Μεγάλη πρόκριση για την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League

Nίκησε με ανατροπή την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ

AEK- Βόλφσμπουργκ © EUROKINISSI

Nίκη για την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ - Προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League

Μεγάλη πρόκριση για την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League. H ελληνική ομάδα νίκησε με 2-1 την Βόλφσμπουργκ. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Καρίμ Ανσαριφάντ στο 94'ο λεπτό.

Μάλιστα η ΑΕΚ πήγε στο ημίχρονο του αγώνα πίσω στο σκορ και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ.

Στο 20ό λεπτό του αγώνα και ενώ το αποτέλεσμα ήταν ακόμα 0-0, η «Ένωση» κέρδισε πέναλτι. Ωστόσο ο Πέτρος Μάνταλος, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της γερμανικής ομάδας Παβάο Περβάν.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκόρ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Αντμίρ Μεχμέντι. Κατάφερε να ισοφαρίσει με φοβερό σου του Σιμόες έξω από την περιοχή στο 64ο λεπτό. Μετά το γκολ του Ανσαριφάντ στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League.