Το ταξίδι της Ρωσίας δεν σταματά

Οι οικοδεσπότες απέκλεισαν την Ισπανία στα πέναλτι

EPA/SERGEI CHIRIKOV

Ό,τι και να γίνει από δω και πέρα, η πορεία της Ρωσίας στο Μουντιάλ που η ίδια διοργανώνει, κρίνεται πετυχημένη.

Πέρασε με άνεση από τη φάση των ομίλων και πριν από λίγο απέκλεισε και την Ισπανία στα πέναλτι.

Ο τερματοφύλακας Ιγκόρ Ακινφέεφ, που επί σειρά ετών λοιδορείται, έπιασε δύο πέναλτι στη διαδικασία και έστειλε την ομάδα του στα προημιτελικά.

Σε ένα κάκιστο ματς, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Ιγκνάσεβιτς και ισοφαρίστηκαν από πέναλτι του Τζιούμπα. Οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι, όμως δεν μπόρεσαν να διασπάσουν ξανά την άμυνα των γηπεδούχων.

Ο αγώνας έληξε 1-1 στο 90λεπτο, πήγε στην παράταση που δεν άλλαξε τίποτα. Στα πέναλτι ο Ακινφέεφ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Κόκε και Ιάγκο Άσπας, και με σκορ 4-3, έβγαλε μια χώρα στους δρόμους.