- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Φιλιά στην Αθήνα
Ο Κων/νος Ασπιώτης μας μιλάει για την παράσταση «Αν αργήσω, κοιμήσου…»
![4662-35212.jpg 4662-35212.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4662-35212_0.jpg)
Η παράσταση ξεκινάει με ένα ερωτευμένο ζευγάρι που μπαίνει σε ένα διαμέρισμα. Η γυναίκα λέει: «Κοίτα, να το ξεκαθαρίσουμε, δεν είμαι σε φάση για σχέση». Ο άντρας απαντάει: «Ποιος μίλησε για σχέση;». Το περίεργο είναι ότι εκείνη τη στιγμή όλα πάνω τους προδίδουν ότι θέλουν πολύ να μπουν σε μια σχέση. Μετά από αυτόν το σύντομο διάλογο φιλιούνται με πάθος. Ένα ωραίο, αληθινό, φιλί. Κι έτσι τελειώνει κι η παράσταση - με ένα τρελό φιλί και μια αισιόδοξη νότα.
Το σπονδυλωτό έργο του Άκη Δήμου, που ανεβαίνει για δεύτερη χρονιά, μιλάει για τις σχέσεις των ζευγαριών σήμερα, οι οποίες είναι δύσκολες. Μια παρέα έξι ηθοποιών αφηγούνται τις προσωπικές τους ιστορίες με πυρήνα τον έρωτα. Το νόημα είναι ότι λέμε ό,τι λέμε αλλά ποτέ δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο τέλος. Στην ουσία, αυτό που εξετάζει το γλυκόπικρο αυτό έργο είναι η αρχέγονη ανάγκη του ανθρώπου να ερωτευτεί και να βρει ανταπόκριση στα μάτια ενός άλλου άνθρωπου. Φανερώνει όμως και τη δυσκολία που υπάρχει στη σημερινή εποχή να δημιουργήσει κάποιος μια σχέση. Φιλοδοξία είναι να νιώσει ο θεατής την ανάγκη να βγει έξω και να θέλει να παίξει αυτό το ωραίο παιχνίδι.
Ο Κωνσταντίνος Ασπιώτης, πρωταγωνιστεί και σκηνοθετεί την παράσταση «Αν αργήσω, κοιμήσου…» στο 104 Κέντρο Λόγου και Τέχνης. Παίζουν ακόμα: Αλεξάνδρα Αϊδίνη, Χρήστος Γεωργαλής, Μίνως Θεοχάρης (συν-σκηνοθετεί με τον Ασπιώτη), Νάντια Καραγεώργη, Ελευθερία Μπενοβία.
Θεμιστοκλέους 104, 210 3826.185
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.