- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Το ΕΜΣΤ μας καλεί σε φεμινιστική ξενάγηση στη συλλογή του. Δηλαδή;
Σε ποια έργα θα επικεντρωθεί, τι ζητήματα θα τεθούν, ποιες οι επόμενες εκδηλώσεις του μουσείου
![woman_guest.jpg woman_guest.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/woman_guest_2.jpg)
![Nan Goldin, All by Myself [Ολομόναχη], 1995-1996 Nan Goldin, All by Myself [Ολομόναχη], 1995-1996](/images/1074x600/jpg/files/2022-11-11/unnamed__1_.jpg)
Τα εργαλεία και ο οίκος, μια φεμινιστική ξενάγηση στην έκθεση της συλλογής του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης το Σάββατο 12/11
Γιατί σε έργα τέχνης σχετικά με τη μετανάστευση (όπως η εμβληματική εγκατάσταση Το κουτσό του Βλάση Κανιάρη ή το βίντεο The land του Στέφανου Τσιβόπουλου) απουσιάζει συχνά η γυναικεία φιγούρα; Πώς κι ενώ στο πεδίο της τέχνης και της τεχνολογίας πρωτοστάτησαν γυναίκες καλλιτέχνιδες (φερ’ ειπείν η Ναν Γκόλντιν, αλλά ακόμα και η Μπία Ντάβου μέσα από χαρακτηριστικά σχέδια της δεκαετίας του ’70), αντιλαμβάνομαστε τον συγκεκριμένο χώρο κυρίως ως αντρικό πεδίο; Με ποιον τρόπο η αναπαράσταση μπορεί να επιβάλλει μορφές, στερεότυπα και μοτίβα σκέψης και πώς μπορούμε να τα αποδομήσουμε;
Είναι κάποια από τα ζητήματα τα οποία περιμένουμε να μπουν στην κουβέντα στην φεμινιστική ξενάγηση στην συλλογή του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης το Σάββατο 12 Νοεμβρίου. Ένα ιντριγκαδόρικο κάλεσμα που πραγματοποιείται με αφορμή την παρουσίαση του συλλογικού τόμου Φεμινιστικές θεωρίες, αισθητικές πρακτικές και παγκοσμιοποιημένες τεχνολογίες που εκδόθηκε από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Θεσσαλίας και θα καθοδηγήσουν από το ΕΜΣΤ οι επιμελητές Άννα Μυκονιάτη και Σταμάτης Σχιζάκης και η επιμελήτρια εκπαίδευσης Μαρίνα Τσέκου, σε συνεργασία με τις ερευνήτριες του «Κέντρου Νέων Μέσων και Φεμινιστικών Πρακτικών στον Δημόσιο Χώρο», τις επιμελήτριες του τόμου Ελπίδα Καραμπά και Ίριδα Λυκουριώτη και τα μέλη της ερευνητικής ομάδας Ιωάννα Ζούλη, Βάλια Παπαστάμου και Μαριάνα Στεφανίτση.
Το σκεπτικό είναι το κοινό να χωριστεί σε τρεις ομάδες που θα ακολουθήσουν διακριτές διαδρομές στην έκθεση του δευτέρου ορόφου που θα επικεντρωθούν σε συγκεκριμένα έργα προτείνοντας να τα δούμε μέσα από τα κείμενα των συγγραφισσών του τόμου: της Τζούντιθ Μπάτλερ, της Σύλβια Φεντερίτσι, της Ντόνα Χάραγουεϊ, της Σάρα Αχμέντ, της Αθηνάς Αθανασίου, της Έλενας Τζελέπη, της Χριστίνας Γραμματικοπούλου, της Άντζελας Δημητρακάκη κ.ά. Μεταξύ άλλων επιμελητές και ερευνητές θα σταθούν στα The flag και I, soldier του Köken Ergün (δυο βίντεο που κριτικάρουν την ανδρική ματιά και τον μύθο που συνδέει τον ηρωισμό με την αρρενωπότητα), το αυτοβιογραφικό βιντεο-πορτρέτο της Ναν Γκόλντιν All by myself, τα Ιστία και τις Σειριακές από-ανα-δομές της Μπίας Ντάβου, το βίντεο Μέτρα απόστασης της Μόνα Χατούμ, το σχέδιο Σύλβια Πλαθ: το χαμένο ημερολόγιο της Νίνας Παπακωνσταντίνου, η γλυπτική κατασκευή της Άσπας Στασινοπούλου χωρίς τίτλο του 1980. Την ξενάγηση θα ακολουθήσει συζήτηση στο καφέ του μουσείου, ενώ θα διατεθούν δωρεάν και αντίτυπα της έκδοσης.
Η εκδήλωση «Τα εργαλεία και ο οίκος» (τίτλος που προέρχεται από το δοκίμιο της Όντρε Λορντ Τα εργαλεία του αφέντη ποτέ δεν θα γκρεμίσουν τον οίκο του αφέντη) αποτελεί την πρώτη μιας σειράς θεματικών και επιτελεστικών ξεναγήσεων που έχει ως στόχο να δημιουργήσει συνομιλίες με καίρια γνωστικά πεδία και να αναδείξει αναπάντεχες όψεις της συλλογής. Εγκαινιάζεται, έτσι, το καινούριο πρόγραμμα «Σάββατο στο ΕΜΣΤ», που επιμελείται ο σύμβουλος εκδόσεων του μουσείου Θεόφιλος Τραμπούλης, με εκδηλώσεις, ομιλίες, συζητήσεις και καλλιτεχνικές δράσεις ορισμένα Σάββατα του μήνα. Ήδη εδώ και δύο εβδομάδες έχουμε πάρει μια πρώτη γεύση από το δημόσιο πρόγραμμα του μουσείου.
Κι όσο για τα επόμενα καλέσματα; Στις 19 Νοεμβρίου (13:00-17:00) το συμπόσιο Πέρα-από-το-Kράτος έρχεται στο κλείσιμο της έκθεσης Statecraft: Διαμορφώνοντας το κράτος, προκειμένου να διερευνήσει τις διασταυρώσεις της τέχνης και της πολιτικής της χειραφέτησης, της τεχνολογίας και της νομικής επιστήμης σε μια συζήτηση που θα επιδιώξει να οραματιστεί το κράτος αλλιώς και να σταθεί στον αυξανόμενο αυταρχισμό, την παγκόσμια επισφάλεια και την κλιματική καταστροφή. Συμμετέχουν καλλιτέχνες, επιμελητές, συγγραφείς, νομικούς, πανεπιστημιακούς και ακτιβιστές, οι: Αθηνά Αθανασίου, Hera Chan, Viviana Checchia, Jan Fermon, Vincent W.J. van Gerven Oei, Κυριακή Γονή, Paul Goodwin, Κατερίνα Γρέγου, Kawa Nemir, Mihnea Mircan, Urok Shirhan, Jonas Staal, Θεόφιλος Τραμπούλης, VΑSKOS (Βασίλης Νούλας και Κωστής Τζιμούλης).
Τα συζήτηση που επιχειρεί να ανοίξει η ίδια έκθεση έρχεται να διευρύνει στις 10 Δεκεμβρίου η ημερίδα «Από την ιθαγένεια στην πολιτειότητα», σε οργάνωση του Θεόφιλου Τραμπούλη και του καθηγητή στην έδρα Νεοελληνικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης Δημήτρη Παπανικολάου.
INFO:
Τα εργαλεία και ο οίκος, μια φεμινιστική ξενάγηση στην έκθεση της συλλογής του ΕΜΣΤ
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, λεωφ. Καλλιρρόης & Αμβροσίου Φραντζή (πρώην εργοστάσιο Φιξ)
Σάββατο 12 Νοεμβρίου, στις 13:00
Διάρκεια ξενάγησης: 90΄
Είσοδος ελεύθερη με δελτία εισόδου που θα διανεμηθούν μισή ώρα πριν την ξενάγηση, στο φουαγιέ του Μουσείου
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.