Health & Fitness

34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Μια λαοθάλασσα δρομέων από 105 χώρες (εικόνες)

Ο Κενυάτης Λόμπουαν νικητής της ιστορικής διαδρομής και Μερούσης ο πρώτος Έλληνας

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΟΡΕΣΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ

Σε εξέλιξη βρίσκεται από τις 7.30 το πρωί, ο 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας, στον οποίο συμμετέχουν περισσότεροι από 50.000 δρομείς από 105 διαφορετικές χώρες.

Νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου αναδείχθηκε ο αθλητής από την Κένυα Λούκα Ρότις Λουμπουάν με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα που αποτελεί τον 15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας. Πρώτος Έλληνας που τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης (8ος στη συνολική κατάταξη) με χρόνο 2 ώρες, 24 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα.

34ο ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΚΚΙΝΗΣΗ

Ήδη στην απόσταση της διαδρομής έχουν τους πρώτους δρομείς που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Πρόκειται για τον 28χρονο δρομέα του ΑΟ Μυκόνου Χρήστο Καλλία, ο οποίος ολοκλήρωσε την απόσταση σε χρόνο 14.49 που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής. «Κατάφερα να κάνω ρεκόρ διαδρομής, έσπασα το δικό μου περσινό ρεκόρ. Δεν μπορώ να περιγράψω τα λόγια, την αίσθηση να τερματίζεις στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Είμαι πολύ χαρούμενος και ικανοποιημένος από την εμφάνιση μου», είπε ο Καλλίας. Δεύτερος με 15.08 ήταν ο Ιταλός Αντέμε Κουνέο, ο οποίος γυμνάζεται στην Ελλάδα με τον Νότη Παπούλια και τρίτος ο Κώστας Νακόπουλος, που με 15.13 βελτίωσε την επίδοση του στην απόσταση.

Στις γυναίκες η Ελευθερία Πετρουλάκη πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού με 17.10, μπροστά από την Ελένη Φιλάνδρα (17.45), ενώ τρίτη ήταν η Ανθή Κυριακοπούλου με 18.14.

Η Αναστασία Καρακατάνη στις γυναίκες και ο Χρήστος Μπουντούλης στους άνδρες πρώτευσαν στα 10 χλμ. Ο Μπουντούλης κέρδισε για πρώτη φορά τον αγώνα, ενώ η Καρακατσάνη για 5η συνεχή χρονιά, αφού προηγήθηκαν αυτές του 2012, 2013, 2014 και 2015. Δεύτερη ήταν η Εσθονή Λίλι Λούικ από την Εσθονία, η οποία έτρεξε στον αγώνα μαζί με τις δύο αδελφές της Λέιλα και Λίνα. Το χαρακτηριστικό είναι ότι είναι τρίδυμες αδελφές με την ίδια αγάπη για το τρέξιμο, που τις οδήγησε άλλωστε και τις τρεις να μετάσχουν τον Αύγουστο και στο Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

Οι 3 πρώτοι: 1.Χρήστος Μπουντούλης 31.47, 2.Δήμος Μαγγίνας 31.48, 3.Ιάσων Ιωαννίδης 31.52.

Οι 3 πρώτες: 1.Αναστασία Καρακατσάνη 35.23, 2.Λίλι Λούικ (Εσθονία) 36.23, 3.Ελενα Λεβεντάκη 36.35.

Η κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου, ο οποίος είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Γρηγόρη Λαμπράκη, έχει επετειακό χαρακτήρα, καθώς φέτος συμπληρώνονται 120 χρόνια από τον πρώτο Μαραθώνιο και την έναρξη των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.

Λίγο πριν τον τερματισμό του πρώτου Μαραθωνοδρόμου, ο οποίος αναμένεται στις 10.45, στο Παναθηναϊκό Στάδιο θα παρελάσουν η Ελληνική Ολυμπιακή Ομάδα και οι Ολυμπιονίκες του «Ρίο 2016».