Άνετη νίκη του Ολυμπιακού με 3-0 επί του Παναθηναϊκού

«Ερυθρόλευκο πάρτι» από νωρίς στο μεγάλο ντέρμπι (video)

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Με μια σπουδαία εμφάνιση και έχοντας πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι των «αιωνίων» στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τελικό σκορ 3-0 (Μποτία 21', Ελιουνούσι 26', Ιντέγε 44' τα γκολ) πετυχαίνοντας την 29η συνεχή νίκη στην έδρα του και μένοντας πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν κάποιο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν, χάνοντας την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε στο 61’, με το Λεντέσμα να αστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Βιγιαφάνιες από τον Μποτία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (65' Λεάλι), Φιγκέιρας, Μποτία (71' Βιάνα), Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Σεμπά, Φορτούνης, Ελιουνούσι, Ιντέγε (91' Καρντόζο)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί, Μολέδο, Κουτρουμπής, Γουακάσο, Λεντέσμα, Ζέκα (56' Λουντ), Βιγιαφάνιες, Εμποκού (46' Χουλτ), Ιμπάρμπο, Λέτο (74' Ρινάλντι)