλμ νουάρ μέχρι ένα εικαστικό project των φοιτητών του 3ου εργαστηρίου ζωγραφικής ΤΕΕΤ Φλώρινας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας. Από Ναν Γκόλντιν μέχρι μια έκθεση με τίτλο «Της POPης». Ο Αλέξης Κυριτσόπουλος θα βρεθεί «δίπλα» στον Helmut Middendorf. Ο Κυριάκος Ρόκος και η Ελεάννα Μαρτίνου θα «φλερτάρουν» με το «DADA siegt». Μια «Πόλη των βράχων» θα «συναντηθεί» με μια ατομική έκθεση καλλιγραφίας και όχι μόνο… 

Helmut Middendorf, Puddlepainting-yellow, Ελένη Κορωναίου Gallery

Οι γκαλερί που συμμετέχουν:

AΘΗΝΑ

a.antonopoulou.art Αριστοφάνους 20, 2103214994, www.aaart.gr

Αγκάθι Κartάλος Μηθύμνης 12 & Επτανήσου, 2108640250, www.agathi.gr

Αίθουσα Τέχνης Αθηνών Γλύκωνος 4, 2107213938, www.athensartgallery.gr

αίθουσα τέχνης ena Βαλαωρίτου 9γ΄, 2103388501, www.ena-artgallery.gr

Αίθουσα τέχνης Ρεβέκκα Καμχή Λεωνίδου 9, 2105233049, www.rebeccacamhi.com

Αίθουσα Τέχνης Τεχνοχώρος Λεμπέση 4, 2111823818, www.technohoros.org

Alma Gallery Athens Υψηλάντου 24, 2114003160, www.galleryalma.com

Art Zone 42 Λεωφ. Βασιλέως Κωνσταντίνου 42, 2107259549, www.artzone42.gr

Artower Agora Αρμοδίου 10, 2103246100, www.artower.gr

Bernier / Eliades Επταχάλκου 11, 2103413935-7, www.bernier-eliades.gr

Cheapart Α. Μεταξά 25, 2103817517, www.cheapart.gr

Γκαλερί ΑΔ Παλλάδος 3, Ψυρρή, 210 3228785, www.adgallery.gr

Γκαλερί ΑΡΓΩ Νεοφύτου Δούκα 5, 2107249333, www.argo-gallery.gr

Γκαλερί «7» Σόλωνος, 20, 2103612050, www.gallery7.gr

Γκαλερί Έρση Κλεομένους 4, 2107220231, www.ersi.gr

Γκαλερί Σκουφά Σκουφά 4, 2103643025, www.skoufagallery.gr

Depo Darm Ηρώων Σκοπευτηρίου 54-56, 2107601177, www.depodarm.com

Εικαστικός Κύκλος Σιαντή Βασιλέως Αλεξάνδρου 2, 210 7245432 , www.ikastikos-kiklos.com

εκφραση-γιαννα γραμματοπουλου Βαλαωρίτου 9α, 210 3607598, www.ekfrasi-art.gr

Eleftheria Tseliou Gallery Ηρακλείτου 3, 2103618188, www.tseliougallery.com

Ελένη Κορωναίου Gallery Δημοφώντος 30 & Θορικίων,  2103411748, www.koroneougallery.com 

Elika Gallery Ομήρου 27, 210 3618045, www.elikagallery.com

Evripides Art Gallery Ηρακλείτου 10 & Σκουφά, 2103615909, www.evripides-art.gr

genesis gallery Χάρητος 35, 211 7100566, www.gallerygenesisathens.com

kaplanon5 Καπλανών 5 & Μασσαλίας, 2103390946, www.kaplanon5.gr

Kappatos Gallery Αθηνάς 12, 2103217931, www.kappatosgallery.com

Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Ιλεάνα Τούντα Αρματολών & Κλεφτών 48, 2106439466, www.art-tounta.gr

Μέδουσα Αίθουσα Τέχνης Ξενοκράτους 7, 2107244552, www.medusaartgallery.com

Nitra Gallery Αλωπεκής 34, 2130436697, www.nitragallery.com

Περιτεχνών Καρτέρης Ηροδότου 5, 2108239465, www.peri-technon.com

Thanassis Frissiras Gallery Κριεζώτου 7, 2103640288, www.frissirasgallery.com

The Breeder Ιάσονος 45, 2103317527, www.thebreedersystem.com

The Pulse Χάρητος 8, 2107243982, www.the-pulse.gr

Vamiali’s gallery Σάμου 1, 2105228968, www.vamiali.net    


ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Art Πρίσμα Κουντουριώτου 187, 210 4296079, www.galleryartprisma.gr

ΔΛ gallery Μεσολογγίου 55α, 18545, 2104631933, www.dlgallery.gr

ENIA gallery Μεσολογγίου 55, 2104619700, www.eniagallery.com

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ ΣΤΟ NEWSLETTER ΜΑΣ

Tα καλύτερα άρθρα της ημέρας έρχονται στο mail σου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πώς εικονογράφοι από την Ελλάδα και το Εμιράτο της Σάρτζα δημιούργησαν μαζί έργα τέχνης
Πώς εικονογράφοι από την Ελλάδα και το Εμιράτο της Σάρτζα δημιούργησαν μαζί έργα τέχνης

Οι Αντώνης Νικολόπουλος (Soloup), Βασίλης Γρίβας και Ντανιέλα Σταματιάδη δούλεψαν παρέα με τους Νάσσερ Νασράλλαχ, Ρασίντ Αλ Μούλλα και Άλια Αλ Χαμάντι σε κοινό εργαστήριο

Έκθεση: Ραδιόφωνα του μεσοπολέμου και της κατοχής
Ραδιόφωνα του μεσοπολέμου και της κατοχής «ξαναζωντανεύουν»  σε μια ξεχωριστή έκθεση

Τι μας είπε ο συλλέκτης και συντηρητής Νίκος Λαμπράκης για την έκθεση που περιλαμβάνει ραδιόφωνα και συσκευές τηλεπικοινωνιών από τα χρόνια του μεσοπολέμου ως τα πιο πρόσφατα χρόνια

Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.