Europa Conference League: Τι συνέβη στην 6η αγωνιστική των ομίλων

Αποτελέσματα, γκολ και τελικές βαθμολογίες

2’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Europa Conference League: Τι συνέβη στην 6η αγωνιστική
Europa Conference League: Τι συνέβη στην 6η αγωνιστική © EPA

Europa Conference League: Τι συνέβη στην 6η αγωνιστική των ομίλων - Αποτελέσματα, γκολ και τελικές βαθμολογίες

Η Βικτόρια Πλζεν έγινε η μοναδική ομάδα των εφετινών ομίλων του Europa Conference League που ολοκλήρωσε με το απόλυτο των νικών στο group stage, καθώς νίκησε και στην 6η αγωνιστική, αυτή τη φορά την Αστάνα με το άνετο 3-0, χάρις στα γκολ των Βικάνοβα (58') και Μοσκέρα (67', 82') στο δεύτερο ημίχρονο κι έχει πιάσει εδώ και εβδομάδες θέση απευθείας στους «16» της διοργάνωσης.

Την ίδια ώρα η Μπριζ νίκησε εύκολα την Μπόντο/Γκλιμτ με 3-1 στο ντέρμπι του 4ου ομίλου κι έκοψε πρώτη το... νήμα στο δικό της γκρουπ, ενώ το ίδιο έκανε και η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία έκανε... φύλλο και φτερό τη Γάνδη στο ουδέτερο γήπεδο της Μπάτσκα Τόπολα, επικράτησε με 3-1 και προσπέρασε τους Βέλγους στην τελευταία «στροφή» του 2ου ομίλου. Στον 3ο όμιλο, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε εννέα λεπτά «καθάρισε» την Μπαλκάνι με 3-0 (69΄ Πέριτς, 72΄, 77΄ πέν. Πέτκοβιτς), παίρνοντας τη δεύτερη θέση και την ευκαιρία να συνεχίσει και τον Φεβρουάριο στη διοργάνωση, μέσω των play off εισόδου στους «16».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής του Europa Conference League για την αγωνιστική περίοδο 2023/24 έχουν ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Σλόβαν Μπρατισλάβας-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 1-2 (27΄ Μπλάκμαν - 17΄, 58΄ Σβάιζερ)
Λιλ-Κλάκσβικ 3-0 (29΄ πέν. Γιαζίτσι, 87΄πέν Γκόμες, 90΄+6΄ Ζεγκόβα)
Βαθμολογία

Standings provided by Sofascore
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Γάνδη 3-1 (9΄ Κανισόφσκι, 24΄, 61΄ Ζάχαβι - 50΄ Ντε Σαρ)
Ζόρια Λουχάνσκ-Μπρέινταμπλικ 4-0 (2΄ Γκερέρο, 11΄ αυτ. Μουμίμοβιτς, 19΄ Μίτσιν, 76΄ Γκόρμπαχ)

Βαθμολογία

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Βικτόρια Πλζεν-Αστάνα 3-0 (58΄ Βικάνοβα, 67΄, 82΄ Μοσκέρα)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Μπαλκάνι 3-0 (69΄ Πέριτς, 72΄, 77΄ πέν. Πέτκοβιτς)

Βαθμολογία

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπριζ-Μπόντο Γκλιμτ 3-1 (26΄ Νούσα, 58΄ Τιάγκο, 89΄ Μεσέλ - 57΄ πέν. Πελεγκρίνο)

Λουγκάνο-Μπεσίκτας 0-2 (36΄ Τοσούν, 88΄ Αμαρτέι)
Βαθμολογία

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Λέγκια Βαρσοβίας-Άλκμααρ 2-0 (34΄ Ριμπέιρο, 81΄ Κράμερ)
Ζρίνσκι-Άστον Βίλα 1-1 (87΄ Μαλεκίνουσιτς -61΄ Τζανιόλο)

Βαθμολογία

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Γκενκ-Τσουκαρίτσκι 2-0 (21΄ Εϊνάν, 57΄ Πέιντσιλ)

Φερεντσβάρος-Φιορεντίνα 1-1 (48΄ Ζακαρίασεν - 73΄ Ρανιέρι)

Βαθμολογία

7ος ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΟΚ-Ελσίνκι 4-2 (37΄ Οζντόεφ, 47΄ Κωνσταντέλιας, 53΄αυτ. Τοϊβιο, 85΄ Μουργκ - 6΄ Ραντούλοβιτς, 90+2΄πεν. Χετεμάι)

Αμπερντίν-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-0 (41΄ Λόπες, 74΄ Σόκλερ)