Βραζιλία - Κολομβία στους 8

3-2 τη Χιλη στα πέναλτι και 2-0 την Ουρουγουάη

71556-144150.JPG

Πρόκριση επί της Χιλής κατάφερε να πάρει η Βραζιλία στον πρώτο αγώνα των «16» του Μουντιάλ, σε έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Βραζιλία και Χιλή ήρθαν 1-1 στον κανονικό αγώνα, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε και στην παράταση. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές μεγάλες φάσεις, αλλά σίγουρα επιφύλασσε αγωνία αφού μέχρι την τελευταία στιγμή μπορούσαν να συμβούν τα πάντα (με τη Βραζιλία πάντως σαφώς πιο κουρασμένη στο δεύτερο ημίχρονο).

Η Βραζιλία κατάφερε να προηγηθεί στο 18΄ από στημένη φάση. Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε κόρνερ, ο Τιάγκο Σίλβα πήρε την πρώτη κεφαλιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Νταβίντ Λουίς με προβολή έκανε το 1-0.

Η Χιλή βγήκε στην επίθεση για να ισοφαρίσει και το κατάφερε, από λάθος του Χουλκ, ο οποίος πήρε τη μπάλα από το πλάγιο του Μαρσέλο, έκανε λάθος πάσα κι έδωσε την ευκαιρία στο Σάντσες να «γράψει» το 1-1 με πλασέ στο 32΄.

3-2 η Βραζιλία. Αστόχησε ο Χάρα για τη Χιλή

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Κολομβία νίκησε την Ουρουγουάη 2-0 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με ένα θεαματικό γκολ του Ροντρίγκες στο 28' ενώ ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 50.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ραντεβού στα προημιτελικά για την είσοδο στους 4 της διοργάνωσης.