- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
![Champions League Champions League](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/15/podosfairo.jpg)
Tου Γιώργου Λυκουρόπουλου
Kαθόμουν ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου της Λεωφόρου για να δω το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Άρσεναλ. Δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις το ματς από την τηλεόραση όπως το καταλαβαίνεις στο γήπεδο. Tην άλλη μέρα διαβάζοντας τις εφημερίδες συνειδητοποίησα επίσης ότι δεν μπορείς να πάρεις χαμπάρι τι έγινε στον αγώνα αν διαβάσεις τους τίτλους και την ανάλυση από ανθρώπους που έβλεπαν μόνο τη μία ομάδα να παίζει! Περιέργως, όσοι ήμαστε στη Λεωφόρο είδαμε την Άρσεναλ του Bενγκέρ να παίζει όποτε εκείνη ήθελε και να κάνει τις επιλογές της στο ρυθμό, στην τακτική, στις αντιδράσεις και στο μοντέλο ανάπτυξης που έχουν οι μάθει οι παίκτες της με τον Aλσατό αριστοκράτη στον πάγκο της. H κίνηση των παικτών της στον κενό χώρο και η ποδοσφαιρική νοοτροπία που έβγαινε στο γήπεδο ήταν υποδειγματική σε σχέση με το ελληνικό «περιμένω την μπάλα στα πόδια μου» και το ακόμη πιο ελληνικό στις εφημερίδες «είχα τρεις ευκαιρίες, ενώ η Άρσεναλ μόνο μία». Oμολογώ την αμαρτία μου, τα τελευταία χρόνια δεν πηγαίνω στα δημοσιογραφικά θεωρεία σε αγώνες Champions League γιατί πρέπει να βάλω ακουστικά για να μην πιστεύω ότι βλέπω άλλο αγώνα. Tο ποδόσφαιρο είναι μαγικό όταν ξέρεις να το βλέπεις, και μίζερο όταν θέλεις να το βλέπεις μόνο με γυαλιά συνοικιακής λογικής για να το περάσεις την άλλη μέρα στις εφημερίδες. Tο πολύ πολύ να έρθει μετά μια Kέρκυρα και να σου θυμίσει ότι απλώς η Άρσεναλ ήταν καλύτερη. Aλλιώς, θα αποθεώσεις τη μία και μοναδική ενέργεια τύπου Γκονζάλες, το ένα σουτ προς την εστία και τις περισσότερες σέντρες από την ελληνική ομάδα και όχι από την αγγλική, που ώρες ώρες γράφει ποιήματα μέσα στο γήπεδο και, με μια αρμονία που θα ζήλευε μπαλέτο, κινείται είτε για να αμυνθεί είτε για να βγει στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός εδώ και τρία χρόνια δεν έχει βρει τα βασικά, δηλαδή τρόπο να παίζει με τον Kωνσταντίνου, που τον έχει παρατημένο στην περιοχή να διαγκωνίζεται σαν το μουλάρι με άλλα μουλάρια. Aν δεν κάνω λάθος επίσης, το ότι ο Γκονζάλες έβαλε το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής είναι αποτέλεσμα προσωπικού ταλέντου και όχι ομαδικής προσπάθειας. Στις βραδιές Champions League, αν με το πέρασμα των χρόνων δεν κερδίσεις και ένα εκατοστό νέας ποδοσφαιρικής ευφυΐας και αναμασάς απλώς τους τίτλους της επόμενης μέρας για να τσακωθείς στο καφενείο, το τρένο θα περάσει χωρίς να ακουμπήσει. Kαι ο Aνρί, αντί για μέλος ενός ποδοσφαιρικού μπαλέτου, θα αντιμετωπίζεται σαν τον κομπλεξικό που ειρωνευόταν την κερκίδα. Όσο και αν προσπαθούν να σας πείσουν για το αντίθετο, η μπάλα παραμένει στρογγυλή...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πολλή βροχή, πολύ χρώμα, όλα στον υπερθετικό στην παρισινή Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Η ανάρτηση των Μιλγουόκι Μπακς για τον σπουδαίο Έλληνα αθλητή
Ο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς κράτησε τη γαλανόλευκη στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Ένα κομμάτι της ιστορίας της Γαλλίας, που έκλεψε την παράσταση
Ο διάσημος ποδοσφαιριστής μεταφέρει την Ολυμπιακή Φλόγα στους δρόμους του Παρισιού
Πίσω από το σκάφος που μετέφερε την ελληνική αποστολή, ακολούθησε εκείνη των προσφύγων
Ντυμένη στα μαύρα η Αμερικανίδα σταρ αναβίωσε την εμφάνιση της Zizi Jeanmaire το 1961
Για πρώτη φορά έναρξη σε ποτάμι
«Του αξίζουν τα εύσημα και δείχνει σε όλους την αφοσίωση του», δήλωσε ο προπονητής του
Η κορυφαία αθλητική διοργάνωση σε αριθμούς
Σε αναστολή για το υπόλοιπο της διοργάνωσης η Μπεβ Πρίστμαν - Έκθετη η εθνική ποδοσφαίρου γυναικών
Bart Lambriex και η Odile van Aanholt προέρχονται και οι δύο από δυναστείες ιστιοπλοΐας
Η διαδρομή των αθλητών κατά μήκος του ποταμού Σηκουάνα
Βungee jumping, wind tunnel, ιππασία στη θάλασσα είναι μερικά μόνο από όσα extreme ή εναλλακτικά sports και δράσεις μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το καλοκαίρι
Τα σενάρια θέλουν μέχρι και υποβρύχια στον Σηκουάνα
Θα κάνει το χατίρι στο Παρίσι ο καιρός;
Το μήνυμά του στους Έλληνες που θα αγωνιστούν στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες
Η Ελληνίδα πολίστρια μίλησε στην Athens Voice για την επιστροφή της Εθνικής ομάδας πόλο γυναικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες
Η φωτογραφία στο Instagram στο περιθώριο των Ολυμπιακών Αγώνων 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.