Η Μπαρτσελόνα διέσυρε τη Ρεάλ με 5-1

Κατέρρευσαν οι πρωταθλητές Ευρώπης μέσα στο Καμπ Νόου

© EPA

Το clasico ήταν ντέρμπι μόνο για 75 λεπτά στο Βαρκελώνη. Μετά, η Μπαρτσελόνα έγινε... καταιγίδα, ρεζίλεψε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 5-1 και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το σκορ είναι πλασματικό, αλλά στο τέλος οι πρωταθλητές Ευρώπης πλήρωσαν την κάκιστη ψυχολογία τους, την ανυπαρξία αρκετών παικτών και φυσικά του προπονητή Λοπετέγκι, που αναμένεται να φύγει σήμερα.

Με γκολ των Κουτίνιο και Σουάρες, η Μπάρτσα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο και μάλιστα χαλαρά, αλλά η Ρεάλ αντέδρασε. Ο Μαρσέλο μείωσε το 50', οι Μαδριλένοι είχαν δοκάρι με τον Μόντριτς και άλλες ευκαιρίες, δείχνοντας πως πάνε για την ανατροπή. Πληγώθηκαν όμως ξανά από τον Σουάρες, ο οποίος με φοβερή κεφαλιά έκανε το 3-1 για ν' ακολουθήσει το χατ τρικ του Ουρουγουανού και άλλο ένα γκολ από τον Βιδάλ.