Η ανατροπή της χρονιάς (video)

Η Ζενίτ έριξε οκτώ γκολ στην Ντινάμο Μινσκ

EPA/ANATOLY MALTSEV

Την προηγούμενη Πέμπτη, η ήττα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης από την Ντινάμο Μινσκ ήταν ήδη ένα μεγάλο σοκ.

Οι Λευκορώσοι νίκησαν με 4-0, σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων ετών. Το έργο των Ρώσων ήταν πολύ δύσκολο στη ρεβάνς ειδικά παίζοντας και χωρίς θεατές λόγω τιμωρίας.

Η ανώτερη –ποιοτικά- Ζενίτ προσπάθησε για το θαύμα, έφτασε ως το 2-0, αλλά έμεινε με δέκα παίκτες στο τελευταίο 20λεπτο. Με δύο γκολ του διεθνή φορ Αρτέμ Τζιούμπα, μπόρεσε και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί η Μινσκι μείωσε σε 4-1, βάζοντας ξανά σε μπελάδες τη Ζενίτ, που έψαχνε δύο γκολ στα τελευταία 15 λεπτά του έξτρα χρόνου.

Πέτυχε τέσσερα! Επικράτησε με το εντυπωσιακό 8-1 και πέρασε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Πολλά ακούγονται και θα ακουστούν γι’ αυτό το παιχνίδι, όποιος το είδε μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, όμως η εκπληκτική ανατροπή με αυτό το απίθανο σκορ, γράφτηκε στην ιστορία.