O Sebastien Ogier πρωταθλητής του WRC για 8η φορά

Τελευταία φορά που όλα τα πληρώματα οδήγησαν τη θρυλική αυτή γενιά αυτοκινήτων πριν μπουν το 2022 στην υβριδική εποχή

Ελένη Χελιώτη
2’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Τελείωσε το Rally Monza και ο Sebastien Ogier είναι πρωταθλητής του WRC για 8η φορά!

Πριν λίγες ώρες τελείωσε ένας ιστορικός αγώνας στο circuit της Monza: ο τελευταίος αγώνας του 2021 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι (WRC) όπου νικητές ήταν ο Sebastien Ogier με τον συνοδηγό του Julien Ingrassia (με Toyota Yaris), για 8η φορά στην καριέρα τους. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που οδήγησαν μαζί καθότι ο Ingrassia έχει ήδη δηλώσει ότι θα αποχωρήσει από το άθλημα. Τελευταία φορά ήταν επίσης που όλα τα πληρώματα οδήγησαν τη θρυλική αυτή γενιά αυτοκινήτων πριν μπουν το 2022 στην υβριδική εποχή.

Στο 2ο βάθρο ανέβηκε ο Elfyn Evans, με Toyota Yaris, και στο 3ο ο Dani Sordo, με Hyundai i20. Αν και απογοητευμένος από το γεγονός ότι έχασε το πρωτάθλημα για δεύτερη συνεχή χρονιά από τον Ogier, o Evans βοήθησε στο να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα των κατασκευαστών για την Toyota Gazoo Racing.

Όσο ήπιες και χωρίς εκπλήξεις, αλλά με πολλή αγωνία, ήταν οι δύο προηγούμενες ημέρες, η 2η Ειδική Διαδρομή της Κυριακής ήταν γεμάτη δράμα και μικρά αναπάντεχα προβλήματα για πολλά πληρώματα. Ο Takamoto Katsuta (με Toyota Yaris) έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου και χτύπησε τον μπροστινό αριστερό τροχό και ουσιαστικά σύρθηκε μέχρι τον τερματισμό (κάτι όμως που μπόρεσαν να επισκευάσουν στο 15λεπτο σέρβις πριν την τελική Power Stage), ο Solberg σπίνιαρε δύο φορές, και ο Evans έχασε περίπου 17 δευτερόλεπτα επειδή μπλοκαρίστηκαν τα φρένα του και του έσβησε το Yaris δύο φορές. Όταν λίγα λεπτά μετά ο Ogier τερμάτισε με 9,7 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Thierry Neuville ο οποίος είχε κάνει τον γρηγορότερο χρόνο, όλοι πίστευαν ότι είχε πάθει κάτι παρόμοιο. Όταν όμως ερωτήθηκε στον τερματισμό ο Ogier απλά είπε ότι οδηγούσε προσεκτικά και ήθελε να τερματίσει με ασφάλεια χωρίς να πάρει κανένα ρίσκο.

WRC - Τελική κατάταξη οδηγών και κατασκευαστών

Στην κατάταξη οδηγών οι βαθμολογίες είναι: Sebastien Ogier (230), Elfyn Evans (207), Thierry Neuville (176), Kalle Rovanpera (142), Ott Tanak (128), Dani Sordo (81), Takamoto Katsuta (78), Craig Breen (76), Gus Greensmith (64), Adrien Fourmaux (42), Teemu Suninen (29), Esapekka Lappi (22).

Στην κατάταξη κατασκευαστών οι βαθμολογίες είναι: Toyota Gazoo Racing (522), Hyundai Motorsport (463), M-Sport Ford (200).

Στην κατηγορία WRC2, νικητές στο Rally Monza ήταν: 1ος ο Jari Huttunen με Ford Fiesta Rally2, 2ος ο Andreas Mikkelsen με Skoda Fabia Rally2 evo, και 3ος ο Enrico Brazzoli με Skoda Fabia Rally2 evo.