- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Θέατρο: 11 πρεμιέρες για τις 29 Φεβρουαρίου – 6 Μαρτίου
«Περλιμπλίν και Μπελίσα» στο Πορεία, «Αγρυπνία» στο νέο θέατρο του Αντώνη Καλογρίδη, «Τα μαγικά βουνά» στο Θέατρο του Νέου Κόσμου, «ΤΑΝΚ / Όλη νύχτα εδώ» στο Τέχνης κ.ά.
![ΤΑΝΚ / Όλη νύχτα εδώ ΤΑΝΚ / Όλη νύχτα εδώ](/images/1074x600/jpg/files/2024-02-27/tank-oli-nyhta-edo.jpg)
Θέατρο: νέες παραστάσεις για την εβδομάδα 29 Φεβρουαρίου-6 Μαρτίου
Θέατρο: Τι θα δούμε στα Θέατρο Συγγρού 33, Νέου Κόσμου, Τέχνης, Πορεία, Μεταξουργείο, Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, Bios, Κέντρο Ελέγχου Τηλεοράσεων, Λόφος art project, Τόπος ΑΛΛΟΥ, Arroyo
Αγρυπνία
Στην καινούργια του καλλιτεχνική στέγη μάς προσκαλεί ο Αντώνης Καλογρίδης συστήνοντάς μας στην πρεμιέρα το έργο του Δημήτρη Δημητριάδη με πρωτότυπο τίτλο «Τα δώρα της νύχτας». Ένα παιχνίδι σχέσεων, αντιθέσεων και εξουσίας, η πλοκή εστιάζει στον ανεκπλήρωτο έρωτα του Λίνου για έναν νεαρό άνδρα και στις αντιδράσεις της οικογένειάς του. Στη σκηνή οι Τάκης Σακελλαρίου, Ιωάννα Ασημακοπούλου, Νικολέτα Κοτσαηλίδου, Σταύρος Τσουμάνης, Ντένης Μακρής.
Θέατρο Συγγρού 33, πρεμιέρα 29 Φεβρουαρίου
!["Αγρυπνία", σκηνοθεσία Αντώνης Καλογρίδης "Αγρυπνία", σκηνοθεσία Αντώνης Καλογρίδης](/images/w734/jpg/files/2024-02-19/agrypnia5_panos-giannakopoulos.jpg)
Τα μαγικά βουνά
Έφερε το θέατρο σε περιοχές που ήταν γνωστό μόνο ως λέξη και μάλιστα φορτισμένη υποτιμητικά. Τώρα, οι Εlephas tiliensis (Δημήτρης Αγαρτζίδης και Δέσποινα Αναστάσογλου) παρουσιάζουν για πρώτη φορά στη σύγχρονη σκηνή το Θέατρο του Βουνού και το έργο του Γιώργου Κοτζιούλα, ο οποίος ίδρυσε στην Ήπειρο τη Λαϊκή Σκηνή. Μια παράσταση για την ιστορία του αντάρτικου θεάτρου κατά την περίοδο της Εθνικής Αντίστασης, που συνδυάζει το θέατρο της τεκμηρίωσης με τη μυθοπλασία, τα παραδοσιακά ηπειρώτικα και τα τραγούδια της εποχής με το λαϊκό θέατρο.
Θέατρο του Νέου Κόσμου, από 1 Μαρτίου
!["Τα μαγικά βουνά" από τους Elephas tiliensis "Τα μαγικά βουνά" από τους Elephas tiliensis](/images/w734/jpg/files/2024-02-27/ta-magika-vouna-elefas-tiliensis_patroklos-skafidas.jpg)
ΤΑΝΚ / Όλη νύχτα εδώ
Πενήντα χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου, η ομάδα RMS MATAROA επιστρέφει σ’ αυτό το ιστορικό ορόσημο. Η παράστασή τους αποτελεί μια απόπειρα γραμμικής αφήγησης εκείνων των τεσσάρων ημερών, με όχημα τις μαρτυρίες πρωταγωνιστών των γεγονότων που κατέγραψε ο ιστορικός Ιάσονας Χανδρινός και αρχειακό υλικό. Στόχος τους, όπως δηλώνουν: να «ξετυλίξουμε τον μίτο της αφήγησης στον λαβύρινθο της μνήμης, αντιμετωπίζοντας τον αδιάφορο ελληνικό εαυτό μας». Σκηνοθετεί ο Μάνος Βαβαδάκης και συμπρωταγωνιστεί με τις Κατερίνα Παπανδρέου και Κατερίνα Πατσιάνη.
Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν, από 4 Μαρτίου
Περλιμπλίν και Μπελίσα
Ερωτικό αλληλούια χαρακτηρίζει ο Λόρκα αυτή την τρυφερή και οδυνηρή ιστορία του για τον ανεκπλήρωτο έρωτα, που σκηνοθετεί φέτος ο Δημήτρης Τάρλοου. Ο μεσόκοπος Περλιμπλίν (Χρήστος Σαπουντζής) πείθεται να παντρευτεί τη νεαρή γειτόνισσά του (Μαριάννα Πουρέγκα) για να μη μείνει αβοήθητος στα γεράματα κι εκείνη ώστε να γίνει πιο ποθητή χάρη στην ομορφιά που θα της χαρίσουν τα πλούτη του. Όταν γοητεύεται από έναν μυστηριώδη ξένο που της γράφει φλογερές επιστολές, ο Περλιμπλίν σκοτώνει τον ανώνυμο εραστή και η Μπελίσα χάνει διαμιάς σύζυγο και ερωμένο…
Θέατρο Πορεία, από 5 Μαρτίου
![«Περλιμπλίν και Μπελίσα» στο θέατρο Πορεία «Περλιμπλίν και Μπελίσα» στο θέατρο Πορεία](/images/w734/jpg/files/2024-01-12/perlimplin-kai-mpelisa.jpg)
Το βεραμάν φόρεμα
Πώς μπορεί να νιώθει μια μάνα όταν τη βάζουν σε οίκο ευγηρίας, αλλά και τι μπορεί να συμβαίνει στην ψυχή των παιδιών της όταν καταφεύγουν σε μια τέτοια λύση; Το πρώτο διήγημα της Άννας Βαγενά, που θα εκδοθεί σύντομα, ανεβαίνει ως θεατρικός μονόλογος με την ίδια να ξετυλίγει μια τρυφερή ερωτική ιστορία, με χιούμορ και συγκίνηση, για έναν έρωτα που ήρθε αργά.
Θέατρο «Μεταξουργείο», από 2 Μαρτίου
!["Το βεραμάν φόρεμα", Άννα Βαγενά Η Άννα Βαγενά στο "Βεραμάν φόρεμα"](/images/w734/jpg/files/2024-02-27/to-veraman-forema-anna-vagena-photo-giorgos-skitzakos.jpg)
Κατάματα
Ένα έργο για τη ζωή ως δικαίωμα, η 35λεπτη σύνθεση του Γιώργου Καλογερόπουλου μιλά για την καθημερινή πάλη του ανθρώπου απέναντι στο άγνωστο, τα θηρία της ύπαρξης, αλλά και την κατασκευασμένη από τον ίδιο εξουσία που υπονομεύει κάθε διαφορετικότητα. Στην παράσταση ακούγεται, μεταξύ άλλων και κείμενο που έχει γραφτεί από τον Ζακ Κωστόπουλο. Παίζουν: Νατάσα Λυμπεροπούλου, Βάσω Μανδύλη, Λεωνίδας Παπαδόπουλος, Αιμιλία Ράπτη, Μαρίνα Σωκράτη, Εύη Τσακλάνου και ο σκηνοθέτης.
Δημοτικό Θέατρο Πειραιά - Φουαγέ, από 2 Μαρτίου
Το “καταραμένο” ζήτημα
«Πραγματικά είναι φανερό πως όσες μορφές ερωτικής ένωσης και να δοκιμάσει η σημερινή ανθρωπότητα, η σεξουαλική κρίση δεν χάνει την οξύτητα της. Η σεξουαλική κρίση επιδεινώνεται. Συνεχίζουμε ακόμα να υποκλινόμαστε δημόσια μπροστά στην αστική ηθική, αυτό το γέρικο είδωλο» υποστήριζε η Αλεξάνδρα Κολλοντάι στις αρχές του 20ού αιώνα. Οι ιδέες της για τη γυναικεία χειραφέτηση ξετυλίγονται σε μια performance-αναπαράσταση πολιτικής ομιλίας που, αντλώντας από την μπρεχτική φόρμα και το θέατρο ντοκουμέντο, παρακολουθεί την πορεία των γυναικών σε κομβικές στιγμές μέσα στους αιώνες. Ερμηνεία και σκηνοθεσία: Ιωάννα Μπιλίρη.
Λόφος art project, από 3 Μαρτίου
!["Το καταραμένο ζήτημα", Ιωάννα Μπιλίρη "Το καταραμένο ζήτημα" με την Ιωάννα Μπιλίρη](/images/w734/jpg/files/2024-02-27/to-katarameno-zitima-2.jpg)
Μαζί ποτέ
Ένα υπαρξιακό ψυχογράφημα για την απελπισία, την αυτοκαταστροφή αλλά και την αέναη προσπάθεια των ανθρώπων να συνυπάρξουν, το έργο του Τσιμάρα Τζανάτου είναι εμπνευσμένο από την ομότιτλη ταινία του Φατίχ Ακίν. Ο Λευτέρης Παπακώστας ανεβάζει αυτή την ιστορία για την αναζήτηση του έρωτα, του ερωτισμού και της σεξουαλικότητας ως μια dance-club παράσταση, που οι θεατές μπορούν να παρακολουθήσουν πίνοντας το ποτό τους, κινούμενοι και αυτοί μαζί με τους ηθοποιούς.
Bios-Κάτω Χώρος, από 29 Φεβρουαρίου
!["Μαζί ποτέ" "Μαζί ποτέ"](/images/w734/jpg/files/2024-02-19/mazi-pote-bios-3.jpg)
Όρθιε Σκοπέ!
Συνεχίζοντας την πολυετή του έρευνα πάνω στον ποιητικό λόγο και την κίνηση που εδράζει μέσα του, ο Γιώργος Φριντζήλας στήνει ένα υπαρξιακό σκηνικό ταξίδι για έναν ερμηνευτή. Με αφετηρία το ποίημα του Άγγελου Σικελιανού «Ταξιδεύω με το Διόνυσο» και ένα απόσπασμα από την Παλαιά Διαθήκη, ξετυλίγει την αγωνία του ανθρώπου απέναντι στη φύση, την κοινωνία και το θείο. Άλλωστε, η έμπνευση για το συγκεκριμένο εγχείρημα προέκυψε όταν το κείμενο του μεγάλου ποιητή βρέθηκε στα χέρια του τις ημέρες των πυρκαγιών του 2023.
Κέντρο Ελέγχου Τηλεοράσεων, από 6 Μαρτίου
!["Όρθιε Σκοπέ!" με τον Γιώργο Φριντζήλα "Όρθιε Σκοπέ!" με τον Γιώργο Φριντζήλα](/images/w734/jpg/files/2024-02-27/orthie-skope-giorgos-frintzilas.jpg)
Στη μοναξιά της τσιμεντένιας ζούγκλας
Το φάντασμα μιας ξεχασμένης πόρνης, Πέρσες λουλουδάδες, θρυλικοί τζαζίστες, πίθηκοι νομπελίστες, φιλόδοξοι ποιητές, μέντιουμ, καλικάντζαροι, Μαύροι Πάνθηρες διηγούνται τις ιστορίες τους και μας ξεναγούν στη μοναξιά τους. Ώσπου αποφασίζουν να ζήσουν τη ζωή τους χωρίς ιδανικά, αφήνοντας το σύστημα να τους υποτάξει. Η ομάδα Μικρή Βιομηχανική μάς συστήνει το έργο του Αλέξανδρου Τσίτσου για την αδυναμία του σύγχρονου ανθρώπου να συντονιστεί με την εποχή, το περιβάλλον, τον περίγυρο και τον εαυτό του.
Θέατρο Τόπος Αλλού, από 4 Μαρτίου
Πίσσα και Πούπουλα
Μια νεανική κωμωδία καταστάσεων του Δημήτρη Καρά με θέμα τις ανθρώπινες σχέσεις. Τρεις φίλες, απογοητευμένες από την αισθηματική τους ζωή, βρίσκονται αντιμέτωπες με ερωτικές αντιζηλίες, ροζ χειροπέδες, αποτυχημένες ψυχοθεραπείες, μεθύσια, διαλογισμούς. Σκηνοθετεί η Σοφία Φυτιάνου.
Θέατρο Arroyo, από 2 Μαρτίου
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.