Πρώτος στον κόσμο ο Απόστολος Χρήστου

Στο Παγκόσμιο Κολύμβησης Εφήβων

Παγκόσμιος πρωταθλητής με εκπληκτική εμφάνιση που συνδυάστηκε με πανελλήνιο ρεκόρ (54΄΄87) αναδείχθηκε ο Απόστολος Χρήστου κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα ύπτιο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Εφήβων - Νεανίδων του Ντουμπάι.

Ο νεαρός πρωταθλητής μας, που είναι σε εξαιρετική κατάσταση είχε σημειώσει και στον ημιτελικό πανελλήνιο ρεκόρ (55΄΄20) το οποίο φυσικά έσπασε στον τελικό πετυχαίνοντας παράλληλα και ρεκόρ αγώνων.

Μάλιστα ο έλληνας κολυμβητής νίκησε κατά κράτος τον Λιθουανό Ντάνας Ράπσις (55΄΄24) ο οποίος είχε μπει με τον καλύτερο χρόνο στον τελικό αλλά περιορίστηκε στο ασημένιο μετάλλιο. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ρώσος Γκριγκόρι Ταράσεβιτς με χρόνο 55΄΄33.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στη (σύντομη) ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων Εφήβων/Νεανίδων, μετά τη νίκη του Παναγιώτη Σαμιλίδη στα 50μ. πρόσθιο, το 2011 στη Λίμα του Περού.