- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![46248-96164.jpg 46248-96164.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/07/24/46248-96164.jpg)
Kαλοκαίρι στο κέντρο της Αθήνας… Το γκρι, που το χειμώνα το λατρεύω, δείχνει τόσο μονότονο και η ζωή της πόλης μοιάζει πιο άτονη και επίπεδη από ποτέ… Κοχλάζει μέσα μου μια άγρια λαχτάρα για βουτιά στη θάλασσα του νησιού μου... την Αμοργό.
Σαν φτάσω, η θάλασσα με καλωσορίζει. Αισθάνομαι τη ζωντάνια και την ενέργεια του νησιού μ’ έναν τρόπο μεταφυσικό. Το νερό, πολύτιμο, απέραντο γαλάζιο μετάξι, με τυλίγει· δεν θέλω να βγω, να πάρω ανάσα, να χάσω τη στιγμή, την απόλυτη αίσθηση ελευθερίας. Σ’ αυτά τα νερά εξομολογούμαι κάθε χρόνο στα βαθιά, εκεί που δε με πιάνει το ανθρώπινο μάτι… στο μοναστήρι, στα βράχια, στην απεραντοσύνη. Πλένεται η σκέψη μου – εκεί διαγράφω ό,τι κακό.
Περπατώ με ξεγνοιασιά στα κατάλευκα στενά σοκάκια της Χώρας και ανασαίνω σ’ αυτά τη μυρωδιά της γαλήνης και της τάξης, της καθαριότητας και της ήρεμης νησιώτικης ζωής. Αζαλέες, γιασεμιά και αροκάριες. Τα χρώματα, οι μυρωδιές, τα τζιτζίκια ξυπνούν γλυκά τις παιδικές μου αναμνήσεις…
Με παίρνει το βράδυ· ξυπόλητη φτάνω στα παγκάκια δίπλα στον γκρεμό, ο αέρας της νύχτας ανεμίζει το φουστάνι μου. Η πανσέληνος απλώνει την απόκοσμη, μυστηριακή της λάμψη στη θάλασσα. Η ησυχία ημερεύει τη ματιά μου...
Κάθομαι άκρη-άκρη στο πεζούλι και ρουφάω την ενέργεια της στιγμής. Είναι όμορφη η Αμοργός. Είναι ταξίδι, θάλασσα, ήλιος, αρμύρα, απέραντο πέλαγος, βυθός, φως, ανεμόμυλοι, βουκαμβίλιες, σοκάκια, παρέες, εικόνες, ανάσες, γαλήνη, αρμονία, δύναμη…
Να μη φύγω ποτέ…
Να ’ρχομαι πάλι...
Να ’ρθεις μαζί μου...
Υ.Γ. Να περπατήσεις πρωί στο μονοπάτι από τη Χώρα προς το Μοναστήρι της Χοζοβιώτισσας. Για βουτιές να προτιμήσεις το Σπαρτί, τις Πλάκες, τον Μούρο και την Αγία Άννα. Να αναζητήσεις τον Στέλιο και να οργανώσεις μαζί του ολοήμερη εκδρομή με το βαρκάκι του στις πιο ψαγμένες παραλίες του νησιού. Να δεις το ηλιοβασίλεμα από τα Θολάρια και τη Λαγκάδα. Να χορέψεις με τους ντόπιους στα πανηγύρια στις 6 Αυγούστου, στη γιορτή του Χριστού στη Χώρα και λίγες μέρες αργότερα στη Λόζα, στη γιορτή του παστελιού. Να δεις την πανσέληνο από το ταρατσάκι του Γιασεμιού στη Χώρα απολαμβάνοντας τα πιο δροσερά κοκτέιλ του νησιού από τα χεράκια του Γιώργου και να ξημερωθείς στο κάστρο της Χώρας, εκεί κοντά στους ανεμόμυλους.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.