- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Επιλογές 354
Η σκηνοθέτις Φρόσω Λύτρα μιλάει για την παράσταση που ανεβαίνει στο «εργοστασιακό» κτίριο 56
![15192-33814.jpg 15192-33814.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/07/06/15192-33814.jpg)
Αυτό το παιδί
Η σκηνοθέτις Φρόσω Λύτρα μιλάει για την παράσταση που ανεβαίνει στο «εργοστασιακό» κτίριο 56, στον Ελληνικό Κόσμο
«Όταν η Μαριάννα Κάλμπαρη μού μετέφρασε το έργο “Αυτό το παιδί” του Joel Pommerat από τα γαλλικά, μου γεννήθηκε η παράξενη ιδέα ότι περπατούσα σε ένα δρόμο, σαν σε όνειρο. Ο συγγραφέας επέλεξε τη δομή του έργου του εμπνευσμένος από αληθινές συνεντεύξεις γυναικών της Νορμανδίας, που αφορούσαν την ενδοοικογενειακή πραγματικότητά τους. Σε αυτές έβλεπα μέσα από μισάνοιχτες πόρτες να εξελίσσονται σκηνές καθημερινότητας, μη ρεαλιστικές, που ένιωσα να με αφορούν. Η ιδέα μιας θεατρικής-εικαστικής παράστασης, ενός «εικαστικού εργοταξίου», δίνει καλύτερη αποτύπωση του νοήματος, καθώς η μη ρεαλιστική σκηνογραφία φωτίζει τον ασυνείδητο κόσμο των πρωταγωνιστών. Θα επιθυμούσα η παράσταση να είναι ένα ακόμα βήμα προς το γκρέμισμα του τοίχου, που περιβάλλει την κλειστή αστική οικογένεια και δεν γεννά τίποτα άλλο παρά παθολογία και διαστροφή. Ένα βήμα προς τη συνειδητοποίηση ότι όλα τα παιδιά του κόσμου πρέπει να αγαπηθούν σαν παιδιά μας, ανεξάρτητα από το αν εμείς είμαστε οι φυσικοί γονείς του».
Η παράσταση «Αυτό το παιδί» στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» θα παίζεται μέχρι 15/7. Μαζί με τα 10 ταυτόχρονα δρώμενα τρέχει και μια εικαστική έκθεση-εγκατάσταση 14 νέων καλλιτεχνών (σε επιμέλεια Ίρις Κρητικού). Μουσική: Σταύρος Γασπαράτος, σκηνογραφία: Μανόλης Παντελιδάκης. Συμμετέχουν οι εικαστικοί: Κώστας Παππάς, Κωνσταντίνος Έσσλιν κ.ά. Παίζουν: Αντίνοος Αλμπάνης, Βίκυ Βολιώτη, Λήδα Ματσάγου κ.ά.
Ταύρος 254, 212 2540.314
ΜΑΜΑ ΦΡΙΚΙΟ
Το Off Off Festival στο Επί Κολωνώ οδεύει προς το τέλος του με μερικές από τις πιο φρέσκιες παραστάσεις του. Το «Μαμά Φρικιό» του Ντάριο Φο ανεβαίνει από 5 νέα κορίτσια (Μαρία Μαθιουδάκη, Γαρυφαλλιά Μαρούλη, Καλλιρρόη Παχή, Χρύσα Φωτοπούλου, Άντα Χρυσού), οι οποίες έχουν όλες μερίδιο στο μονόλογο μιας Ιταλίδας μάνας. Σκην.: Λένα Μαραβέα. 9/7, 21.30, € 5, Λένορμαν 94
ΤΟ ΠΑΡΤΑΛΙ
Τον προκλητικό μονόλογο του Θεοδώρου Γρηγοριάδη ερμηνεύει ο πάντα εξαιρετικός Χρήστος Στέργιογλου με την καθοδήγηση του δραματοθεραπευτή Στέλιου Κρασανάκη – έχει σκηνοθετήσει και στο παρελθόν ήρωες με αποκλίνοντα ψυχισμό. Από τις ελληνικές παραστάσεις που αναμένονται με ενδιαφέρον στο Φεστιβάλ Αθηνών. 8-10/7, Πειραιώς 260 (Χώρος Ε΄), € 20 & 10
ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ
Μπαγκλαντές, Μαλαισία, Γουατεμάλα, Κασμίρ, Αϊτή, μια ενδεικτική λίστα από τις πολλές αιματοβαμμένες γωνιές του πλανήτη. Ο φωτογράφος Χουάν Κάρλος Τομάσι τις επισκέφτηκε όλες ακολουθώντας τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα και καταγράφοντας το έργο τους. Τα σπάνια φωτογραφικά ντοκουμέντα του συγκεντρώνονται σε μια έκθεση στο Ινστιτούτο Θερβάντες. Ως 30/7, Μητροπόλεως 23
ΤΑΒΛΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ
Για δύο κυρίως λόγους ανυπομονούμε: γιατί η ιστορία εκτυλίσσεται στο φυσικό τόπο δράσης της –μια αθηναϊκή αυλή–, αλλά και για το ίδιο το κλασικό μονόπρακτο του Κεχαΐδη. Ένας ταβλαδόρος και ένας λαχειοπώλης προσπαθούν να στήσουν την «κομπίνα του αιώνα». Παίζουν-σκηνοθετούν: Νίκος Ορφανός, Κωνσταντίνος Κάππας. 11-21/7, Αριστοφάνους 34Β & Σαρρή, 215 5104.749
ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ
ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΜΟ
Είναι Σουηδός και άσκησε το επάγγελμά του (παιδίατρος) για πολλές δεκαετίες στην Πρεσβεία της χώρας του στην Αθήνα. Τον ελεύθερο χρόνο του περνάει ταξιδεύοντας, αλλά κάθε καλοκαίρι επιστρέφει στο σπίτι του στην Πάτμο. Ο Sven Olof Kargsten παρουσιάζει αυτές τις μέρες την πρώτη του φωτογραφική έκθεση «Περίπατοι» στην Αίθουσα Πολιτισμού Παλιό Σχολείο της Χώρας Πάτμου. Ένα απίστευτα γαλήνιο ταξίδι από τα νερά του Αιγαίου μέχρι τα χιόνια της Σουηδίας, μέσα από εξαιρετικές φωτογραφίες που στάζουν ομορφιά και ποίηση σε κάθε τους καρέ. Μέχρι 10/7.
● Την έκθεση των διπλωματικών εργασιών των μεταπτυχιακών φοιτητών της ΑΣΚΤ για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011. Έως 8/7, 11.00-20.00, Πειραιώς 256, Αίθουσα Νίκος Κεσσανλής.
● Την έκθεση εναλλακτικού χειροποίητου κοσμήματος «Μια ψαριά κοσμήματα» της Μίνας Κατσούλη στο ψαράδικο «Νότιος Ευβοϊκός», στο Λιμάνι της Ραφήνας, από τις 7/7.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Γαλλίδα superstar έκλεψε τις εντυπώσεις με τα τραγούδια της
Οι Γάλλοι εμφανίσθηκαν μαζί με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Φέτος το Cycladic Young Patrons Summer Weekend γιόρτασε τη συμπλήρωση των δέκα ετών από την ίδρυσή του
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένας μοναδικός μουσικός θεσμός που φέρνει σε επαφή το κοινό του νησιού και τους επισκέπτες του
Clash, Culture Club, The Stranglers, Cure και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο
Μιλήσαμε με τους συντελεστές για το φεστιβάλ που διεξάγεται για δεύτερη χρονιά, τις ταινίες και όσα θα δούμε
Ο Nergal δεν έκρυψε ποτέ τη γοητεία που του ασκούν και άλλες πλευρές του «σκοτεινού ήχου»
Οι Coldplay ανέφεραν για πρώτη φορά το project στο «Everyday Life» άλμπουμ του 2019
Μουσική, χορός και summer vibes σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου
Το πρωταγωνιστικό καστ της νέας ταινίας της Marvel σε κοινή φωτογραφία
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ο θυελλώδης έρωτας με τον Ρόμπερτ Κάπα που της έμαθε τα «μυστικά» της φωτογραφίας
Σε μία συνεργασία-έκπληξη με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Όσα είδαμε και μάθαμε για τη διοργάνωση που «τρέχει» έως τις 31 Ιουλίου από την καλλιτεχνική της διευθύντρια Σοφία Φαλιέρου
Σειρά δράσεων για την τρίτη ηλικία - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο λεκανοπέδιο
Στη βραχεία λίστα με το «Lives Outgrown» - Είχε κατακτήσει το βραβείο το 1995
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.