Στον τελικό η ΑΕΚ με μάγια του Λιβάγια

Με δύο γκολ του Κροάτη πήρε 2-2 από τον Άρη, που έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019-2020 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΑΡΗΣ - ΑΕΚ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019-2020 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΑΡΗΣ - ΑΕΚ © MOTION TEAM)

Η ΑΕΚ κατάφερε στην παράταση με σκορ 2-2 (είχε νικήσει 2-1 στο ΟΑΚΑ) να προκριθεί εναντίον του Άρη μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Για πέμπτη συνεχόμενη φορά η ΑΕΚ θα συμμετέχει σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδος. Αν και κόντεψε να αποκλειστεί, κατάφερε στην παράταση με σκορ 2-2 (είχε νικήσει 2-1 στο ΟΑΚΑ) να προκριθεί εναντίον του Άρη μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Έπειτα από ένα αδιάφορο πρώτο μέρος, το δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό.

Το σκορ άνοιξε στο 57’ ο Μαντσίνι για τους γηπεδούχους και ο Άρης αγκάλιασε την πρόκριση όταν σκόραρε στο 93’ με τον Ντιγκινί. Η ΑΕΚ, όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 2-1 με τον Λιβάγια, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση! Νωρίτερα, πριν από το γκολ του Ντιγκινί, ο Σιμόες είχε κεφαλιά στο δοκάρι.

Η κατάσταση ξεδιάλυνε στις αρχές της παράτασης, όταν ο Λιβάγια σκόραρε ξανά και έκανε το 2-2, που έδωσε τελικά την πρόκριση.

Με οκτώ παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο "Δικέφαλος", αφού αποβλήθηκαν επίτηδες στο φινάλε οι Μάνταλος, Σιμόες, Ολιβέιρα, ώστε να εκτίσουν ποινή την Κυριακή και να μην έχουν κάρτες ενόψει τελικού.

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ