- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Υπήρξε τελικά η «πολιτική αλλιώς»;
Το μισό εκ. ευρώ που προσέφερε το Ποτάμι στο ΕΚΠΑ είναι η τελευταία απάντηση του Σταύρου Θεοδωράκη σε ένα παλιό ερώτημα. Και αξίζει κάτι παραπάνω από ένα μονόστηλο…
![img_2485.jpg img_2485.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/img_2485.jpg)
![Stavros Theodorakis Potami.jpg Stavros Theodorakis Potami.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/10/15/393831_1.jpg)
Ο Περικλής Δημητρολόπουλος σχολιάζει τη δωρεά 500.000 ευρώ που έκανε το Ποτάμι στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και την αντιμετώπιση των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.
Ο Σταύρος Θεοδωράκης διαμαρτύρεται. Για πολλά μέσα ενημέρωσης, λέει, η είδηση της δωρεάς των 500.000 ευρώ από το Ποτάμι στο Πανεπιστήμιο Αθηνών δεν υπήρχε καν, άλλα την ξεπέταξαν με ένα μονόστηλο. Δεν είναι ο δημοσιογράφος που μιλάει, αλλά ο πολιτικός. Η ίδια η εξήγηση αυτής της ειδησεογραφικής αφάνειας είναι πολιτική: Μη μαθευτεί και δημιουργηθεί κακό προηγούμενο, λέει. Αυτή είναι μια δωρεά που χαλάει την πιάτσα.
Ακόμη και αν η εξήγηση δεν ακούγεται απολύτως πειστική, ο πολιτικός Θεοδωράκης έχει δίκιο να διαμαρτύρεται. Όχι μόνο για τη μεταχείριση που επιφύλαξαν τα μέσα στην είδηση της δωρεάς – μιας δωρεάς που, εκτός από το δικό του, δεν έκανε κανένα άλλο κόμμα σε κανένα πανεπιστήμιο. Αλλά και για τη μεταχείριση που επιφύλαξαν στον ίδιο, για τους τόνους λάσπης που έφαγε ως άνθρωπος των μέσων. Ως εξωνημένος του Mega, του Μπόμπολα, αλλά και των πολιτικών συνδηλώσεων με τις οποίες συνδέθηκε ειδικά το Mega, του Σημίτη, της Δάφνης, της τρόικας εσωτερικού, των δανειστών.
Μοιάζει κάπως οξύμωρο, αλλά είναι αλήθεια: Ο πολιτικός Θεοδωράκης υποδείχθηκε από τον ΣΥΡΙΖΑ ως άνθρωπος των μέσων αλλά δεν έγινε η darling κανενός μέσου. Ακόμη και οι φίλοι του, σκόρπιοι σε εφημερίδες, ιστοσελίδες και ραδιόφωνα, τον έκριναν πολλές φορές περισσότερο σκληρά παρά δίκαια. Μοιάζει οξύμωρο ακόμη ότι ο πολιτικός Θεοδωράκης διατήρησε διαύλους επικοινωνίας με εκείνους που έριξαν επάνω του τη λάσπη με το κιλό.
Μα μιλάς με τους υβριστές σου; Ο Θεοδωράκης μιλούσε. Μιλούσε ακόμη και όταν η λάσπη του ανθρώπου των μέσων είχε αρχίσει να ξεραίνεται και να φεύγει από πάνω του για να δώσει τη θέση της στην υποψία πως ήταν έτοιμος να γίνει άνθρωπος του ΣΥΡΙΖΑ – τι έκανε ώρες ολόκληρες στο Μαξίμου σε εκείνη τη συνάντηση με τον Τσίπρα; Μήπως παζάρευε καμιά θέση; Όχι, έλεγε ο ίδιος, εγώ κάνω πολιτική αρχών, μιλάω με όλους, αυτή είναι η πολιτική αλλιώς, η πολιτική που δεν μετράς το κόστος, παλεύεις για τις ιδέες σου, προωθείς προτάσεις, ψηφίζεις τις Πρέσπες. Και συγχωρείς ή ξεχνάς.
Αν κρίνει κανείς από το αποτέλεσμα, από τη μοίρα ενός κόμματος που του έμελε να στερέψει, η πολιτική αλλιώς δεν ήταν ακριβώς ιδιοφυής. Και αν έπρεπε να κρίνει τον ίδιο τον Θεοδωράκη θα έλεγε πως όλος αυτός ο πολιτικός ρομαντισμός, όλη αυτή η εκδήλωση των καλών προθέσεων, θόλωσε από την καχυποψία μιας μιντιακής πιάτσας που ο δημοσιογράφος Θεοδωράκης γνωρίζει πολύ καλά. Πολιτική αλλιώς ή νταραβέρι; Πολιτική αρχών ή φτωχομακιαβελισμός;
Όχι πως δεν τροφοδότησε την καχυποψία ο ίδιος ο Θεοδωράκης. Σε κάθε περίπτωση, όμως, η καχυποψία των άσπονδων φίλων και των δηλωμένων εχθρών θα ήταν ασήμαντη εάν η εκλογική πελατεία του Ποταμιού δεν διαποτιζόταν από μια κάποια σύγχυση στην καλύτερη περίπτωση ή την ίδια καχυποψία στη χειρότερη. Εάν αυτή η πολιτική αλλιώς δεν φαινόταν να υποκύπτει σε έναν τακτικισμό ή, ακόμη χειρότερα, σε έναν τακτικισμό χωρίς πυξίδα. Πού το πήγαινε ο Σταύρος;
Τελικά το πήγε η ίδια η ζωή, το Ποτάμι στέρεψε. Και στέρεψε όχι μόνο επειδή φάνηκε να απέτυχε η πολιτική αλλιώς ή απέτυχε ο ίδιος ο Θεοδωράκης ως τακτικιστής, αλλά κι επειδή ο χώρος του ήταν φυσικό να συμπιεστεί ανάμεσα σε μια ΝΔ που κατακτούσε το κέντρο και έναν ΣΥΡΙΖΑ που απέναντι στο αντισύριζα μέτωπο έδειχνε αξιοσημείωτες αντοχές.
Δεν θα πρέπει να απαντηθεί επιτέλους το ερώτημα; Να διαλυθεί η καχυποψία και να αρθεί η σύγχυση; Εκανε πολιτική αλλιώς ή νταραβέρι ο Θεοδωράκης;
Ωραία, αλλά δεν θα πρέπει να απαντηθεί επιτέλους το ερώτημα; Να διαλυθεί η καχυποψία και να αρθεί η σύγχυση; Εκανε πολιτική αλλιώς ή νταραβέρι ο Θεοδωράκης; Ο ίδιος δεν είναι πια στην πολιτική, αλλά επιμένει να απαντά, η τελευταία απάντηση είναι αυτό το μισό εκατομμύριο της κρατικής επιδότησης που αντί να κρατήσει στο κόμμα του, στο έστω και θνήσκον κόμμα του, προσέφερε στο ΕΚΠΑ για να μοιραστεί σε υποτροφίες. Και το έκανε, λέει, χωρίς τυμπανοκρουσίες, χωρίς καν το photo opportunity με τον ίδιο να παραδίδει την επιταγή στα χέρια του πρύτανη.
Αν είναι έτσι, η πολιτική αλλιώς υπήρξε. Μπορεί με πολλά ακόμη, αλλά υπήρξε. Και ο Θεοδωράκης έχει δίκιο. Της άξιζε κάτι παραπάνω από ένα απλό μονόστηλο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.