Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος ο Τεντόγλου (εικόνες, video)

Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βερολίνο

©EUROKINISSI

Μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία του ελληνικού στίβου.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοικτού Στίβου στο Βερολίνο, με το πέμπτο του άλμα στον τελικό του αγωνίσματος, το οποίο μετρήθηκε στα 8,25μ. Αυτή ήταν και η καλύτερη φετινή επίδοση για τον 20χρονο αθλητή από τα Γρεβενά.

webtv.ert.gr

Δεύτερος κατετάγη ο Γερμανός Φαμπιάν Χέινλε, με 8,13 μ., ενώ με την ίδια επίδοση -αλλά χειρότερο δεύτερο άλμα- πήρε το χάλκινο ο Ουκρανός Σέρχι Νικοφόροφ. Με αυτήν την τεράστια επιτυχία, ο Μίλτος Τεντόγλου έγινε ο νεαρότερος Ελληνας που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης στον στίβο.

PAOK vs Spartak Moscow 2-3  Promes Goal

Το αποψινό μετάλλιο του Τεντόγλου είναι το 24ο για την Ελλάδα σε επίπεδο Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και το 9ο χρυσό.

Όσον αφορά στο μήκος, πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο, μετά το χάλκινο του Κώστα Κουκοδήμου στο Ελσίνκι το 1994 και το ασημένιο του Λούη Τσάτουμα το 2014 στη Ζυρίχη.

Οι δηλώσεις του στην κρατική τηλεόραση...