Η «βασίλισσα» Ρεάλ στον θρόνο της

Τρίτο σερί Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Λίβερπουλ (3-1), που στιγματίστηκε από τον τερματοφύλακα Κάριους

©EPA/GEORGI LICOVSKI

Με 13 κaτακτήσεις Τσάμπιονς Λιγκ, και τα τρία μάλιστα σερί, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είναι απλά μια ομάδα-μύθος. Είναι το ίδιο το ποδόσφαιρο.

©EPA/ROBERT GHEMENT

Με ηγέτη τον Γκάρεθ Μπέιλ και αρωγό τον αντίπαλο τερματοφύλακα Κάριους, η «βασίλισσα» του παγκοσμίου ποδοσφαίρου νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ στον τελικό του Κιέβου και παρέμεινε στον θρόνο της για μια ακόμη χρονιά.

Στο πρώτο ημίχρονο, σπουδαίο ποδόσφαιρο δεν είδαμε, όμως υπήρξαν δύο έντονες στιγμές. Πρώτα ο Μοχάμεντ Σαλάχ -το αστέρι των Άγγλων- και κατόπιν ο Καρβαχάλ αποχώρησαν τραυματίες και μάλιστα κινδυνεύουν να χάσουν και το Μουντιάλ!

Como Sergio Ramos lesionó a Mohamed Salah en la Final de La Champions League

Στο δεύτερο μέρος, είδαμε μπάλα υψηλού επιπέδου. Πρώτα το δοκάρι του Ίσκο για τη Ρεάλ και κατόπιν το γκολ του Μπενζεμά που άνοιξε το σκορ. Βασικά, η τεράστια «γκάφα» του Κάριους, του Γερμανού τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, που όμοιά της δεν έχουμε ξαναδεί.

2018 Şampiyonlar ligi finalinde Karius'un yediği halı saha golü

Παρ’ όλες τις αναποδιές, η ομάδα του Κλοπ δεν πτοήθηκε. Στο 55ο λεπτό, με τον Μανέ ισοφάρισε και έβαλε φωτιά στο ματς.

Πανικός από πυρκαγιά στην αγορά της Θουκυδίδου

Ο Ζινεντίν Ζιντάν, όμως, είχε έναν σπουδαίο άσο στο μανίκι του. Ο Γκάρεθ Μπέιλ μπήκε αλλαγή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-1, σημειώνοντας ένα ασύλληπτο γκολ με ανάποδο ψαλίδι.

Above NYC - Filmed in 12K

Η Λίβερπουλ, αν και έδειχνε πιο αδύναμη, το πάλεψε και είχε δοκάρι με τον Μανέ για την ισοφάριση.

Τα πάντα τελείωσαν στο 83’, όταν ένα μακρινό σουτ του Μπέιλ έδειχνε εύκολη δουλειά για τον Κάριους. Όμως, ο Γερμανός κατάφερε να χάσει την μπάλα μέσα από τα χέρια του για το τελικό 3-1.

©EPA/ARMANDO BABANI

Δύο γκολ ο MVP Ουαλός, δύο γκάφες και ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ, που είναι αμφίβολο αν θα καταφέρει να σηκώσει κεφάλι στην καριέρα του.