- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Γιατί θα εμβολιαστώ με AstraZeneca
Θα κυνηγήσω αντίστροφα προς την τάση το AstraZeneca, με τον έστω και ελάχιστο συμβολισμό. Είναι ζήτημα αισθητικής του ορθολογισμού
![stavros-konstantinidis.jpg stavros-konstantinidis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/stavros-konstantinidis_0.jpg)
![Εμβόλιο AstraZeneca - Κορωνοϊός - Covid-19 Εμβόλιο AstraZeneca - Κορωνοϊός - Covid-19](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/22/astrazenece.jpg)
Ο Σταύρος Κωνσταντινιδης εξηγεί γιατί αδημονεί να κάνει το εμβόλιο της AstraZeneca κατά του κορωνοϊού
Κανένας άνθρωπος δεν είναι υποχρεωμένος να παίζει τα στοχαστικά μοντέλα στα δάχτυλά του. Και επίσης όλοι έχουν δικαίωμα να ανησυχούν όταν τα media κινδυνολογούν επί παντός του επιστητού. Ειδικά όταν πρόκειται για θέματα υγείας. Η AstraZeneca έβγαλε όνομα. Στην αρχή για τις καθυστερήσεις στις παραγγελίες της ΕΕ, μετά για τις απειροελάχιστες θρομβώσεις. Οι αετoνύχηδες (sic) του διαδικτύου έχουν συσχετίσει εδώ και καιρό τις αποστάσεις μεταξύ πρώτου και δεύτερου εμβολίου και δεν το επιλέγουν.
Αν βέβαια συγκρίνει κανείς αυτή τη φοβία, με το παράλογο αντιεμβολιαστικό κίνημα απέναντι στο εμβόλιο της γρίπης πριν λίγο καιρό, ίσως να τη θεωρήσει φυσιολογική. Βέβαια η δεισιδαιμονία της ανθρώπινης ψυχής, η καχυποψία του «μητρικού» ενστίκτου έφτασε στο σημείο να αμφισβητήσει ακόμη και το self test υιού μαθητή. Η επικοινωνία στο θέμα αυτό δεν ήταν ισχυρή. Κανείς δεν εξήγησε επαρκώς. Ίσως δεν ήταν και εύκολο. Πάντως σήμερα πεθαίνουν από κορωνοϊό στις μεγάλες ηλικίες μόνο οι ανεμβολίαστοι. Όποιος ξέρει λίγα και στοιχειώδη μαθηματικά καταλαβαίνει ότι οι στατιστικές των παρενεργειών δεν τον αφορούν προσωπικά. Μεγαλύτερη πιθανότητα έχει να τον πατήσει αυτοκίνητο ή να πέσει το αεροπλάνο. Και επίσης η μισή Μεγάλη Βρετανία εμβολιάστηκε με AstraZeneca. Και η Μέρκελ φαίνεται να το προτίμησε σε μια κίνηση εμβληματικού εμβολιασμού. Τη δεκαετία τη κρίσης η χώρα βρέθηκε αιχμάλωτη των κάθε λογής ψεκασμένων. Συγκρίνοντας με τότε, μάλλον είμαστε καλύτερα σήμερα, αν και το θέμα του εμβολίου αφορά και τον προσωπικό υπαρξιακό πυρήνα του καθενός.
Οι νέοι 30-49 ετών θα κληθούν να εμβολιαστούν και με AstraZeneca. Ελπίζω με ισχυρό ορθολογισμό και αυτοπεποίθηση να το πράξουν. Κι εγώ θα σπεύσω συνειδητά επιδιώκοντας το AstraZeneca και το γράφω δημόσια. Τα fake news είναι η νέα μόδα. Ο λαϊκισμός μάς πήρε μπάλα μια ολόκληρη δεκαετία. Η χώρα έχει ανάγκη από ένα αφήγημα ορθολογισμού, τεχνοκρατισμού και επιστημονοσύνης, όσο κι αν δεν αρέσει στους εραστές του πολιτικού λυρισμού. Η χώρα πήγε καλά με την πανδημία. Έγιναν και λάθη. Δεν θα μπορούσε να μη γίνουν. Ωστόσο, τώρα πάμε με οδικό χάρτη ανοίγματος. Ας το πιστέψουμε και ας τα καταφέρουμε.
Έτσι κι εγώ περιμένω με αδημονία στις 24 Απριλίου να ανοίξει διαδικτυακή φόρμα του εμβολιασμού για τους νεαρούς μεσήλικες 50-55. Θα κυνηγήσω αντίστροφα προς την τάση το AstraZeneca, με τον έστω και ελάχιστο συμβολισμό. Είναι ζήτημα αισθητικής του ορθολογισμού. Εξάλλου θέλει γενναιότητα και στιλ η ζωή.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.