- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Σακελλαροπούλου: Αυτές τις μέρες η σκέψη μας είναι στα παιδιά της Ουκρανίας
«Τα πιο όμορφα χρόνια τους σαρώθηκαν από τον πόλεμο»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου](/images/1074x600/1/png/files/2022-12-25/sakellaropoyloy.png)
Το μήνυμα της προέδρου της Δημοκρατίας για τα φετινά Χριστούγεννα – Η αναφορά στα παιδιά της Ουκρανίας
Ανήμερα των Χριστουγέννων η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου με ανάρτησή της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης υπογραμμίζει ότι «αυτές τις μέρες, η σκέψη μας είναι στραμμένη στα παιδιά της Ουκρανίας. Τα πιο όμορφα, τα πιο ξέγνοιαστα χρόνια τους σαρώθηκαν από τον πόλεμο».
Όπως αναφέρει: «Έχασαν σπίτι, συχνά κάποιο γονιό, αδερφό, φίλους, χωρίστηκαν από τις οικογένειές τους, αναγκάστηκαν να βρουν καταφύγιο σε άλλες χώρες. Έχουν ξεχάσει να γελούν. Ζουν με τον φόβο, την ανασφάλεια, την αβεβαιότητα. Κι όταν τα ρωτούν, δύο μόνο δώρα ζητούν από τον Άγιο Βασίλη, να τελειώσει ο πόλεμος και να γυρίσουν σπίτι οι πατέρες τους».
Προσθέτει επίσης, ότι «το μεγάλο γιατί, που βασανίζει τις αθώες ψυχές των παιδιών της Ουκρανίας, ίσως να μην απαντηθεί ποτέ. Τα τραύματα ίσως να μην επουλωθούν». Ωστόσο, επισημαίνει ότι «οι Ουκρανοί είναι αποφασισμένοι να μην αφήσουν τον πόλεμο να κλέψει τα Χριστούγεννα από τα παιδιά τους» και προσθέτει: «Το μεγάλο δέντρο της “Αήττητης Ουκρανίας” στην καρδιά του Κιέβου, στολισμένο με τα περιστέρια της ειρήνης, φωτισμένο με κίτρινα και μπλε λαμπάκια στα χρώματα της χώρας, με το εθνόσημο της χρυσής τρίαινας στην κορυφή, είναι η απόκριση στη βία των εισβολέων».
Σημειώνει, ακόμη, ότι «Κι αν η εικόνα αυτή δεν είναι αρκετή για να ακυρώσει την οδύνη από έναν άδικο και απρόκλητο πόλεμο, μπορεί, ωστόσο, να γεμίσει τις καρδιές με ελπίδα και να φέρει, επιτέλους, στα χείλη των παιδιών που έχουν τόσο υποφέρει, ένα κάποιο χαμόγελο».
Αναλυτικά το μήνυμα της Προέδρου της Δημοκρατίας
«Δεν έχει σημασία αν οι Ουκρανοί θα γιορτάσουν τα Χριστούγεννα σήμερα, όπως έχει ορίσει η εκκλησία τους από το 2017, ή στις 7 Ιανουαρίου, όπως παλαιότερα, σύμφωνα με την παράδοση της ρωσικής εκκλησίας. Σημασία έχει ότι η μεγάλη γιορτή της Χριστιανοσύνης, συνώνυμη της αγάπης και της οικογενειακής θαλπωρής, της ανταλλαγής δώρων και της μοιρασμένης χαράς, βρίσκει τη χώρα ερειπωμένη από τις ρωσικές επιθέσεις, τις πόλεις χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα, χωρίς νερό, στερημένες από τα βασικά αγαθά. Ακόμα κι αν υπάρχουν φυλαγμένα σε κάποιο συρτάρι χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια, δεν ανάβουν για να στολίσουν το χριστουγεννιάτικο δέντρο, αλλά για να έχουν λίγο φως στα σπίτια τους.
Αυτές τις μέρες, η σκέψη μας είναι στραμμένη στα παιδιά της Ουκρανίας. Τα πιο όμορφα, τα πιο ξέγνοιαστα χρόνια τους σαρώθηκαν από τον πόλεμο. Έχασαν σπίτι, συχνά κάποιο γονιό, αδερφό, φίλους, χωρίστηκαν από τις οικογένειές τους, αναγκάστηκαν να βρουν καταφύγιο σε άλλες χώρες. Έχουν ξεχάσει να γελούν. Ζουν με τον φόβο, την ανασφάλεια, την αβεβαιότητα. Κι όταν τα ρωτούν, δύο μόνο δώρα ζητούν από τον Άγιο Βασίλη, να τελειώσει ο πόλεμος και να γυρίσουν σπίτι οι πατέρες τους.
Το μεγάλο γιατί, που βασανίζει τις αθώες ψυχές των παιδιών της Ουκρανίας, ίσως να μην απαντηθεί ποτέ. Τα τραύματα ίσως να μην επουλωθούν. Όμως οι Ουκρανοί είναι αποφασισμένοι να μην αφήσουν τον πόλεμο να κλέψει τα Χριστούγεννα από τα παιδιά τους. Το μεγάλο δέντρο της “Αήττητης Ουκρανίας” στην καρδιά του Κιέβου, στολισμένο με τα περιστέρια της ειρήνης, φωτισμένο με κίτρινα και μπλε λαμπάκια στα χρώματα της χώρας, με το εθνόσημο της χρυσής τρίαινας στην κορυφή, είναι η απόκριση στη βία των εισβολέων. Κι αν η εικόνα αυτή δεν είναι αρκετή για να ακυρώσει την οδύνη από έναν άδικο και απρόκλητο πόλεμο, μπορεί, ωστόσο, να γεμίσει τις καρδιές με ελπίδα και να φέρει, επιτέλους, στα χείλη των παιδιών που έχουν τόσο υποφέρει, ένα κάποιο χαμόγελο».
Δεν έχει σημασία αν οι Ουκρανοί θα γιορτάσουν τα Χριστούγεννα σήμερα, όπως έχει ορίσει η εκκλησία τους από το 2017, ή...
Posted by Katerina Sakellaropoulou on Sunday, December 25, 2022
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.