Η Αλγερία «βασίλισσα» της Αφρικής (video)

Νίκησε τη Σενεγάλη με 1-0 και κατέκτησε το Κύπελλο Εθνών

Πανηγυρισμοί Αλγερίας © EPA/KHALED ELFIQI

Η Αλγερία «βασίλισσα» της Αφρικής. Νίκησε τη Σενεγάλη με 1-0 και κατέκτησε το Κύπελλο Εθνών

Έπειτα από 29 χρόνια η Αλγερία επέστρεψε στην κορυφή της Αφρικής. Το Κύπελλο Εθνών της «μαύρης ηπείρου» ολοκληρώθηκε και οι Αλγερινοί το κατέκτησαν, επικρατώντας στον τελικό με 1-0 της Σενεγάλης.

Ήταν ένα ματς-μαγική εικόνα, καθώς οι νικητές νίκησαν με ένα τυχερό γκολ στο δεύτερο λεπτό, που σημείωσε ο Μπουνετζά. Έκτοτε, οι Σενεγαλέζοι πίεσαν ασφυκτικά, έχασαν πολλές ευκαιρίες, δίχως να μπορέσουν να σκοράρουν. Η Αλγερία αρκέστηκε να παίζει άμυνα και είναι χαρακτηριστικό πως δεν έκανε άλλη τελική προσπάθεια, πέραν απ’ αυτή του δεύτερου λεπτού!