- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Θα σκαλώσεις με το Μουσείο των Ψευδαισθήσεων της Αθήνας
Άνοιξε και δεν πιστεύουμε στα μάτια μας
![christiperri.jpg christiperri.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/christiperri.jpg)
![museum1.jpeg museum1.jpeg](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2018/09/18/museum1.jpeg)
Στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας και σε απόσταση αναπνοής από τουλάχιστον τρία καλά παγωτατζίδικα, άνοιξε ένα από τα πιο περίεργα και funky μουσεία της πόλης όπου οι επισκέπτες παρακαλούνται να αγγίζουν τα εκθέματα και έχουν την δυνατότητα να παίξουν πόκερ με τον εαυτό τους.
![museum3.jpeg museum3.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/museum3.jpeg)
Το Museum of Illusions μετά την διεθνή επιτυχία του σε μεγάλες πόλεις του εξωτερικού, ήρθε να φέρει τα πάνω-κάτω (στην κυριολεξία) και στην Αθήνα, καλωσορίζοντας τους πρώτους επισκέπτες το προηγούμενο Σάββατο σε ένα κτίριο συνολικής επιφάνειας πάνω από 400 τ.μ. και με περισσότερα από 80 εκθέματα και οπτικά παιχνίδια σχεδιασμένα για να ακονίσουν το μυαλό και θα μπερδέψουν το μάτι.
![museum1.jpeg museum1.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/museum1.jpeg)
![museum2.jpeg museum2.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/museum2.jpeg)
Το μουσείο φέρνουν στη χώρα μας ο Σάκης Τανιμανίδης και ο Μίλτος Καμπουρίδης, κάνοντας το πρώτο τους κοινό επιχειρηματικό βήμα στο χώρο της βιωματικής ψυχαγωγίας (experiential entertainment) και με σκοπό να συμπληρώσουν την σαββατιάτικη βόλτα σου στο κέντρο με κάτι καινούριο, φρέσκο και άκρως διασκεδαστικό.
Κάθε ένα από τα εκθέματα βασίζεται στην επιστήμη, τα μαθηματικά, τη βιολογία και την ψυχολογία, ξεγελά και μπερδεύει την εμπιστοσύνη μας στις ίδιες μας τις αισθήσεις, ζαλίζει ελαφρώς, αλλά ταυτόχρονα καταπλήττει και εκπαιδεύει.
![museum4.jpeg museum4.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/museum4.jpeg)
Εκεί θα έχεις την δυνατότητα να παραμορφωθείς, να πολλαπλασιαστείς, να ψηλώσεις ξαφνικά και στην συνέχεια να συρρικνωθείς, μέχρι και να έρθεις σε αντιπαράθεση με τον εαυτό σου για ένα θεαματικό παιχνίδι χαρτιών.
Μέσα στον συναρπαστικό χώρο θα καταλάβεις μία και καλή την διαφορά μεταξύ ματιού και εγκεφάλου, θα αισθανθείς λίγο χαζός αλλά θα σου αρέσει, ενώ θα υπάρχουν βλέμματα που ακολουθούν κάθε σου κίνηση όμως είναι κολλημένα στους τοίχους.
![museum5.jpeg museum5.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/museum5.jpeg)
Το αποκορύφωμα (και το πιο "σκαλωτικό" παιχνίδι από όλα) βρίσκεται στο Infinity Room, όπου θα σου φαίνεται πως έχεις ξαφνικά βρεθεί στην μέση του γαλαξία ή στο Upside Down και όλα θα γυρίζουν χωρίς πλέον να υπάρχει η έννοια του χρόνου και της βαρύτητας. Θυμήσου να μην κοιτάς κάτω όταν αποφασίσεις να βγεις!
Το μουσείο είναι ανοιχτό για το κοινό από τις 15 Σεπτεμβρίου, κάθε μέρα από της 10:00 έως τις 22:00. Η τιμή του εισιτηρίου είναι €9 για ενήλικες, €6 για παιδιά, ενώ είναι διαθέσιμα οικογενειακά πακέτα και εισιτήρια για ανέργους.
![museum6.jpeg museum6.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/museum6.jpeg)
![museum7.jpeg museum7.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/museum7.jpeg)
Διεύθυνση: Άστιγγος 12 (Ερμού 119), Μοναστηράκι
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.