- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Μy Long Run: Τι έμαθε ο Παντελής Καψής τρέχοντας;
Το νέο βιβλίο του κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Athens Voice Books και δεν είναι ένα απλό «ημερολόγιο» καταγραφής
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![p.kapsisr_1280x650_72.jpg p.kapsisr_1280x650_72.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/12/20/p.kapsisr_1280x650_72.jpg)
«Λονγκ ραν» στη γλώσσα των δρομέων είναι μια προπόνηση, κυρίως στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τον Μαραθώνιο, στην οποία τρέχουν μεγαλύτερη απόσταση από τις υπόλοιπες προπονήσεις της εβδομάδας.
![pantelis_kapsis3.jpg pantelis_kapsis3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pantelis_kapsis3.jpg)
Το νέο βιβλίο My Long Run του Παντελή Καψή κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Athens Voice Books και στις 238 σελίδες του θα βρείτε όσα έμαθε ο πολύπειρος δημοσιογράφος έχοντας τερματίσει ορισμένους από τους πλέον δύσκολους μαραθωνίους στους οποίους μπορεί κανείς να δοκιμάσει τα όριά του. «Οι επιδόσεις μου είναι εξαιρετικά μέτριες, η αγάπη μου όμως και η απόλαυση μεγάλη» σημειώνει ο ίδιος.
![pantelis_kapsis.jpg pantelis_kapsis.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pantelis_kapsis.jpg)
Δεν είναι μόνο ένα απλό «ημερολόγιο» καταγραφής, αλλά και μια (ενδοσκοπική) εξομολόγηση ενός λάτρη του ορεινού –και όχι μόνο– τρεξίματος, που «μοιράζεται» σκέψεις και συναισθήματα με αναγνώστες δρομείς, αλλά και επιχειρεί να κάνει τους υπόλοιπους να δουν με μεγαλύτερη κατανόηση αυτό που εκείνος και τόσοι άλλοι αγαπούν με πάθος.
«Ξεκίνησα να τρέχω, όπως οι περισσότεροι, για λόγους υγείας και για να ελέγξω το βάρος μου. Για πολλά χρόνια ήταν μόνο αυτό. Έτρεχα συστηματικά κι ένιωθα καλά με το σώμα μου. Σιγά-σιγά, όμως, το τρέξιμο άρχισε να σημαίνει πολλά περισσότερα. Ήταν η απαντοχή μου σε δύσκολες στιγμές, ήταν μια συνεχής πρόκληση να ξεπερνώ τα όριά μου κι ήταν ένα ταξίδι με πολλούς φίλους πάνω στο οποίο ο καθένας από εμάς μπορούσε να επενδύσει προσδοκίες και όνειρα».
![pantelis_kapsis2.jpg pantelis_kapsis2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pantelis_kapsis2.jpg)
«Ένα καινούργιο κεφάλαιο στη ζωή μου, από αυτά που σε ανανεώνουν και σου ανοίγουν νέους ορίζοντες. Κάποια στιγμή το συνδύασα με την άλλη μου αγάπη, το γράψιμο, μέσα από μια στήλη στην Athens Voice που οδήγησε σε αυτό το βιβλίο. Συνεχίζω να απολαμβάνω και τα δύο».
Κυκλοφορεί σε όλα τα βιβλιοπωλεία και στο Runner Store. Επίσης μπορείτε να το παραγγείλετε στέλνοντας email με τα στοιχεία σας όνομα, διεύθυνση και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας στο acc@athensvoice.gr ή fax στο 210 3632317 και θα λάβετε το βιβλίο χωρίς ταχυδρομικά έξοδα σε όλη την Ελλάδα!
Κεντρική Διάθεση: Xαρ. Tρικούπη 22, 106 79 Aθήνα, 210 3617170, εσωτ. 115
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ένα μυθιστόρημα φτιαγμένο από εικόνες, φως, νερό, ειλικρίνεια, αγάπη — και καλοκαίρι
Μιλήσαμε με τον συγγραφέα για την πρώτη του συλλογή διηγημάτων
60 χρόνια από την κυκλοφορία ενός ιστορικού βιβλίου για τα ΜΜΕ
Μιλήσαμε μαζί της για το νέο της βιβλίο «In God we trust»
Για το βιβλιοφιλικό μυθιστόρημα του Χουάν Βιγιόρο που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Carnívora (μετάφραση Χριστίνα Φιλήμονος)
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.