- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη
Μια έκθεση νοσταλγική, χωρίς να σου προκαλεί ποτέ πλήξη, πρωτότυπη και περιλαμβάνει μεγάλη γκάμα έργων
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/1074x600/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-cover.jpg)
«Αστυγραφία / Urbanography: Η ζωή της πόλης τις δεκαετίες 1950-1970»: Ομαδική έκθεση για το αστικό βίωμα στην Εθνική Πινακοθήκη
«Αστυγραφία, η ζωή της πόλης τις δεκαετίες 1950-1970»: αυτός είναι ο τίτλος της μεγάλης έκθεσης στην Εθνική Πινακοθήκη – ξεκίνησε πριν κάμποσους μήνες, όλο ξεχνούσα να γράψω για αυτήν, πάλι καλά που κρατάει ως τον Μάρτιο και έχει ακόμα επικαιρότητα. Βρέθηκα τυχαία στην Πινακοθήκη (ένα ραντεβού ακυρώθηκε λόγω κόβιντ, ήμουν απέξω, είχα κενό δύο ωρίτσες, η Πινακοθήκη πάντα έχει ενδιαφέροντα πράγματα, οπότε, μπήκα).
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki.jpg)
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki-8.jpg)
Η «Αστυγραφία» είναι ωραία, νοσταλγική χωρίς να σου προκαλεί ποτέ πλήξη, είναι πρωτότυπη, περιλαμβάνει μεγάλη γκάμα έργων, 202 συνολικά, από πίνακες, φωτογραφίες, κατασκευές, μέχρι κινηματογραφικές αφίσες (του Γιώργου Βακιρτζή, 1923-1988).\
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki__1_.jpg)
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakthiki-2.jpg)
Τα έργα χωρίζονται σε επτά βολικές κατηγορίες: Σκηνογραφία, Νοσταλγία, Γιαπί, Κοντινό Πλάνο, Θέαμα, ‘Ονειρα και Συγκρούσεις, Υλικότητες. Η φωτογραφία της Μαρίας Χρουσάκη «Ο τροχονόμος με τα δώρα», όπως και όλες οι φωτογραφίες, του Δημήτρη Χαρισιάδη, Στέλιου Κασιμάτη, μια υδατογραφία του Γιάννη Τσαρούχη με το «Καφενείον το Νέον» από την Ομόνοια, αλλά και όλα τα έργα τώρα που το σκέφτομαι, σε τραβάνε από το μανίκι και σου δείχνουν μια πόλη που υπάρχει και δεν υπάρχει (πια), που θυμάσαι με μισό χαμόγελο αν είσαι πάνω από 45-50 χρονών, που αναγνωρίζεις όσο χρονών κι αν είσαι επειδή είναι η βάση της πόλης στην οποία ζούμε όλοι. Τα έργα, των Νίκου Κεσσανλή, Γιάννη Μιγάδη, Τάσου Αλεβίζου, Ίρα Οικονομίδου, Γιάννη Μόραλη, Μίνω Αργυράκη, Χρόνη Μπότσογλου, Σπύρου Βασιλείου, Γιάννη Γαίτη, Τώνιας Μαρκετάκη, Γιάννη Ψυχοπαίδη και πολλών ακόμα, αποτελούν μια χαλαρή Αθηναϊκή ενότητα, ας είναι χωρισμένα σε υπο-ενότητες.
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-_pinakothiki-3.jpg)
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki-4.jpg)
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki-5.jpg)
Αν έφερνα έναν ξένο στην Αθήνα, πριν τον ξεναγήσω στην ίδια την πόλη, θα τον πήγαινα να ρίξει μια (σκεπτική) ματιά στην «Αστυγραφία».
Στην οποία προβάλλονται 22 κινηματογραφικές ταινίες – αποσπάσματα από 18 ταινίες μεγάλου μήκους και 4 πλήρεις ταινίες μικρού μήκους.
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki-7.jpg)
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki-9.jpg)
Στην Αίθουσα Περιοδικών Εκθέσεων του Κεντρικού Κτιρίου της Εθνικής Πινακοθήκης, η «Αστυγραφία» είναι μια έκθεση που σε ταξιδεύει πάρα πολύ όμορφα στην πιο ενδιαφέρουσα πόλη του κόσμου… ή έστω, σε στιγμές, γωνίες, σκηνές, εικόνες, λεπτομέρειες, τοπία και στιγμιότυπα της Αθήνας που σου θυμίζουν κάποιους από τους λόγους για τους οποίους δεν χάνεις ποτέ το ενδιαφέρον σου για αυτήν.
![«Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη «Αστυγραφία» στην Εθνική Πινακοθήκη](/images/w734/jpg/files/2023-12-13/astygrafia-pinakothiki-10.jpg)
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την έκθεση στο City Guide της Athens Voice
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.