- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
«Τώρα λέμε ότι είμαστε ΠΑΣΟΚ και γουστάρουμε» - Πώς γιορτάζει το κόμμα τα 48α γενέθλιά του
Εξελίσσεται ένα project «ΠΑΣΟΚ 2.0», με μετεξέλιξη κι όχι πρόσδεση στο «ηρωικό» παρελθόν
![loukas-velidakis.jpg loukas-velidakis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/loukas-velidakis.jpg)
![«Τώρα λέμε ότι είμαστε ΠΑΣΟΚ και γουστάρουμε» - Πώς γιορτάζει το κόμμα τα 48α γενέθλιά του ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/1074x600/jpg/files/2022-09-03/pasok-zappeio.jpg)
ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.
Για να καταλάβεις μία εκδήλωση, χρειάζεσαι την «ακτινογραφία» της κι αυτή -αν αφορά σε πολύ κόσμο- γίνεται με αποκωδικοποίηση της ανθρωπογεωγραφίας. Στα τραπεζάκια τύπου stands στέκονται με μία μπίρα στο χέρι εκπρόσωποι της ηλικιακής ομάδας 30-45 ετών. Τα κορίτσια χαλαρά ντυμένα, με μία μικρή νότα επισημότητας - Παρασκευή βράδυ γαρ. Τα αγόρια με παντελόνια chino και πουκάμισα με σηκωμένα μανίκια. Μολονότι νύχτα, επικρατεί κουφόβραση - παρά τον ιδρώτα περισσεύουν τα χαμόγελα.
Μία κοπέλα διασχίζει τη μίνι αψίδα που έχει στηθεί λίγο πριν τον χώρο του Μεγάρου του Ζαππείου και διαχωρίζει την έκθεση Βιβλίου, που εξελίσσεται παραδίπλα, με τις εκδηλώσεις για τα 48α γενέθλια του ΠΑΣΟΚ. Προχωράει με χαμόγελο και ανεμίζει -κοιτώντας τους φίλους της σε μικρή απόσταση- μία σημαία με τον πράσινο ήλιο. Η διαφορά από τις προηγούμενες -ιστορικές- σημαίες, που κάποτε έδιναν χρώμα στις κατάμεστες πλατείες, είναι η προσθήκη του ονόματος «Κίνημα Αλλαγής» στο κάτω μέρος. Μαζί με την σημαία με τον ήλιο τον πράσινο (ιδιόλεκτος ΠΑΣΟΚ) τελειώνει και όλο το φολκλόρ που κάποιος θα περίμενε από εκδήλωση του ΠΑΣΟΚ.
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpeg/files/2022-09-03/received_567108915163658.jpeg)
Όταν ακούς για «κομματικό φεστιβάλ» στις μέρες μας, ελλοχεύει ο κίνδυνος του χασμουρητού - ειδικά το βράδυ της Παρασκευής. Σε φεστιβάλ ΠΑΣΟΚ περιμένεις να εισέλθεις σε ένα χώρο που θα παραπέμπει σε μουσείο, να ακούγεται το «θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες», να υπάρχει φωτογραφική έκθεση με τα ιερά τοτέμ του κόμματος και οι παριστάμενοι ως επί το πλείστον να ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα που τα 80ς ερωτεύτηκε τον Ανδρέα Παπανδρέου ή -έστω- 55αρηδες που υπηρέτησαν τον σημιτικό εκσυγχρονισμό.
Κι όμως... Στις δύο άκρες έχουν στηθεί μπασκέτες (εκεί τραυματίστηκε ελαφρώς ο πρόεδρος του κόμματος, Νίκος Ανδρουλάκης) και τραπεζάκια του πινγκ πονγκ, όπου παίζουν αγόρια με πράσινες φανέλες με το σήμα του ΠΑΣΟΚ. Μπροστά από το Μέγαρο, σε μία μικρή σκηνή, λίγο πριν τις 22.00 εξελίσσεται μία παράσταση stand up comedy. Λίγο μετά τις 22.00, ακριβώς απέναντι, ένας dj ξεκίνησε το set του: χαλαρή house, μουσική που θα άκουγες ευχάριστα σε ένα θερινό μπαρ, οπουδήποτε στην Ελλάδα.
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/thumbnail_302445449_10226594598863755_6288187048316018794_n.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpeg/files/2022-09-03/received_591491019346229.jpeg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpeg/files/2022-09-03/received_605947204236098.jpeg)
Νωρίτερα προηγήθηκε συζήτηση με θέμα «Νέα γενιά και εργασιακή επισφάλεια», καθώς και ανοιχτό εργαστήριο «για την ψηφιακή καινοτομία και startup επιχειρηματικότητα». Τριγύρω μικρά περίπτερα, χωρίς κραυγαλέα αισθητική, αλλά με σύγχρονες θεματικές όπως τα δικαιώματα των ΛΟΑΚΤΙ, η φιλοζωία, η ενδοοικογενειακή βία, οι γυναικοκτονίες, το περιβάλλον και η ψηφιακή κοινωνία.
Το όλο σκηνικό που έχει στηθεί παραπέμπει σε σύγχρονο σοσιαλδημοκρατικό κόμμα. Το αναφέρω στον Πάνο Βλάχο και χαμογελάει: «Αυτή είναι η πρόθεσή μας, αυτό θέλουμε να σηματοδοτήσει η εκδήλωση. Είναι ένα κομβικό σημείο».
Το ίδιο ακριβώς λένε κι όλοι οι υπόλοιποι, εμφανώς χαρούμενοι με τη διοργάνωση. Η Νανά Βρυώνη αναφέρει ότι «θέλαμε να σηματοδοτήσουμε το επόμενο βήμα, να δείξουμε αυτή την αλλαγή μετά την εκλογή του νέου προέδρου». Το ίδιο ακριβώς προσθέτει η Ρωξάνη Μπέη, που τονίζει ότι με τις εφετινές εκδηλώσεις για τα γενέθλια του ΠΑΣΟΚ θέλουν να σηματοδοτήσουν την επόμενη μέρα για το κόμμα.
Ο Γιάννης Σμέρος σημειώνει ότι θέλουν να στοχεύσουν στις νεότερες ηλικιακές ομάδες και εκτιμά ότι απόψε γίνεται μία καλή αρχή για αυτό. Όταν του επισημαίνω ότι το ηλικιακό κομμάτι που συμμετέχει στην εκδήλωση είναι από 30κάτι έως 45κάτι, συμφωνεί και τονίζει: «Υπήρχε μία εποχή που φοβόμασταν να πούμε ότι είμαστε ΠΑΣΟΚ, τώρα το λέμε και γουστάρουμε».
Έτσι είναι ως ένα βαθμό - η ηλικιακή ομάδα που οργάνωσε και παραβρίσκεται σε αυτό το πάρτι είναι αυτή που πολιτικοποιήθηκε (και πολιτεύτηκε) στα δύσκολα χρόνια του κόμματος. Που είδε τα ποσοστά να καταρρέουν στη διάρκεια της οικονομικής κρίσης και των μνημονίων, εζησε τη μαζική αποχώρηση στελεχών προς άλλα κόμματα, την οργή μέρους της κοινωνίας προς ό,τι συμβόλιζε το ΠΑΣΟΚ, το τρολάρισμα (το σήμα του κόμματος... διακόσμησε μπαρ και παπούτσια), την ανεκδοτολογική υπόμνηση (με ΠΑΣΟΚ τότε... κλπ). Παρά ταύτα διοργάνωσε δύο εσωκομματικές εκλογές με σημαντική συμμετοχή και τώρα έχει ένα μικρό μομέντουμ με διψήφιο δημοσκοπικό ποσοστό.
Αυτό που προκύπτει από τις εκδηλώσεις των 48ων γενεθλίων είναι ότι εξελίσσεται ένα project «ΠΑΣΟΚ 2.0» - με μετεξέλιξη κι όχι πρόσδεση στο «ηρωικό» παρελθόν. Στο ΠΑΣΟΚ προσπαθούν να φτιάξουν ένα σύγχρονο σοσιαλδημοκρατικό κόμμα και να κάνουν σαφείς τις διαφορές τους τόσο από τον ΣΥΡΙΖΑ όσο και από τη Νέα Δημοκρατία.
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_233526.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_235732.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_215607.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_215637.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_215716.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_215759.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_215914.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_221956.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_222301.jpg)
![ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος. ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής: Η εκδήλωση στο Ζάππειο για τα 48 χρόνια του κόμματος.](/images/w734/jpg/files/2022-09-03/20220902_225708.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.