«Ποδαρικό» με «τρίποντο» στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 της Ξάνθης

Η πρώτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα ξεκίνησε με νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 της Ξάνθης στην Τούμπα και από σήμερα στρέφει την προσοχή του και όλη του την προετοιμασία για την πρώτη του αναμέτρηση με τη γερμανική Σάλκε στο πλαίσιο των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ (21/08). «Παρόλο το 3-0 που με ικανοποιεί ως σκορ, δεν παίξαμε καλά. Επρεπε να κάνουμε πάσινγκ γκέιμ και τρέχαμε. Κάναμε λάθη, αλλά ελπίζω ότι το αποτέλεσμα θα μας δώσει αυτοπεποίθηση», είπε ο Ολλανδός προπονητής του ΠΑΟΚ, Χουμπ Στέφενς. Το σκορ στην Τούμπα για τον Δικέφαλο του Βορρά άνοιξε ο Βίτορ, από το φάουλ του Λίνεν, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Μέχρι το λεπτό εκείνο η Ξάνθη κρατούσε καλά στην άμυνα κι αν εξαιρέσει κανείς δύο περιπτώσεις, στο 30΄ και 40΄ με τους Βίτορ και Στοχ, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Κυριακίδη. Επιθετικά η ακριτική ομάδα δεν φάνηκε καθόλου στο πρώτο 45λεπτο. Το ματς τελείωσε στο 67΄. Ο Μπαξεβανίδης ανέτρεψε το Σαλπιγγίδη στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ταυτόχρονα απέβαλλε τον παίκτη της Ξάνθης. Ο Λούκας ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα κι έγινε το 2-0. Με αριθμητικό μειονέκτημα και με δύο γκολ εις βάρος του το συγκρότημα του Νίκου Καραγεωργίου «κατέρρευσε» στο υπόλοιπο του αγώνα και το 3-0 δεν άργησε. Συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό, ο Αθανασιάδης ξεχάστηκε στην «καρδιά» της άμυνας της Ξάνθης και με σουτ πάνω στην κίνηση ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ο διεθνής επιθετικός είχε δοκάρι στο 84΄, μετά από κεφαλιά.