- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Η Ελαφόνησος του Γιώργου Τσούλη
«Γιατί μου προσφέρει ηρεμία, γιατί εκεί έχω φάει την πιο νόστιμη αστακομακαρονάδα, γιατί οι παραλίες της δεν υπάρχουν!»
![Ο chef Γιώργος Τσούλης γράφει για τη δική του Ελαφόνησο. Γιώργος Τσούλης](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2021/07/15/tsoulis-1_0.jpeg)
Ο chef Γιώργος Τσούλης γράφει για τη δική του Ελαφόνησο.
Η Ελαφόνησος είναι ένα μέρος το οποίο επισκέπτομαι κάθε χρονιά εδώ και χρόνια. Όχι γιατί δεν θέλω να πάω σε άλλα μέρη, αλλά γιατί είναι πάντα η πρώτη μου επιλογή. Γιατί μου προσφέρει ηρεμία, γιατί εκεί έχω φάει την πιο νόστιμη αστακομακαρονάδα, γιατί οι παραλίες της δεν υπάρχουν!
![Γιώργος Τσούλης Γιώργος Τσούλης](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image4_6.jpeg)
Σε έναν προορισμό, είτε είναι κάποιος σεφ είτε δεν είναι, το φαγητό πάντα είναι σημαντικός παράγοντας για να περάσεις καλά. Γιατί δεν γεμίζει μόνο το στομάχι σου αλλά σίγουρα σου φτιάχνει και τη διάθεση. Καλά δεν τα λέω, βρε παιδιά; Δεν μπορώ να μιλήσω για την Ελαφόνησο χωρίς να μιλήσω για τις φαγητάρες της. Γι’ αυτό αν κάποιος/α μου έλεγε, πέρα από την αστακομακαρονάδα που με κέρδισε, να δώσω εν συντομία τα must try της Ελαφονήσου, σίγουρα θα ήταν τα εξής:
- Αν είσαι λάτρης του ιταλικού φαγητού δεν γίνεται να μην πας στο Quarter, στον φίλο μου τον Λεωνίδα, για πίτσα στον ξυλόφουρνο και μακαρονάδες με χειροποίητα ζυμαρικά, σοκολατένιο καλτσόνε για το κλείσιμο, με τραπέζια μπροστά στην περατζάδα ή πίσω στον όμορφο κήπο του μαγαζιού
- Τα νησιά της Παναγίτσας, για εξαιρετική αστακομακαρονάδα ή μακαρονάδα με κoλοχτύπα (αξίζει να τη δοκιμάσετε), ένα μαγαζί σε ύψωμα πάνω από την παραλία της Παναγίτσας, ιδανική ώρα κοντά στο ηλιοβασίλεμα και θα με θυμηθείτε
- Σπύρος Σπυριδούλα, για ψαρικά, αστακομακαρονάδα και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ψαρόσουπα
- Αρώνης, λίγο πιο απομακρυσμένο από τα υπόλοιπα μαγαζιά, για ψαρικά, μεζέδες και διάφορα άλλα πιάτα, και εδώ μπορείς να απολαύσεις το ηλιοβασίλεμα από το ύψος της παραλίας.
Για όποιον/α δεν γνωρίζει για την Ελαφόνησο τίποτε άλλο πέρα από το ότι βρίσκεται στο νοτιοανατολικό άκρο της Πελοποννήσου, αυτό που σίγουρα αξίζει να μάθει και να δει, όταν πάει, είναι η παραλία του Σίμου. Και μόνο φωτογραφίες να δείτε θα καταλάβετε πως το μέρος δεν υπάρχει. Αλλά πιστέψτε με. Μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις, και όταν μιλάμε για τέτοιες παραλιάρες, σίγουρα ούτε οι χίλιες φτάνουν. Πανέμορφες παραλίες, πεντανόστιμο φαγητό και καυτός ήλιος για ωραίο μαύρισμα. Αυτό για εμένα είναι ένας συνδυασμός που με κάνει να ερωτεύομαι τα μέρη που πηγαίνω, με αποτέλεσμα η Ελαφόνησος να είναι πλέον μια συνήθεια που έγινε λατρεία.
![Γιώργος Τσούλης Γιώργος Τσούλης](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image2_14.jpeg)
Αν είσαι και εσύ στο #tsouloteam η Ελαφόνησος είναι σίγουρα το νέο must try που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου. Α, και όταν πας μην ξεχάσεις να φας αστακομακαρονάδα! Ξέρει ο Τσούλης!
*Ο Γιώργος Τσούλης είναι chef. Κάθε Κυριακή απόγευμα, στις επτά, τον ακούμε σε podcast στα #TsoulomageiremataONair μέσα από τις πλατφόρμες της Athens Voice.
Βρείτε τον καλοκαιρινό οδηγό της Ελαφονήσου εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.