Ο Σπανούλης πρώτος σκόρερ στην Ευρωλίγκα

Ο Έλληνας γκαρντ ξεπέρασε τον Ναβάρο και έγραψε Ιστορία στην ήττα του Ολυμπιακού κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

Βασίλης Σπανούλης
Βασίλης Σπανούλης/© EUROKINISSI/ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Με τρίποντη... βόμβα πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας ο Βασίλης Σπανούλης στην ήττα του Ολυμπιακού κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Με ένα τρίποντο στο 38ο λεπτό του αγώνα Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε, ο Βασίλης Σπανούλης έγινε σήμερα, Πέμπτη 2 Ιανουαρίου, ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας με 4.154 πόντους, αφήνοντας πίσω του τον σπουδαίο Ισπανό Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Ο Kill Bill ήθελε 10 πόντους, πέτυχε γρήγορα τους πρώτους τέσσερις, αλλά μετά σίγησε ως την τελευταία περίοδο. Τελικά έκανε το ρεκόρ, γνωρίζοντας την αποθέωση συμπαικτών, οπαδών και αντιπάλων.

Πάντως, το παιχνίδι δεν πήγε καλά για τον Ολυμπιακό, αφού ηττήθηκε μέσα στο ΣΕΦ από την ελλιπή ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με σκορ 96-87. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 6-11 και βρίσκονται ακόμη μακριά από την πρώτη οκτάδα.