- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Νέα Υόρκη By Takis Tsantilis
Η Μόδα τελείωσε. Το στιλ και η προσωπική ματιά είναι η νέα Βίβλος του lifestyle.
![16540-36812.jpg 16540-36812.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/10/05/16540-36812.jpg)
Η Μόδα τελείωσε. Το στιλ και η προσωπική ματιά είναι η νέα Βίβλος του lifestyle. Ο Τάκης Τσαντίλης, ο άνθρωπος που μετέτρεψε το αντρικό grooming σε άποψη σαν συνιδρυτής και creative director του πρώτου ανδρικού περιοδικού μόδας στην Ελλάδα –του ΜΕΝ– και style director του περιοδικού Life & Style, τα τελευταία 10 χρόνια, τώρα παίρνει τη φωτογραφική κάμερα και αποτυπώνει την ψυχή της πόλης, τη νύχτα.
«The Corporate Series» είναι ο τίτλος της έκθεσης με φωτογραφίες του Τάκη Τσαντίλη, που διοργανώνεται στο ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης στο πλαίσιο του ATHENS PHOTO FESTIVAL:11, σε επιμέλεια Δημήτρη Ξανθούλη. Ελαφρά ειρωνική ματιά στη νυχτερινή Νέα Υόρκη, το Manhattan, τα κτίρια, τις βιτρίνες των κλειστών για το βράδυ καταστημάτων μόδας, και η ανθρώπινη παρουσία σαν υπαινιγμός μέσα στην πόλη που έχει λατρέψει ο κάθε άνθρωπος του στιλ σε αυτό τον πλανήτη. Η A.V. ρώτησε τον Τάκη Τσαντίλη και για τη ματιά του στην Αθήνα.
Υπάρχει κάποιο θετικό στοιχείο στη ζωή των Αθηναίων; Ευτυχώς λόγω κρίσης οι Αθηναίοι αναθεωρούν τις συνήθειές τους. Αφήνουν τα Cayenne και γυρίζουν στα Smart…
Και ένα αρνητικό; Οι Αθηναίοι δεν είναι εξοικειωμένοι με τα χρώματα. Έχουν δυσκολία στο πώς να τα χρησιμοποιούν, πώς να συνδυάζουν τους τόνους αλλά και τις ποσότητες. Χρειάζονται εξάσκηση για να ξεφύγουν από την banality του «all black». Δεν αντέχω να πηγαίνω κάπου και να είναι όλοι μαυροντυμένοι, φτάνει!
Τα περιοδικά μόδας στην Ελλάδα έχουν τελειώσει; Τα περιοδικά μόδας ήταν μία φούσκα που άρχισε να διογκώνεται στα μέσα των 80s και έσκασε πρόσφατα όπως πολλά άλλα. Όταν όμως κάτι τελειώνει, έρχεται το άλλο. Τα free press έχουν πάρει αυτή τη θέση. Προσωπικά, όταν πρόκειται για μόδα ή lifestyle προτιμώ τα περιοδικά της Conde Nast και συγκεκριμένα τη Vogue.
Τι σημαίνει η Νέα Υόρκη για ένα φωτογράφο; Η Νέα Υόρκη είναι η πιο αντιπροσωπευτική μεγαλούπολη του Δυτικού πολιτισμού τον 20ό αιώνα. Το μεγαλύτερο σκηνικό που έχει στηθεί ποτέ! Η ποικιλία των θεμάτων δεν έχει τέλος. Η αρχιτεκτονική της, για παράδειγμα, που διαφέρει πάρα πολύ από την ευρωπαϊκή, είναι σε άλλες, μεγενθυμένες κλίμακες. Όλα ακολουθούν τη λογική «the bigger the better». Αυτό έχει μοναδικό ενδιαφέρον. Καθημερινά γίνονται εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες creative projects στο χώρο της μόδας και της διαφήμισης, με παραγωγές με πολύ θετικό vibe. Αυτό που συνεχώς ακούς είναι «Let’s do it», «Go for it», και αυτό προσδίδει μια πολύ θετική ψυχολογία σε αυτή την πόλη!
Γιατί φωτογράφισες νύχτα; Τι σημαίνει αυτό; Ήθελα να αποτυπώσω τα φώτα της Νέας Υόρκης. Τη νύχτα επικρατεί ένα καταπληκτικό light show που έχει ενδιαφέρον σε πολλά επίπεδα. Το σκοτάδι λειτούργησε σαν ένα μαύρο φόντο.
Στην Αθήνα τι θα φωτογράφιζες; Την αγαπώ την Αθήνα, είναι η πόλη μου. Έχω γεννηθεί και έχω μεγαλώσει εδώ, λόγω όμως αυτού την έχω απομυθοποιήσει κιόλας. Σπάνια μου κάνει κάτι κλικ. Προτιμώ να παρατηρώ τις εναλλαγές του ουρανού της Αθήνας. Τα σύννεφα, τα χρώματα τις διάφορες στιγμές της ημέρας. Επίσης η φύσηω λίγα χιλιόμετρα έξω από την πόλη, η Αττική γη, παραμένει ακόμα γλυκιά και συγκινητική.
Info: 12 έως 29/10/2011. Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, Εκθεσιακός Χώρος, 1ος όροφος. Ώρες: 18.00-22.00. photofestival.hcp.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο θυελλώδης έρωτας με τον Ρόμπερτ Κάπα που της έμαθε τα «μυστικά» της φωτογραφίας
To workshop της «φωτογράφου ζωής» στη μεγαλύτερη Ιχθυόσκαλα της χώρας
Μενέλαος Μυρίλλας, Neil Shape, Νίκος Αλιάγας, Τάσος Ανέστης, Κοσμάς Κουμιανός, Τάσος Βρεττός, Αντώνης Νικολόπουλος, Γιάννης Λάριος και Θοδωρής Τσεκούρας μοιράζονται φωτογραφίες του καλοκαιριού
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.