Basket League: Μαγικό Λαύριο νίκησε τον Παναθηναϊκό στην παράταση

1-1 πλέον η σειρά των τελικών της Α1

Λαύριο - Παναθηναϊκός
Λαύριο - Παναθηναϊκός © EUROKINNISSI/ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ

Το εξαιρετικό Λαύριο κέρδισε 94-89 τον Παναθηναϊκό στην παράταση και ισοφάρισε τις νίκες στους τελικούς της Basket League.

Η πορεία του Λαυρίου στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League συνεχίζεται, αφού η ομάδα του Χρήστου Σερελή έγραψε ακόμη μία χρυσή σελίδα στη ιστορία της, νικώντας τον Παναθηναϊκό 94-89 στην παράταση (κανονικός αγώνας 81-81) και ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Το Λαύριο έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει τον Παναθηναϊκό στα ίσια και παρότι το ματς πήγε στην παράταση, βρήκε τις λύσεις για τα ψυχικά αποθέματα για να πάρει μία τεράστια νίκη και να ισοφαρίσει τη σειρά.

Ο Κάρτερ πέτυχε 20 πόντους και έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο, ενώ ο Μουράτος που πρόσθεσε 19πόντους, ήταν συγκλονιστικός και καθοριστικός στο τέλος. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -10 της τρίτης περιόδου και εξουδετέρωσαν την υπεροπλία των «πρασίνων» στη ρακέτα.

Ο τρίτος τελικός θα γίνει τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ, αλλά πλέον είναι σίγουρο ότι η σειρά θα επιστρέψει στο Λαύριο για τέταρτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.), 94-89 (παρ.).