Ο έλληνας πρωταθλητής μάζεψε από ένα μετάλλιο σε κάθε αγώνισμα

Νίκος Παπαηλιού
Χρήστος και Ζαφείρης Βολικάκης μαζί με τα μετάλλια που κατέκτησαν στην Τόυλα

Ο Χρήστος Βολικάκης έκανε άλλο ένα βήμα για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο και μαζί με τον αδερφό του, Ζαφείρη συνεχίζουν τη συλλογή μεταλλίων

Ο έλληνας πρωταθλητής Χρήστος Βολικάκης συμμετείχε μαζί με τον αδερφό του Ζαφείρη στο Γκραν Πρι της Τούλα, στη Ρωσία και συνέχισε επιτυχημένα την προσπάθειά του για πρόκριση σε άλλη μια Ολυμπιάδα. Ο κορυφαίος Έλληνας ποδηλάτης κατέκτησε την Τρίτη το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του Σκρατς και συνέχισε να μαζεύει βαθμούς για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ωστόσο αυτή ήταν μόνο η αρχή.

Ο Βολιώτης πρωταθλητής στο αγώνισμα του Μάντισον αγωνίστηκε μαζί με τον αδερφό του Ζαφείρη και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ μια μέρα μετά αγωνίστηκε και στο Όμνιουμ, παίρνοντας την τρίτη θέση και μαζεύοντας άλλο ένα μετάλλιο.

Ο Ζαφείρης Βολικάκης από την άλλη κατέλαβε τη 12η θέση ανάμεσα σε 32 ποδηλάτες στο Σκρατς και έτσι εξασφάλισε και αυτός τη θέση του στα τελικά του αγωνίσματος. Με την ολοκλήρωση των προσπαθειών τους στην Τούλα, τα δύο αδέρφια θα μεταβούν στη Μόσχα, από όπου θα συνεχίσουν τους αγώνες τους και τη συλλογή πόντων για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020.