- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Γλυπτική, θέατρο και χορός ενώνονται στην έκθεση του Νίκου Φλώρου
Μετά από πρόσκληση του χοροθεάτρου της Pina Bausch
![foto_1.jpg foto_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/foto_1_0.jpg)
![img_20191103_174239.jpg img_20191103_174239.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/02/img_20191103_174239.jpg)
Η συλλογή του γλύπτη Νίκου Φλώρου με θέμα «Μαρία Κάλλας – Μήδεια – Αργοναύτες» στο Μουσείο Γλυπτών του Βούπερταλ και στο Δημαρχείο του Ντίσελντορφ
Είναι δυνατόν γλυπτική, χορός και θέατρο να ενωθούν σε μία μόνο έκθεση; Ναι, και η απόδειξη βρίσκεται στο Βούπερταλ της Γερμανίας. Εκεί ο γλύπτης Νίκος Φλώρος ταξίδεψε μαζί με τη συλλογή έργων του με θέμα «Μαρία Κάλλας – Μήδεια – Αργοναύτες». Αφορμή ήταν η πρόσκληση του χοροθεάτρου της Pina Bausch στο Μουσείο Γλυπτών.
![img_20191102_163012.jpg img_20191102_163012.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_20191102_163012.jpg)
Τα γλυπτά του Νίκου Φλώρου περιέβαλαν οι Julie Shanahan και Tsai -Chin Yu. Οι χορεύτριες της Pina Bausch εκτέλεσαν τη χορογραφία του χορευτή και συνεχιστή της θρυλικής γερμανίδας χορογράφου, Δάφνι Κόκκινου. Στο επίκεντρό της βρέθηκε ο μύθος της Μήδειας, σε μία ένωση του με το πάθος της γυναίκας που την ερμήνευσε για σχεδόν μία ολόκληρη δεκαετία, της Μαρίας Κάλλας.
Η έκθεση παρέμεινε στο Μουσείο για έναν μήνα, μέχρι και τις 20 Νοεμβρίου. Στο διάστημα αυτό κατάφερε να εντυπωσιάσει τόσο τα γερμανικά ΜΜΕ, όσο και το φιλότεχνο κοινό. Ανάμεσα στο τελευταίο βρίσκεται και ο Thomas Geisel. Ο φιλέλληνας δήμαρχος του Ντίσελντορφ ζήτησε τη μεταφορά της έκθεσης στο δημαρχείο της πόλης, με αποτέλεσμα τα έργα του γλύπτη να αποκτήσουν γρήγορα ακόμα μία εκθεσιακή στέγη στη Γερμανία μέχρι και τις 15 Ιανουαρίου του νέου έτους.
![191125-ausstellung_2_.jpg 191125-ausstellung_2_.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/191125-ausstellung_2_.jpg)
Στα εγκαίνια βρέθηκε, μεταξύ άλλων, και η Μαρία Παπακωνσταντίνου, Γενική Πρόξενος της Ελλάδας στη Γερμανία. Η ίδια τόνισε τον σημαντικό ρόλο της τέχνης ως διπλωματικό εργαλείο, ιδιαίτερα για την Ελλάδα που παρουσιάζεται ως μία χώρα «των αξιών, της αριστείας και του πολιτισμού», με τον Νίκο Φλώρο να προσθέτει πως «ότι είναι ο νους και η καρδιά για τον άνθρωπο, είναι η Ελλάδα για την ανθρωπότητα». Παράλληλα, όμως, ο γλύπτης αναφέρθηκε και στη μεταναστευτική κρίση των τελευταίων χρόνων, σχολιάζοντας: «Ό, τι πιο τραγικό μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο είναι να βρεθεί “χωρίς πατρίδα”, που είναι και ο τίτλος της έκθεσης - παράστασης που παρουσιάζεται».
![img_20191127_144054.jpg img_20191127_144054.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_20191127_144054.jpg)
Αναλυτικότερα για το όλο εγχείρημα της έκθεσης, που κατάφερε να συνδυάσει τρεις διαφορετικές τέχνες, μίλησε ο επιμελητής της, Αριστοτέλης Καραντής, ο οποίος ανέφερε: «Αυτή η συνεργασία ανέδειξε τρεις σημαντικές τέχνες, το χορό, το θέατρο και τη γλυπτική. Ήταν ιδιαίτερη πρόκληση για εμένα να επιμεληθώ τα έργα του Νίκου Φλώρου σε συνδυασμό με το χορευτικό μέρος της Pina Bausch, γιατί έπρεπε να υπάρχει μια ιδιαίτερη ισορροπία και αρμονία σε αυτό που βλέπει ο θεατής. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ο φωτισμός που έγινε διαδραστικός. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθούν ποικίλα συναισθήματα στους θεατές, χωρίς να απαιτούνται περαιτέρω επεξηγήσεις. Αυτός ήταν άλλωστε και ο στόχος της έκθεσης. Η δημιουργία συναισθημάτων».
![_mg_0518.jpg _mg_0518.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_0518.jpg)
![img_20191101_173106.jpg img_20191101_173106.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_20191101_173106.jpg)
![_mg_0503.jpg _mg_0503.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_0503.jpg)
![img_20191101_173056.jpg img_20191101_173056.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_20191101_173056.jpg)
![_mg_0585.jpg _mg_0585.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_0585.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.