Break στη Βοστόνη και 3-2 για τους Μπακς του «σαραντάρη» Αντετοκούνμπο

Μία νίκη μακριά από τους τελικούς της περιφέρειας τα «ελάφια»

6’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο game 6 με τους Σανς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο game 6 με τους Σανς © EPA

Μιλγουόκι Μπακς: Μεγάλη νίκη με 110-107 πέτυχαν τα «ελάφια» επί των Σέλτικς με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Μία νίκη μακριά από τους τελικούς της περιφέρειας βρίσκονται οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκαναν δεύτερο break στην έδρα των Σέλτικς, των οποίων και επικράτησαν με 110-107.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα αλλά έχασαν γρήγορα το μικρό προβάδισμα που είχαν στο τέλος του πρώτου δωδεκάλεπτου με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά με 54-47 τους Κέλτες.

Στην τρίτη περίοδο, τα «ελάφια» αύξησαν την πίεσή τους αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα παρά το show του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο παρκέ. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, όμως, μίλησε η πάστα των πρωταθλητών και με ένα επιμέρους 33-21, οι Μπακς κατάφεραν να φύγουν νικητές από τη Βοστόνη και να κάνουν το 3-2 στη σειρά.

Κορυφαίος για τα «ελάφια» ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 40 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του τον Τζρου Χόλιντεϊ (24/8/8) και Μπόμπι Πόρτις (14/15/2).

Για τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Τέιτουμ (34/6/4) και Μπράουν (26/8/6).