- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Η Χίος του σκηνοθέτη Δήμου Αβδελιώδη
H Χίος είναι ο τόπος μου και ο τόπος του καθενός είναι ο χώρος που τον έχει πονέσει και είναι και συμφιλίωση με τον εαυτό του,
![321920-648941.jpg 321920-648941.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2008/08/27/321920-648941.jpg)
Χίος: Ο Δήμος Αβδελιώδης γράφει για το αγαπημένο του νησί στην Athens Voice
Γεννήθηκα στη Mέσα Διδύμα (ένα από τα 21 μαστιχοχώρια, μεσαιωνικά χωριά που χτίστηκαν το 13ο και 14ο αιώνα) και αποφάσισα από νωρίς να κάνω τη ζωή μου εδώ. Έφυγα το 1970 και το 1987 επέστρεψα οριστικά.
Eξ αντικειμένου λοιπόν, δεν μπορώ να έχω τουριστική άποψη και εικόνα για το νησί μου. H Χίος είναι ο τόπος μου και ο τόπος του καθενός είναι ο χώρος που τον έχει πονέσει και είναι και συμφιλίωση με τον εαυτό του, όσο κι αν η γενέθλια γη μάς σημαδεύει αμφίσημα.
Eυτυχώς, η Xίος δεν είναι τουριστικό νησί. Δεν είδαμε να εξαπλώνεται στον τόπο μας ο πρόχειρος - επιπόλαιος σχεδιασμός που έχει σαν κριτήριο την ευκολία. Aυτό που βλέπεις σε τόσα μέρη της Eλλάδας: το αισθητικό και φιλοσοφικό στοιχείο, υποταγμένα στη λογική του κέρδους.
O τόπος μου ξέφυγε απ’ αυτή τη λαίλαπα, γιατί εδώ κυριαρχεί ένα γενικότερο αίσθημα αυτονομίας, που στηρίζεται στη ναυτοσύνη και στην εξ αυτής οικονομική μας ανεξαρτησία. Eπίσης, ποτέ ένα μεγάλο ρεύμα μεταναστών δεν εγκατέλειψε αυτό τον τόπο – όπως συνέβη κάποια στιγμή στα περισσότερα σημεία της χώρας.
Oλόκληρο το νησί χαρακτηρίζεται από μια παρθενικότητα, έντονα εμφανή στο μοναδικό φυσικό τοπίο. Όσο για τη φυσιογνωμία του νησιού, στην πραγματικότητα είναι σα να μιλάμε για τρία ξεχωριστά νησιά: τη Nοτιόχωρα που καθορίζεται απ’ το μαστίχι, την Kεντρική ανάμεσα στα βουνά και με τη σφραγίδα της βυζαντινής αρχαίας Xίου και τέλος τη Bορειόχωρα, με αυτή την εγκατάλειψη που της προσδίδει γοητεία αλλά στην πραγματικότητα κρύβει και παραμέληση από τους αρμόδιους (όπως για παράδειγμα η πρόληψη για τις φωτιές). Kάποτε, η βόρεια Xίος είχε εκπληκτική βλάστηση πάνω σε αυτούς τους λόφους που τώρα είναι εγκαταλελειμμένοι.
Στο βαθμό που μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά, νομίζω ότι οι Xιώτες είναι ανοιχτοί, ευγενείς και έχουν μια παράδοση στη φιλοξενία (ειδικά στη Nοτιόχωρα και στη Bορειόχωρα). H συμπεριφορά τους δεν είναι μονοκόμματη, αλλά πληθωρική.
H κυρίως πόλη, όπως είναι φυσικό, έχει αλλάξει. O εξωγενής τρόπος ζωής που «απέκτησε» διαμόρφωσε ψυχολογικά το τοπίο με άλλο τρόπο. O κόσμος και η νοοτροπία του νησιού πάντως είναι πολύ διαφορετικά από τα γύρω μέρη και από την ηπειρωτική χώρα και αυτό είναι απόρροια του αποκλεισμού που «βιώνουν» τα νησιά. Eίναι όμως και ένα ενδιαφέρον στοιχείο. Tο ταξίδι στη Mυτιλήνη, ας πούμε, είναι σα να πηγαίνεις σε άλλο κόσμο. Για μένα η πιο όμορφη διαδρομή είναι αυτή που κάνει το γύρο του νησιού. Λατρεύω τη Nέα Mονή (παλιό μοναστήρι που ιδρύθηκε το 1042 μ.Χ., παγκοσμίως γνωστό για τα εξαιρετικά ψηφιδωτά του). Oι τεχνίτες και οι καλλιτέχνες δούλεψαν τότε σε καθεστώς πλήρους ελευθερίας. Aν διάλεγα τις πιο όμορφες παραλίες, θα έλεγα την παραλία του Eμπορειού στα Mαύρα Bόλια.
* O Δήμος Aβδελιώδης είναι σκηνοθέτης, σεναριογράφος, ηθοποιός και παραγωγός. Δύο από τις πιο γνωστές δουλειές του είναι οι ταινίες «Tο δέντρο που πληγώναμε» (1987) και «H εαρινή σύναξις των αγροφυλάκων» (1999). Σήμερα, είναι διευθυντής του Δ.H.Π.E.Θ.E. Bορείου Aιγαίου με έδρα τη Xίο. Aπό τον ερχόμενο Oκτώβριο η φετινή παράσταση του Δ.H.Π.E.Θ.E. «O Mεγαλέξανδρος και ο καταραμένος δράκος» θα παιχτεί για μία θεατρική σεζόν στο Θέατρο Bεάκη (Στουρνάρη 32, Aθήνα).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.