- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Θέατρο Τζένη Καρέζη: Τι θα δούμε τη σεζόν 2023-2024
Μια παράσταση που αγαπήθηκε, δύο κωμωδίες με έντονο κοινωνικό χαρακτήρα και ένα θεατρικό έργο για όλη την οικογένεια
![«November» στο Θέατρο Τζένη Καρέζη «November» στο Θέατρο Τζένη Καρέζη](/images/1074x600/jpg/files/2023-10-25/november.jpg)
Θέατρο Τζένη Καρέζη: Οι παραστάσεις που θα δούμε τη σεζόν 2023-2024
November
Το «November» του David Mamet έρχεται στο θέατρο Τζένη Καρέζη από 10 Νοεμβρίου σε μετάφραση και σκηνοθεσία Μιχάλη Σιώνα. Μία πολιτική σάτιρα που ξεμπροστιάζει τις οικονομικές συμφωνίες μεγάλων λόμπι, τη διάδοση ψευδών ειδήσεων (fake news) από κυβερνήσεις προς στον λαό και την πλήρη αδιαφορία των ανθρώπων που κάνουν κουμάντο απέναντι στα ανθρώπινα δικαιώματα. Λευκός Οίκος, μήνας Νοέμβριος, προεκλογική περίοδος. Ο καταφανώς αποτυχημένος εν ενεργεία πρόεδρος των ΗΠΑ Τσαρλς Π. Σμιθ θέλει να επανεκλεγεί. Κατά τη διάρκεια της πλοκής τα εγχειρήματα του προέδρου διογκώνονται με κωμικό τρόπο μέσα από διαρκείς ανατροπές για να καταλήξουμε σε ένα εκρηκτικό απρόβλεπτο φινάλε με όλους τους χαρακτήρες πάνω στη σκηνή εκτός εαυτού. Πρωταγωνιστούν: Σταύρος Σβήγκος, Μαρία Χάνου, Κώστας Καζανάς, Νίκος Τουρνάκης και Δημήτρης Ραφαήλος.
Ο αμπιγιέρ
«Ο αμπιγιέρ» του Ρόναλντ Χάργουντ, ένα από τα σημαντικότερα θεατρικά έργα της παγκόσμιας δραματουργίας, μετά από μία εξαιρετικά επιτυχημένη πορεία, έρχεται για δεύτερη χρονιά στη σκηνή του θεάτρου Τζένη Καρέζη από 21 Οκτωβρίου, σε σκηνοθεσία Κώστα Γάκη. Ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης στον ρόλο του Σερ, ο Γεράσιμος Σκιαδαρέσης στον ρόλο του πιστού Νόρμαν και η Ναταλία Δραγούμη στον ρόλο της Λαίδης, συναντώνται στη σκηνή με τους Δάφνη Λιανάκη, Απόστολο Πελεκάνο, Αντριάνα Ανδρέοβιτς, Άγγελο Νεράντζη, Γιώργο Γιατζιτζάκη, Ορφέα Τσαρέκα. Στη σκιά του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, στα παρασκήνια ενός ετοιμόρροπου θεάτρου της αγγλικής επαρχίας, η σχέση ενός μεγάλου ηθοποιού με τον αμπιγιέρ του και των υπόλοιπων μελών του θιάσου, δημιουργούν ένα παιχνίδι ανάμεσα σε εξουσιαστή και εξουσιαζόμενο.
![«Ο Αμπιγιέρ» στο Θέατρο Τζένη Καρέζη «Ο Αμπιγιέρ» στο Θέατρο Τζένη Καρέζη](/images/w734/jpg/files/2023-10-16/habiller-karezi.jpg)
Τo δεντρόπαιδο
Με ένα σύγχρονο θεατρικό έργο για παιδιά και νέους θα υποδεχθεί τη θεατρική περίοδο 2023-2024 η Παιδική-Εφηβική σκηνή του θεάτρου Τζένη Καρέζη. «Το δεντρόπαιδο» της βραβευμένης θεατρικής συγγραφέως Μισέλ Ριμλ, σε σκηνοθεσία Τζένης Κόλλια και Μιχάλη Σιώνα, μιλά για την προστασία του περιβάλλοντος, την κλιματική αλλαγή, την αξία της φιλίας και την αντιμετώπιση των προσωπικών μας φόβων. Ο Έιβερι, ένα δεκάχρονο αγόρι, προσπαθεί να πείσει τον πατέρα του να μην κόψει το δέντρο στην πίσω αυλή του σπιτιού τους. Πείθει την καλύτερή του φίλη (Σαμ) να τον συντροφεύσει στον αγώνα του, κι έτσι τα δυο παιδιά χτίζουν ένα οχυρό στο δέντρο και ξεκινούν τη διαμαρτυρία τους. Θα τα καταφέρουν; Παίζουν: Ηλέκτρα Καζάκου, Αργύρης Λάμπρου, Θανάσης Λανάρης, Αναστασία Μοναστηρίδου, Καλύδημη Μούρτζη, Χρήστος Παπαδόπουλος.
![Τo δεντρόπαιδο Τo δεντρόπαιδο](/images/w734/jpg/files/2023-10-28/dentropaido.jpg)
Τα 39 σκαλοπάτια
Βασισμένη στο μυθιστόρημα του Τζον Μπιούκαν και την ταινία του 1935 του Άλφρεντ Χίτσκοκ, «Τα 39 σκαλοπάτια», η κατασκοπική κωμωδία σε διασκευή Patrick Barlow, ανεβαίνει σε μετάφραση και σκηνοθεσία Μάκη Παπαδημητρίου, από 30 Οκτωβρίου κάθε Δευτέρα και Τρίτη στο θέατρο Τζένη Καρέζη, προφέροντας στο κοινό μια συναρπαστική κωμική περιπέτεια. Ο Ρίτσαρντ Χάνεϋ, ένας άνδρας με μια μάλλον βαρετή ζωή, βρίσκεται ξαφνικά μπλεγμένος σε ένα πολύπλοκο σχέδιο κατασκοπείας, ρομαντισμού και θανατηφόρων μυστικών. Με πλήθος διαφορετικών χαρακτήρων που παρουσιάζονται στο κοινό από ένα ταλαντούχο καστ μόλις τεσσάρων ηθοποιών (Μάκης Παπαδημητρίου, Γρηγορία Μεθενίτη, Γιάννης Λατουσάκης, Παναγιώτης Γουρζουλίδης), η παράσταση προσφέρει μια γρήγορη, απολαυστική θεατρική εμπειρία ανεπανάληπτης σκηνικής δημιουργικότητας.
![«Τα 39 σκαλοπάτια» στο θέατρο Τζένη Καρέζη «Τα 39 σκαλοπάτια» στο θέατρο Τζένη Καρέζη](/images/w734/jpg/files/2023-10-16/39-skalopatia.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.