Πρώτη ήττα της εθνικής στο Eurobasket

Έχασε από την Ιταλία 81-72

Έχασε την πρώτη θέση του Δ' ομίλου η εθνική ομάδα στο Eurobasket της Σλοβενίας αφού δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της έως τώρα αήττητης Ιταλίας. Η ομάδα αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο η ελληνική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, όμως η ζημιά έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι Ιταλοί με ένα σερί 9-0 κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στους 10 πόντους και παρόλο που οι Έλληνες παίκτες ισοφάρισαν 70-70 πέντε λεπτά πριν το τέλος, πέντε διαδοχικές χαμένες επιθέσεις έφεραν την ήττα και τη διαφορά.

Τελευταίο παιχνίδι της Ελλάδας για τον όμιλο, τη Δευτέρα απέναντι στη Φινλανδία (15:30)

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 72-81

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Γκέλερ (Βέλγιο), Ζάστσουκ (Ουκρανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16 (2), Φώτσης 2, Περπέρογλου 12 (3), Παπανικολάου 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7 (1).

ΙΤΑΛΙΑ (Σιμόνε Πιανιντζιάνι): Αραντόρι 8 (2), Τζεντίλε 16 (1), Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (2), Κουζίν 4, Ντατόμε 19 (3), Τσιντσιαρίνι 9.